Minden körülmény kedvező volt a remekül megrendezett szegedi kajak-kenu világbajnokságon, egymásra találtak a lelkes szurkolók és a népszerűségben, szeretetben lubickoló hazai versenyzők. Az olimpia persze nehezebb lesz, de a hét végi eredmények a lehető legszebb reményekre jogosítanak…
Fotók: AFP, Czagány Balázs, Mirkó István
Janics Natasa és Kovács Katalin (elöl) megint bizonyította, hogy ismeri a siker receptjét
Fotók: AFP, Czagány Balázs, Mirkó István
Janics Natasa és Kovács Katalin (elöl) megint bizonyította, hogy ismeri a siker receptjét
Benedek Dalmánál kevés boldogabb sportoló volt Szegeden: a nôk klasszikus számában, 500 méteren lett aranyérmes a fiatal versenyzô
Tizenkét aranyérmet nyert a magyar kajak-kenu válogatott a szegedi világbajnokságon. Kérdés, hogy ez bombameglepetés, vagy lehetett rá számítani? A tíz magyar elsőséggel záruló csehországi Európa-bajnokság után a következő tűnt a realitásnak: valószínűleg mindhárom távon győz a Kovács Katalin, Janics Natasa páros, illetve az ő nevükkel fémjelzett négyesek – ez már hat arany. Két számban indul Benkő Zoltán és Benedek Dalma (K–1), valamint a Kolonics György, Kozmann György kenu-, illetve a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kajakpáros. Nagy a sansz rá, hogy ez a négy egység egy-egy távján nyer, de lehet, hogy kettőn is. Ha néggyel számolunk, akkor tíz aranynál tartunk, és akkor még a titkos esélyeseket, mint Vajda Attila (C–1, 1000 méter), Paksy Tímea (K–1, 200 méter), illetve a meglepetésgyőzelmeket, mint a Gyökös Lajos, Kökény Roland, Vereckei Ákos, Horváth Gábor öszszetételű kvartett (K–4, 1000 méter) sikere, nem is említettük.
Körülbelül tíz elsőség tehát átlagos optimizmussal is kalkulálható volt, viszont sok összetevője van annak, hogy a jóslat végül fényesen – plusz két aranyat számlálva – bevált.
A legalapvetőbb persze a magyar versenyzők kiváló fizikai és mentális állapota, nélkülük a többi komponensnek sem lehetett volna szerepe. Két okból is nagyon fontos volt a pálya, a szegedi Maty-ér. Egyrészt a magyarok úgy ismerik, mint a tenyerüket, másrészt kiváló minőségű, kellemes rajta evezni. A fantasztikus, tizenötezres közönség űzte, hajtotta a kedvenceket, és szintén segítette a versenyzőket, illetve a szervezőket az egyik legfontosabb körülmény, a tökéletes időjárás.
A magyarok hat olimpiai számban győztek a vb-n.
Kammerer Zoltánt és Kucsera Gábort (jobbra) nem lehetett megszorítani
Férfi K–2, 1000 méter (Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor) Az Európa-bajnokságon sem volt gondjuk, és ezúttal is magabiztosak voltak ebben a számban, mintegy másfél másodperccel nyertek a németek (Andreas Ihle, Rupert Wagner) előtt. Hónapok óta hangoztatják, hogy az első számú céljuk az olimpiai bajnoki cím – mindkét távon. Pekingre készülnek, láthatóan jó úton haladnak, úgy tűnik, ezren senki nem tudja megszorítani őket.
Remekül ment a hajó, mégis kérdés, hogy Horváth I Gábor tovább versenyez-e
Férfi K–4, 1000 méter (Gyökös Lajos, Kökény Roland, Vereckei Ákos, Horváth I Gábor) A második válogató előtt ült öszsze az egység, az Európa-bajnokságon nem indult, a vb-n viszont fantasztikus pályát ment, és emlékezetes győzelemmel örvendeztette meg a lelkes közönséget. Horváth I Gábor a visszavonulás gondolatával foglalkozik, egyelőre nem döntött a hogyan továbbról. Valószínűleg a kvartett nem lesz hosszú életű, pedig ha az lenne, valós aranyeséllyel indulhatna Pekingben.
Kolonics Györgyöt és Kozmann Györgyöt dacossá tette a gyengébb Eb-szereplés
C–2, 1000 méter (Kolonics György, Kozmann György) Akinek eddig kétszer sikerült, annak harmadszor is sikerülhet! A kétszeres olimpiai bajnok Kolonics György tökéletes egységet alkot párjával, Kozmann Györggyel. Elég egy jó felkészülés, egy kis dac a gyengébb Európa-bajnoki szereplés miatt, és a mögöttük lapátolók (jobb esetben) már csak két és fél másodperces, két hajóhossznyi hátrányból nézhetik a magyarokat, ahogy történt a szegedi vb-n is. Pekingben is ott lesznek, ami sokat ígér.
Női K–1, 500 méter (Benedek Dalma) Mind a világ-, mind az Európa-bajnokságon káprázatosan versenyzett, nagy fölénnyel nyert, a világ legjobbjainak leesett az álluk, egy életre megtanulták a nevét. Az olimpiai egyes indulás jogáért óriási csatát vív majd Kovács Katalin, Janics Natasa és Benedek Dalma, ezért még korántsem biztos, hogy az újdonsült kajakkirálynő képviselheti hazánkat Kínában.
Női K–2, 500 méter (Kovács Katalin, Janics Natasa) Athén óta veretlenek, verhetetlenek. Tudják, ismerik a siker receptjét, ott lesznek a 2008-as olimpián, nagyon nehéz elképzelni, hogy aranyérem nélkül térjenek haza.
