Benne lenne az Inter is? Az olasz futballbotrány hétfőn a vártnál kevesebb újdonságot hozott (pedig a hét végén sokan úgy vélték, hogy még Marcello Lippi szövetségi kapitány is ,,borulhat”), ám szenzációnak így sem voltunk híján: egy forrás szerint a nyomozó hatóságok már a Milan és az Inter 1999 és 2003 közötti játékosmozgásait és mérlegét figyelik.
Imago
Bár Marcello Lippi állása biztos, azt a kapitány is tudja: padlón az olasz labdarúgás
Imago
Bár Marcello Lippi állása biztos, azt a kapitány is tudja: padlón az olasz labdarúgás
Continuitá, magyarul kontinuitás, azaz folyamatosság. Ez a kifejezés dőlt betűkkel szerepel a nápolyi ügyészség egyik jelentésében, és egyértelműen arra utal, hogy a nyomozó szervek meg vannak róla győződve: hiba lenne csupán a 2004–2005-ös idény történéseit venni górcső alá, ugyanúgy oda kell figyelni az azt megelőző szezonokra és természetesen az ezt követő, 2005–2006-os évadra is. A lehallgatások ugyan kizárólag a 2004–2005-ös idényre vonatkoznak, ám ez nem jelenti azt, hogy a Luciano Moggi által irányított bűnszövetkezet ezt megelőzően és ezt követően csupa ártatlan báránykából állt volna.
Sokan számítottak arra, hogy hétfőn lemond Marcello Lippi: a lehallgatott telefonok alapján egyértelműnek tűnik, hogy a szövetségi kapitány (a Juventus volt edzője) gyakran hagyta, hogy Moggi befolyásolja a válogatási alapelveit, bizonyos játékosokat kifejezetten az ő kérésére hívott meg, másokról hasonló okokból mondott le. A június 9-én kezdődő világbajnokságra mégis ő vezeti majd a squadra azzurrát – ha csak nem derül ki róla addig valami még ennél is nagyobb botrány. Hétfő délelőtt, amikor a covercianói edzőtáborban hivatalosan is megkezdődött az olaszok felkészülése a vb-re, megjelent a csapatnál Gianno Petrucci, az Olasz Olimpiai Bizottság elnöke, valamint Guido Rossi, a labdarúgó-szövetség élére egy hete kinevezett kormánybiztos, hogy támogatásukról biztosítsák a trénert. „Nincs kétségünk afelől, hogy Lippi úr tökéletes ember erre a fontos feladatra. Őrültség lenne azt állítani, hogy ő a felelős a történtekért” – jelentette ki Rossi.
Nagyjából ugyanazokban a percekben, amikor a kormánybiztos ezt mondta Covercianóban, a La Gazzetta dello Sport honlapján a következő hír jelent meg: „Carlo Nocerino ügyész szakértői segítséget vesz igénybe annak megállapítására, hogy a Milan és az Inter 1999 és 2003 közötti könyvelése során történtek-e szabálytalanságok. A nyomozás, amelynél a vélelmezett bűncselekmény a mérleghamisítás, egyelőre a következők ellen folyik: Adriano Galliani, Mauro Gambaro, valamint Rinaldo Ghelfi, az Inter egykori ügyvezető igazgatója, jelenlegi alelnöke.”
(Csak mellékesen említjük meg, hogy a római ügyészség hétfőn nyomozást indított annak megállapítására is, hogyan szivároghattak ki a lehallgatási jegyzőkönyvek átiratai, a sajtó miként szerzett tudomást mintegy két héttel ezelőtt, a botrány kirobbanásakor ezekről a hónapok óta zajló folyamatokról.) Egyelőre természetesen rendkívül nehezen körvonalazódik az „utána”, azaz hogy mi lesz az olasz futballal azt követően, hogy lezárult a botránysorozat kivizsgálása, és megszülettek az ítéletek. Egy viszont biztosnak tűnik: Pierluigi Collina lehet a calcio imázsának a megmentője, vagy az átmentője: a 2002-es világbajnoki döntőt vezető, tavaly visszavonuló bírófejedelem nem sározódott be az elmúlt évek alatt, és akkora a hazai és a nemzetközi presztízse, hogy ő hiteles vezetője lehet a megtépázott hírnevű calciónak.
Végül egy nyilatkozat Paolo Maldinitől, a Milan csapatkapitányától: „Nekem azok a bajnoki címek akkor sem kellenek, ha elveszik őket a Juventustól. Azokat a scudettókat valakik valamikor már megünnepelték, mi nem sokra megyünk velük. Le kell cserélni a vezetőket, de a futballnak maradnia kell.”