Liu Hsziang világcsúcsa

MÁTAY ANDREAMÁTAY ANDREA
2006.07.12. 00:57
Fantasztikus és teljesen váratlan világcsúcs született kedden a lausanne-i szuper Grand Prix-viadalon. A 110 méteres gátfutás olimpiai bajnoka és a korábbi rekord (12.91) társtulajdonosa, a kínai Liu Hsziang 12.88 másodperccel ért célba.
Az olimpiai bajnok maga sem hitte, hogy ilyen gyorsan futott
EPA
EPA

A 23 éves futó remekül rajtolt, az amerikai Dominique Arnolddal egyszerre vette a gátakat, s csak az utolsó métereken vált bizonyossá, hogy ő nyeri meg a számot. Bár mindketten remekeltek, az órára pillantó nézők nem akartak hinni a szemüknek, az időmérő ugyanis 12.90 másodpercet, azaz világcsúcsot mutatott. Mivel a versenyt megelőzően a világranglistát Terrence Trammell 13.06 másodperccel vezette, Liu Hsziangnak pedig csupán 13.19 másodperce volt, nem meglepő a hitetlenkedés.

Hát még amikor kiderült, hogy az új rekord valójában 12.88 másodperc! Liu Hsziang ledobta a trikóját, táncolva tette meg tiszteletkörét – ilyen önfeledt ünneplést ritkán látni kínai sportolótól. Arnold háttérbe szorult, pedig ő is jobbat futott (12.90), mint a régi világcsúcs.
A nézők tehát láthattak világrekordot, igaz, nem azt, amire számítottak. Korábban az amerikai Justin Gatlin részvételével reklámozták az eseményt, ám sérülése még nem jött rendbe, így ezen a versenyen sem indulhatott. S akárcsak egy héttel korábban Athénban, a 100 méter világcsúcsának (9.77) társtulajdonosa, a jamaicai Asafa Powell ezúttal sem vállalkozott a beugró szerepére.

Ám a két sztár hiánya nem érződött az eseményen, hiszen a 110 gát után jött a ráadás. 200 méteren a húszéves amerikai Xavier Carter 19.63 másodperccel győzött, ennél gyorsabban csak a világcsúcstartó Michael Johnson tette meg annak idején a távot. És Carter sem egyedül remekelt, mögötte honfitársa, Tyson Gay 19.70-nel, míg a jamaicai Usain Bolt 19.88 másodperccel ért célba. Még a negyedik Wallace Spearmon is 19.90-et futott.
A világ idei legjobbjával győzött női 800 méteren a kenyai Janeth Jepkosgei (1:56.66), 100 gáton az amerikai Michelle Perry (12.43) és rúdugrásban az orosz Jelena Iszinbajeva (490). ---- E ---- &