A jégkorongsport nyári álmát alussza, de így sem maradunk hoki nélkül. Hétfőtől vasárnapig ugyanis fővárosunkban, a Budapesti Koriközpontban rendezik meg az inline, azaz görhoki-világbajnokságot. A Bóta Gusztáv irányította magyar válogatottban sok ismerős arc korcsolyát húz, elég csak Tokaji Viktor, Hoffmann Attila vagy Peterdi Imre nevét említeni. No de mi is az a görhoki?
Meggyesi Bálint
A látszat csal: nem jégkorongozók vannak a képen, hanem apró kerekeken guruló görhokisok
Meggyesi Bálint
A látszat csal: nem jégkorongozók vannak a képen, hanem apró kerekeken guruló görhokisok
Jég a kólában, korong a kapuban. Tombol a nyár, de a hoki ugyanúgy a középpontban van, mint a didergős időkben. A csarnok jege le van engedve? Sebaj! A görkori a megoldás. „Ezekben a hónapokban a görgős korcsolyák jelentik a slágert, egyre több vásárló érkezik” – vázolja fel a tényeket a hokis körökben jól ismert Marczi Skate bolthálózat vezetője, Marczi Zoltán, miközben a jégen, jaj, bocsánat, nehéz megszokni, a speciális műanyag borítású pályán éppen Tokaji Viktor passzol Hoffmann Attilához. Bizony, az áprilisi amiens-i divízió–1-es vb-n részt vevő jégkorong válogatott néhány tagja, egészen pontosan öt (a két említett fiatalember mellett Lencsés Tamás, Feil Arnold és Peterdi Imre) választja a pihenés helyett a játékot. A játékot az inline-világbajnokságon. Hogy hol?
Rendben, a hivatalos megfogalmazás helyett használjuk inkább a görhoki kifejezést. No de a lényeg: hétfőtől vasárnapig a káposztásmegyeri Budapesti Koriközpontban rendezi meg a nemzetközi szövetség a világszerte népszerű sportág nyári változatának csúcseseményét (napijegy 400 forintért). Higgyék el, nagy show lesz, nem véletlen, hogy a Sport1 és Sport2 televízió is műsorára tűzte a vb-t. De mi is a görhoki? Hazánkban még nem terjedt el annyira, mint mondjuk Észak-Európában vagy az Egyesült Államokban, ahol profi játékosok mérik össze erejüket. Míg náluk tucatnyi csarnokban hódolhatnak a kétségkívül szórakoztató játéknak az amatőrök is, addig hazánkban egy, azaz egyetlen pálya áll a sportolni vágyók rendelkezésére. Az újpesti beton...
Csoda, hogy inkább az aluljárókban vagy a Hősök terén találkozhatunk görkorisokkal? „Tavaly úgy szerepeltünk a világbajnokságon, hogy az első meccsünk előtti edzésen gyakorolhattunk először a speciális borítású pályán. Most annyival könnyebb a helyzetünk, hogy a rajt előtt négy nappal kipróbálhattuk” – mondja Bóta Gusztáv, a magyar inline-válogatott szövetségi kapitánya, aki több évtizedes jégkorong-játékosi és -edzői múlttal a háta mögött nyergelt át a nyári hokira, amely nagyban hasonlít a téli változathoz. A palánkos pálya mérete nagyjából ugyanakkora, a kapuk, botok, fejvédők és a többi védőeszköz is átmenthető a jégkorongból. Mi több, a pakk is hasonló, csupán abban különbözik, hogy teflonbevonatú csúszkák állnak ki belőle, amelyek értelemszerűen a csúszást vannak hivatva elősegíteni. De rendezhetik a meccseket speciális labdával is, amely csak egyet pattan – a vb-n azonban ezt nem láthatjuk.
Az A- és B-csoportban a világ legjobb nyolc csapata található, a C-ben (itt játszanak a magyarok) és D-ben a divízió–1-es mezőny – a mieink célja egyértelműen a feljutás. Tavaly kis híján sikerült, hiszen a másodosztályú vb-t megnyerte az együttes, csupán a feljutásért zajló ki-ki meccset veszítette el. Talán majd most! „Csoportunkat mindenképpen meg kell nyernünk, aztán jöhet a rájátszás, minden bizonnyal az osztrákok ellen. Optimista vagyok, és hiszem, hogy hozzá tudunk járulni a sportág hazai népszerűsítéséhez” – mondja lelkendezve Bóta mester, akinek lételeme a hoki. És mint látják, nyáron sem kell lemondania róla. ---- N ---- &