„Igazi, teljes tényfeltáró vallomást még senkitől sem kaptunk.” Francesco Saverio Borrelli, az olasz szövetség úgynevezett nyomozóirodájának élére kinevezett egykori államügyész szerda kora este ezzel a mondattal cáfolta, hogy sikerült volna érdemi vallomást kicsikarnia valakiből az általa hétfőn megkezdett „kihallgatásfolyam” első három napja alatt.
Massimo De Santis mintha feltenné a kezét, és azt mondaná, oké, megadom magam ? a jónev? játékvezetôt is kihallgatták szerdán
Massimo De Santis mintha feltenné a kezét, és azt mondaná, oké, megadom magam ? a jónev? játékvezetôt is kihallgatták szerdán
Gyorsértékelést tartott az olasz focibotrány kapcsán Francesco Saverio Borelli, aki elmondta, hogy a szövetségen belüli igazságszolgáltatásnak milyen fázisai vannak: először neki kell összegyűjtenie a tanúvallomásokat, bizonyítékokat, aztán a szövetség ügyészi hivatala eldönti, hogy kiket ültet a „vádlottak padjára”, majd következik az ítélkezési szakasz.
„Az eddigi ténykedésünk nem tekinthető deficitesnek, és biztos vagyok benne, hogy tartani tudjuk a magunk elé kitűzött határidőket” – mondta a jogász. Hangsúlyozottan a sport-igazságszolgáltatásról beszélünk, tehát arról, hogy miként alakul az előző bajnokságok végeredménye, mely klubok kerülnek egy-két osztállyal lejjebb, mely egyesületektől vonnak le pontot a következő idény rajtjánál satöbbi. Ez az igazságszolgáltatás nem tévesztendő össze a polgár- és a büntetőjogival, amely arra ad majd választ – adott esetben csak évek múlva –, hogy, mondjuk, Luciano Mogginak, a Juventus volt általános igazgatójának börtönbe kell-e vonulnia az általa elkövetett cselekmények miatt.
Szerdán mindenesetre óriási jövés-menés volt a szövetségben és a labdarúgóbotrány részleteit vizsgáló ügyészségeken: kihallgatták többek között Tullio Lanese egykori nemzetközi játékvezetőt, az Olasz Játékvezetők Szövetségének lemondott elnökét, Luigi Del Nerit, a Chievo, a Porto, a Roma és a Palermo volt edzőjét, Paolo Bertini, Gianluca Paparesta, Salvatore Racalbuto és Massimo De Santis nemzetközi játékvezetőket, Aniello Di Mauro partjelzőt (akit Moggiék állítólag Paparestával együtt zártak be Reggio Calabriában az öltözőbe a 2–1-es hazai sikert hozó Reggina–Juventus bajnoki után), valamint Roberto Donadonit, a Livorno volt mesterét.
Apropó, Donadoni! A Milan volt válogatott középpályását az olasz sajtó a Juve kispadjára esélyes trénerek között említi. Mint ismeretes, Fabio Capello csak akkor marad a zebramezesek trénere, ha a Juventus a Serie A-ban folytatja, márpedig erre szakértők szerint igen kevés az esély. Így aztán a B-ligában új szakvezető után kell nézni. Donadoni mellett Didier Deschamps, Walter Novellino és Alberto Zaccheroni neve hangzott el, ami azért érdekes, mert a francia szakvezető mellett a másik háromnak erős Milan-kötődése van: Novellino és Donadoni játékosa volt a piros-fekete klubnak, míg Zaccheroni az 1999-es bajnokcsapat edzője volt. Novellinót állítólag elvetették, mert túlságosan szangvinikus edző (azaz nem felel meg az úgynevezett „Juve-stílusnak”), Zaccheroni mellett az szól, hogy szabad, Donadonit kiváló fiatal mesternek tartják, míg Deschamps egykor kiváló Juve-középpályás volt, és trénerként is bizonyított már a Monaco élén.
Természetesen az edzőkérdés nem azt jelenti, hogy a Juventusnál már mindenki a B-ligára készülne, ahol nem is látnák szívesen a csapatot. Vincenzo Matarrese, a másodosztályú Bari elnöke, a profi liga alelnöke így nyilatkozott a héten a Juve (valamint a Milan, a Fiorentina és a Lazio) esetleges visszasorolásáról: „Az összes tisztességes B-ligás egyesület nevében kijelenthetem, hogy nem örülnénk annak, ha egy bajnokságban kellene játszanunk a büntetésből hozzánk sorolt nagyágyúkkal.”
Megtörte hosszú hallgatását Pierluigi Collina, az olaszok tavaly visszavonult(atott) sztárjátékvezetője, akit megcsapott a botrány szele: „Megfogadtam, hogy nem beszélek, de meg kell védenem magam a hazugságokkal szemben. A szövetségnek benyújtott száznegyvenötezer eurós számlám két teljes idény összes promóciós és reklám jellegű szerepléseinek összevont értéke, amelyet nem én határoztam meg, hanem a játékvezetők szövetségének akkori elnöke, Tullio Lanese.” ---- K ---- T