Maratoni, öt és fél órás ülést tartott a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége. A tanácskozás eredményeként nem lesz rendkívüli közgyűlés, a hivatalos megfogalmazás szerint az elnök a MOB rendes közgyűléséig megfontolja a további szerepvállalását. A kiszivárgott hírek szerint biztos a távozása.
Meggyesi Bálint
Schmitt Pál tíz óra után érkezett az ülésre, tudva, hogy az elnökség igencsak megosztott
Meggyesi Bálint
Schmitt Pál tíz óra után érkezett az ülésre, tudva, hogy az elnökség igencsak megosztott
Hétfő délelőtt fél tíz tájban egymás után érkeztek a 18 tagú elnökség tagjai arra az ülésre, melynek deklarált célja a rendkívüli MOB-közgyűlés összehívásáról szóló döntés volt. A magyar sportot irányító 166 tagú bizottságot alkotó hölgyek és urak közül állítólag 102-en aláírtak egy beadványt, amelyben követelik Schmitt Pál lemondását elnöki pozíciójáról, egyes vélekedések szerint túlzott mértékű politikai szerepvállalása miatt. Igaz ugyan, hogy a szóban forgó, 102 aláírást tartalmazó papirost még senki sem látta, de azt mondják, létezik...
Az első érkező Csötönyi Sándor, a Magyar Ökölvívó-szakszövetség elnöke, az európai testület (EABA) első alelnöke. Sejtelmesen mosolyog a bajusza alatt, majd kiböki: „Lesz itt szólózás, az biztos, de én már bokszolóként is nagy közelharcos voltam. Nem számítok gyors határozathozatalra…” Sinka László, a Magyar Kézilabda-szövetség főtitkára dodonai, habár kétségkívül stílusos nyilatkozatot ad: „Azt szeretném, ha elegánsak lennénk – a Magyar Olimpiai Bizottság hagyományaihoz méltó módon…” Ezt aztán ki-ki értse a szája íze szerint.
Eztán betessékelik a sajtót az ülésterembe, ahol már mind a 18 elnökségi tag ott ül – az egyetlen Schmitt Pált kivéve. Az elnök – egyszersmind az Európai Parlament néppárti képviselője, a Fidesz–Magyar Polgári Szövetség alelnöke – öt perccel tíz óra után foglalja el helyét az asztalfőn, és bejelenti: „Az elnökség néhány tagjának kérésére tűztük ki ezt az elnökségi ülést.” Azonnal szavazásra bocsátja, hogy zárt legyen-e a tanácskozás, avagy minden a nyilvánosság előtt történjék – senkit sem lep meg, hogy a 18 tag közül 17 a zárt ülés mellett szavaz. Gyárfás Tamás alelnök, a Magyar Úszószövetség elnöke az egyetlen, aki nagyvonalúan tartózkodik.
Közben azért innen-onnan tájékozódhatunk az erőviszonyokról. Hírlik, az elnökségi tagok közül tízen – Bakonyi Tibor, Császári Attila és Gyárfás Tamás alelnökök, Aján Tamás, Csötönyi, Faragó Judit, Hegedüs Csaba, Sinka László, Vass Károly és Markovits László – Schmitt félre áll(ít)ását szorgalmazzák, nyolcan pedig – maga Schmitt Pál, Kamuti Jenő főtitkár, Gémesi György alelnök, Berkes István, Konrád János, Kulcsár Győző, Szabó Tamás és Zsivótzky Gyula – a status quo fenntartását támogatják.
Rövid egészségügyi szünetet követően háromnegyed négykor engedik be a sajtó képviselőit az ülésterembe, ahol Schmitt bejelenti: senki sem ad külön interjút, majd előadja a jóváhagyott közleményt.
E szerint az elnök az ülés elején megkövette mindazokat, akiket néhány hete megsérthetett azzal, hogy egy lapinterjúban „madárijesztőknek” nevezte azokat, akik a leváltását szorgalmazzák. Az elnökség a bocsánatkérést tudomásul vette. A közös cél az egység megőrzése volt, továbbá az, hogy semmiképp se sérüljön a pekingi olimpiára történő felkészülés.
Schmitt Pál lemondott a lemondatására gyűjtött aláírások megtekintéséről, cserébe ő sem tárta az elnökség elé az őt támogató olimpiai bajnokok névsorát. A lényeg pedig: december 9-ig, a MOB rendes közgyűléséig megfontolja, hogy elnök maradjon-e vagy sem. Ez volt úgy négy óra tájban…
Egy órával később kiszivárgott, hogy az elnökség méltányosságból mellőzte a Schmitt Pál távozásáról szóló szavazást. Cserébe az elnök az elnökségi tagoknak írásba adta, hogy december 9-ig, a MOB rendes közgyűléséig távozik a posztjáról, a hivatalos, a méltóságteljes búcsút lehetővé tevő megfogalmazás szerint: visszavonul. Az alku része még, hogy ő keresheti meg az utódját, a jelölt elnöki posztra való kandidálásával az elnökség – állítólag – egyetért majd. Este újra módosult a kép. Egy újabb, szintén biztosnak titulált értesülés szerint Schmitt Pál nem írt alá semmit, ígérni is csak any-nyit ígért, hogy decemberig gondolkozik azon: menjen-e vagy maradjon?
A helyzet tehát zavaros, a lényeg ezzel együtt változatlan: hogyan dönt majd a közgyűlés? Most éppen a decemberi.