Május 29-e óta először ülésezett a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének régi elnöksége. Az ominózus tavasz végi napon a szervezet közgyűlése új elnököt választott az ágazatot több mint egy évtizede irányító Bartha Ferenc helyére, ám a Fővárosi Bíróság törvénysértésre hivatkozva a változások bejegyzését felfüggesztette. Azóta most először ültek össze a sportág korábbi irányítói.
Mirkó István
Bodrogváry Iván (balra) továbbra is fôtitkárként viszi az ügyeket, Bartha Ferenc már csak faxot küldött
Mirkó István
Bodrogváry Iván (balra) továbbra is fôtitkárként viszi az ügyeket, Bartha Ferenc már csak faxot küldött
Nagy a csend a Magyar Sportok Háza negyedik emeletén kedd délután. Minden arra utal, idilli a nyugalom a Magyar Olimpiai Bizottságban, a sportlövő-, az atlétikai, a golf-, a karate-, a tollaslabda-, a jégkorong- és a taekwondo-szövetségben, valamint az ugyancsak ezen a szinten helyet kapó Inter-Ser-Ware Kft. berkein belül. A kosárlabda-szövetség bejárata mögül sem hallatszik semmi nesz, ám az előtérbe érve már hol hangosabb, hol csendesebb vita hangjai szűrődnek ki a tárgyalóterem zárt ajtaja mögül, ahová újságíró nem nyert bebocsátást.
Vihar előtti csend a tárgyalóteremben
Már jó másfél órája gyúrják egymást a bent lévők, amikor először kinyílik a tárgyalóterem ajtaja. Juhász Sándor, a paksiak ügyvezetője siet ki a szobából, s a „Mi zajlik odabent?” kérdésre egy sejtelmes „Vihar...” a válasz, majd egy pillanatnyi szünetet követően hozzáteszi: ”...előtti csend.” Újabb fertályóra telik el, majd egy-két elnökségi tag rövid időre elhagyja a szobát. Hja, a szükség nagy úr. Mindegyik résztvevőn látszik, kicsi a tárgyalóterem ennyi embernek. Van, akinek a homlokáról patakokban csurog a veríték. A légkondicionáló vesztésre áll a kánikula elleni csatában.
Öt óra után nem sokkal a bentről kiszűrődő hangok egyértelműen arra utalnak, vége a tanácskozásnak. Valóban, sorra tűnnek fel az ajtóban az ülésezők, ám a barátságos üdvözlések után – mintha együtt készültek volna – „Én inkább nem mondok semmit” a válasz a bent történteket firtató legegyszerűbb kérdésekre is. Ugyancsak ezzel a tömör mondattal hárítja el az érdeklődést Bácskai Kornél, aki tagja a régi elnökségnek – a jelenlévők szerint ez az egyetlenegy szabályosan működő elnökség –, és alelnöke annak a testületnek is, amelyet a május 29-i választáson megválasztottak a küldöttek. „Jön majd egy nyilatkozó, gondolom arra vár” – mondja a soproni vezető, majd határozott léptekkel távozik. Ugyanígy reagál a testület szakmai alelnöke, Mészáros Lajos is. „Jön majd Gábor, és elmond mindent.” Mielőtt, azonban jönne Nagy Gábor, Buttás Pál tömören megjegyzi: „Bartha lemondott.”
Bartha Ferenc lemondott
„Mint köztudomású, a Fővárosi Bíróság a küldöttgyűlésen megválasztott új elnököt és elnökségi tagokat nem jegyezte be. Így az a sajátos helyzet állt elő, hogy elnökségi mandátumom még mindig érvényes, s ezért ezennel benyújtom lemondásomat a szövetségi elnöki megbízatásomról.” Ez a szűkszavú fax érkezett Bartha Ferenctől 12.39 órakor a szövetséghez.
„Fél tizenkettőkor beszéltünk, akkor még nem említett semmi ilyesmit, ezt az ülést is ő hívta öszsze” – mondta Nagy Gábor, az MKOSZ általános alelnöke, aki tényleg készséggel vállalkozott arra, hogy elmondja, mi történt a zárt ülésen. „Ami a legfontosabb: szeptember huszonkilencedikére kiírtuk az alapszabály-módosító közgyűlést. Nem lesz könnyű keresztülvinni a módosításokat, hiszen azokhoz kétharmados többség kell. De muszáj végigjárnunk az utat, nehogy megint vitás legyen, milyen döntéshez mekkora többség kell. Az eddigi alapszabály ugyanis nem egyértelmű” – tette hozzá Nagy Gábor.
Egyszerű vagy kétharmados többség
Hogy mennyire így van, arra nem csupán a bírósági végzés utal, hanem az azt követő legfőbb ügyészségi állásfoglalás is, amely részletesen leírta, a szövetségnek milyen pontokban kell egyértelművé tennie az alapszabályát. A májusi közgyűlés szoros végeredményt hozott Bartha Ferenc és kihívója, Németh László között, így valóban nem mindegy, hogy egy ilyen fajsúlyos döntés meghozatalához elegendő-e az egyszerű többség vagy kétharmadnyi igen szavazat szükségeltetik.
Lesz tisztújítás, maradnak a ligák
„Fölkértük a megyei szövetségeket, hogy hívják össze a küldöttgyűléseket, és határozzanak a küldöttekről. Aztán ha az alapszabály-módosító közgyűlés eredménynyel zárul, október huszonhetedikén megtartjuk a tisztújító közgyűlést is. Addig ügyvezető elnökségnek tekintjük magunkat. Bodrogváry Iván marad a főtitkár, és a ligákat is visszahelyeztük a státusukba. A bajnokságokat továbbra is ők szervezik, a bajnoki kiírás az marad, amit a klubok ismernek, annyiban változtattunk, hogy a férfibajnokság rajtját egy héttel eltoltuk: nem október hetedikén, hanem tizennegyedikén rajtol” – sorolta az alelnök, aki elmondta még, hogy értékelték az utánpótlás-válogatottak teljesítményét is, és nem csupán az U20-as hölgyegyüttes Eb-ezüstérmét ítélték sikeresnek, hanem az ugyanilyen idős fiúk A-divízióban való bennmaradását is.
S ha már a válogatottaknál tartunk. Az enyhén szólva kaotikus állapotok leginkább a felnőttválogatottaknál éreztetik hatásukat. Az őszi Eb-selejtezőkre készülő női csapat nem tudott elutazni a Csorba-tóhoz, így Tatán tréningezik, a költségeket az olimpiai bizottság fedezi. A férfiak ugyancsak Tatán gyakorolnak a kvalifikációs meccsekre, ráadásul Meszlényi Róbert társulata a hétvégén Észtországba utazik négyes tornára.
Észtország biztos, Bosznia korántsem
„Erre megvan a fedezet, arról azonban, hogy a jövő heti boszniai mérkőzésekre elutazhat-e a gárda, s hogy milyen anyagiak állnak rendelkezésre a nemzeti csapatok további versenyeztetéséhez, arról a jövő héten csütörtökön, a következő elnökségi ülésen döntünk. Akkor Bodrogváry Iván bemutat egy költségvetési tükröt. Nem túlzok, ha azt állítom, drámai a helyzet. Bartha Ferenc lemondásával nyolcvanmillió forint távozott a szövetségből. S azt is írja le nyugodtan, hogy a mérleg a májusi közgyűlésen még pozitív volt, ám a bevételek azóta elmaradtak. Nem is értem, egyesek mire számítottak” – mondta végül Nagy Gábor.