Olaszország nyerte a németországi labdarúgó-világbajnokság E-csoportját, miután az utolsó mérkőzésén 2-0-ra győzött Csehország ellen. Mivel a nap másik meccsén Ghána 2-1-re legyőzte az Egyesült Államokat, az afrikai ország jutott még a legjobb 16 közé, míg az egy félidőt ma is emberhátrányban játszó csehek búcsúzni kényszerültek.
Karel Brückner a Ghána elleni kilátástalan csatárjátékot látva nem lehetett épp boldog, de az akkor csak szenvedő Vrastislav Lokvenc szerencsésen összeszedte második sárgáját, így fel sem merülhetett a beállítása. Milan Baros viszont többé-kevésbé felépült, legalábbis vállalta a játékot, így ő lett az egyszem támadó. A az előző fordulóban kiállított Tomas Ujfalusi helyére Radoslav Kovac került, a kapitány Tomas Galaseket pedig Jan Polak helyettesítette az ötfős középpályássorban.
Az olaszoknál is volt változás bőven: az amerikaiak ellen piros lapot kapott Daniele De Rossi helyén Gennarro Gattuso kezdett, az öngólt lövő védőt, Cristian Zaccardót a balhátvéd Fabio Grosso váltotta, így Gianluca Zambrottának ezúttal a védelem jobb oldala jutott. Kikerült a csapatból a már az amerikaiak ellen is szenvedő Luca Toni is: az olasz gólkirály helyett egy középpályás, Mauro Camoranesi állt be, így Alberto Gilardino maradt az egyszem csatár, akit Francesco Totti volt hivatva támogatni visszavont irányítóként.
Szavazás
A mérkőzés elején az igen aktív Nedved vezetésével rohamoztak a csehek, akiknek győzniük kellett a biztos továbbjutás érdekében, amihez az olaszoknak egy iksz is elég lett volna. Az azúrkékek középpályája nem szűrt épp tökéletesen, így több lehetőség adódott Csehország előtt.
Negyedóra múltán máris váltani kényszerült Marcello Lippi kapitány: a kisebb húzódást szenvedett Alessandro Nesta helyére az Inter betonkemény védője, Marco Materazzi érkezett. Nem ettől, de kicsit megélénkültek az olaszok, és egy szöglet után meg is szerezték a vezetést, épp a tíz perce beállt Materazzi fejesével. Mivel a csoport másik mérkőzésén Ghána is vezetést szerzett, Csehország hirtelen nagyon messze került a továbbjutástól.
Ez azonban inkább megbénította, mint feldobta Nedvedéket, akik görcsösen, sok pontatlansággal futballoztak, így az legkésőbb olasz tizenhatos előtt elhalt minden akciójuk, gyakorlatilag esélyük sem volt Barost megjátszani. A félidő vége előtt ráadásul Polak feleslegesen kiállíttatta magát, tovább rontva a helyzeten. Pedig a kényelmesen játszó olaszok sem pörögtek nagyon, csak Perrotta és Totti egy-két jó indítása után alakult ki némi veszély a cseh kapu előtt.
A második félidőre az emberelőny birtokában az olaszok egy fokkal agresszívebben jöttek ki, és jó pár helyzetet ki is alakítottak. A cseheknél a Poborskyt váltó Stajner vitt egy kis színt a támadásokba, de a középpályások és a szélsőhátvédek nem igazán vettek részt az előrejátékban, így a védekezést a legkevésbé sem feladó olaszok között Baros továbbra sem sok sót evett meg. Az Aston Villa eléggé elfáradt csatárát bő egy óra elteltével le is cserélte Brückner.
Ez sem segített azonban: ahogy telt az idő, egyre fáradtabban és egyre kilátástalanabbul küzdött a megfogyatkozott cseh válogatott, amely nem tudott mit kezdeni a hagyományosan szervezetten védekező, az egycsatáros játékból nem engedő olaszokkal. A squadra azzurra megszokott cél/sablonfociját (nézőpont kérdése) félgőzzel művelve is egyre több helyzetet alakított ki.
A végén aztán a sokadik kiugratás után Filippo Inzaghi megadta a kegyelemdöfést is, így Olaszország veretlenül nyerte meg a csoportot, a csehek pedig búcsúzni kényszerültek.