Kedden újabb megdöbbentő részletek derültek ki az olasz bundaügyben. Luciano Moggi, a Juve lemondatott általános igazgatója állítólag miniszterekkel is „üzletelt”, míg több tucat futballistáról derült ki, hogy – Gianluigi Buffonhoz hasonlóan – feketén fogadott.
Imago
Marek Jankulovski is a szerencsejátékosok népes táborát gyarapította
Imago
Marek Jankulovski is a szerencsejátékosok népes táborát gyarapította
A bundaügyben kedden többek között Carlo Ancelottit, a Milan edzőjét, Roberto Mancinit, az Internazionale trénerét, Adriano Gallianit, a Milan alelnökét, a profi liga elnökét, valamint Pierluigi Collinát, az egykori kiváló játékvezetőt hallgatták ki ugyanabban a római csendőrkaszárnyában, ahol egy nappal korábban csaknem hat órán át faggatták Luciano Moggit, az olasz labdarúgást az elmúlt években „uraló” bűnszövetkezet vélt fejét.
Moggi előző napi vallomásából annyi szivárgott ki, hogy eleinte mindent tagadott, és igyekezett bagatellizálni az ügyet, de mintegy két óra után megtört, és részleges vallomást tett. Érvelésének lényege az volt, hogy miközben a Milannak több televíziója van – a klubtulajdonos Silvio Berlusconi révén –, ő ezt a „médiahátrányt” igyekezett a maga szerény eszközeivel ellensúlyozni. Az „ellensúlyozás” olyan jól sikerült, hogy Moggi az előző jobbközép kormány két miniszterével is „üzleti kapcsolatba” került. Az egyik Giuseppe Pisanu belügyminiszter, a másik Domenico Siniscalco gazdasági miniszter volt. Előbbi azért beszélt telefonon Moggival, mert segítséget kért kedvenc csapata, az alsóbb osztályú Torres megmentése érdekében („Már másodszor küldenek hozzánk olyan bírót, aki ellenünk fúj, ha így folytatjuk, ki fogunk esni”), mire Moggi azt válaszolta: „Meglátom, mit tehetek.”
Ancelotti, Collina, Galliani és Mancini fent említett kihallgatásáról egyelőre nem szivárgott ki semmi érdekes (ők maguk nem nyilatkoztak a sajtónak), de fontos hangsúlyozni, hogy nem vádlottként, hanem – az olasz jogrendben ismert formula szerint – „a tényeket ismerő személyként”, azaz gyakorlatilag tanúként hallgatták ki őket.
Annál érdekesebb volt Rossella Sensi tanúvallomása: a Roma ügyvezető igazgatója (a klubtulajdonos Franco Sensi lánya) arról beszélt, hogy tudomása szerint törvénytelenségek történtek a televíziós jogdíjakkal kapcsolatos szerződések körül is, így kedden már ebben az irányban is megkezdődött a nyomozás. Közben Guido Rossi, a szövetség élére kedden ideiglenes hatállyal kinevezett ügyvivő elnök bejelentette, hogy a sport-igazságszolgáltatás legkésőbb július 27-ig meghozza a végleges döntéseket. (Az UEFA jelezte az olaszoknak, hogy június 5-ig tudnia kellene, hogy mely csapatok indulnak a nemzetközi kupákban, de kivételesen ezt a határidőt ki lehet tolni júliusig.)
A kedd másik nagy híre, hogy Gianluigi Buffon csak a jéghegy csúcsa volt: mint ismeretes, a Juventus és a válogatott kapusát azzal vádolták meg, hogy tiltott szerencsejátékot folytatott, azaz sporteseményekre fogadott. Keddre kiderült, hogy rengeteg egykori és mai labdarúgónak ez a kedvenc hobbija. Néhány név: Vincenzo Iaquinta és Giampiero Pinzi (Udinese), Marek Jankulovski (Milan), Nelson Abeijon (Cagliari), Zeljko Kalac (Milan). Szakértők szerint a nagy kérdés, hogy mire fogadtak az érintettek, akik az ügyészek szerint igen jelentős összegeket tettek fel a fogadóirodákban: ha a CONI (Olasz Olimpiai Bizottság), a FIFA vagy az UEFA által rendezett eseményekre fogadtak, akkor legalább 18 hónapos eltiltás vár rájuk.
Végül pedig említsük meg, hogy a média is kezd egyre jobban belekeveredni az ügybe: kedden a La 7 nevű televízió (Itália egyik legnépszerűbb csatornája) megvált Aldo Biscarditól, a legendás sportújságírótól, műsorvezetőtől, akiről bebizonyosodott, hogy műsoraiban gyakran Luciano Moggi szája íze szerinti irányba terelte a vitákat. Az sem tett jót Biscardinak, hogy bebizonyosodott: a Juventustól néhány éve 40 millió lírás (20 000 eurós) karórát kapott ajándékba. Néhányan pedig már az állami televízió, a RAI sportműsorait kezdték el górcső alá venni…