Jó az esély arra, hogy a négyes a szegedi összeállításban induljon Pekingben
Női K–4, 500 méter (Paksy Tímea, Kovács Katalin, Janics Natasa, Fazekas Krisztina) Nagy a sansz, hogy ebben az összetételben rajtolnak majd Kínában is. Ugyanaz igaz erre a négyesre, mint a Kovács, Janics duóra, azaz már most kijelenthető, aranyesélyesek.
A többi hat olimpiai szám aranyérmén öt nemzet osztozott. Férfi K–1, 1000 méter (Markus Oscarsson, svéd) A szélárnyékos kilences pályán surrant be a skandináv, aki Athénban párosban nyert ugyanezen a távon. Az új-zélandi Ben Fouhy, az ausztrál Nathan Baggaley, a kanadai Adam van Koeverden, a norvég Eirik Veraas Larsen, a brit Tim Brabants és a magyar Benkő Zoltán egyenlő esélyekkel indul Pekingben, hogy csak a nagymenőket említsük…
K–1, 500 méter (Marek Twardowski, lengyel) Az ő győzelmét sem várta senki. Adam van Koeverden, Benkő Zoltán, Eirik Veraas Larsen és a spanyol Carlos Pérez Rial sem volt az igazi vasárnap, a lengyel nem zavartatta magát, és az oldalt zakatoló orosz Anton Rjakovot is megelőzve nyert.
K–2, 500 méter (Ronald Rauhe, Tim Wieskötter, német) Ahogy évek óta mindig, ezúttal is simán nyertek. A magyarok az ezres győzelem másnapján nem tudtak kellően felpörögni, a harmadik helyen végeztek. Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor céltudatos munkája biztosan további szép sikereket eredményez majd, s talán az olimpián előzik majd meg a németeket.
C–1, 1000 méter (Everardo Cristóbal, mexikói) A vb legmeglepőbb eredményét a közép-amerikai fiatalember produkálta. Az eredményhirdetésnél nem tudta, mit kell csinálni, ebből is látszik, nem rutinos éremhalmozó. Az olimpián a cseh Martin Doktor, az 500 orosz világbajnoka, Makszim Opaljov, illetve a német Andreas Dittmer mellett Vajda Attilával is számolni kell majd.
C–1, 500 méter (Makszim Opaljov, orosz) Minden szó szerint úgy igaz erre a távra, mint az ezerre, azzal a kivétellel, hogy itt nem született váratlan eredmény. Reméljük, a vb-vel ellentétben az olimpián ebben a számban is lesz magyar döntős.
C–2, 500 méter (Alekszandr Kosztoglod, Szergej Ulegin orosz) Athénban egy kínai páros nyert, Szegeden a döntőben az európaiak domináltak. Az oroszok mindig jók, szerencsére a magyarok is, bár Kolonicsék olimpiai győzelme inkább ezren valószínű. ---- „A Szegeden az olimpiai számokban elért hat csodálatos produkció a versenyzőknek hatalmas pszichikai többletet adhat. Azonban senki sem dőlhet hátra. A négyéves olimpiai felkészülés minden országban más ütemben zajlik, így senki sem tudhatja igazán, hogy a külföldi versenyzők hol tartanak a felkészülésben.
A parton sétálva most is lehetett találkozni olyan külföldi szakemberekkel, akik valószínűleg csak azért jöttek el, hogy pontosan feltérképezzék a többi nemzet sportolóit…
A 2007-es németországi vébén szerezhetik meg az országok az olimpiai kvalifikációt, ez a magyar küldöttség tagjainak nem lehet gond, a hazai válogatókon nagyobb csatákra lehet számítani.”
NS-bennfentes: Szabó Szilvia, 13-szoros világbajnok ---- A Süddeutsche Zeitungban olvasható Ronald Rauhe nyilatkozata: „Ez volt a legszebb vb-győzelmem. Magyarországon a kajak-kenu külön kategória, az egész világbajnokságon úgy éreztem magam, mintha olimpián lettem volna. Oda kellett figyelnem arra, hogy el ne sírjam magam…”
A Sportbildben a németek szövetségi kapitánya, Reiner Kiessler beszél: „Elsőre kicsit fáj a magyarok remek teljesítménye, de az elmúlt évben ők érezhették azt, amit most mi. Azon leszünk, hogy jövőre, a duisburgi világbajnokságon ismét eléjük kerüljünk az éremtáblázaton.”
A Canada.com a kenuban párosban 1000 méteren második Buday testvérekről ír. Közülük Tamás nyilatkozott: „Nagyon sokat jelent nekünk ez az érem, sokan szurkoltak nekünk is, boldogok vagyunk, hogy családtagjaink is kint lehettek a versenyen. Úgy éreztük, hogy a magyar közönség biztatása és a Himnusz egy kicsit nekünk is szólt.” ---- Birgit Fischer eljött Szegedre. Igaz, nem a német csapat tagjaként, hiszen néhány hónappal ezelőtt nézeteltérése támadt a német szövetséggel, ki is maradt a világ- és Európa-bajnoki csapatból. A nyolcszoros olimpiai bajnok turistaként érkezett, és nagyon sietett, hiszen várta őt a kajaksulija, ahol a sportág rejtelmeire okítja a gyerekeket.
– Hallottuk, hogy összeveszett a szövetség vezetőivel, és kihagyja ezt a versenyszezont. Mi járatban mégis itt, Szegeden? – Eljöttem egy kicsit körbenézni, vásároltam két hajót az iskolámnak, amelyeket most fuvarozok majd haza – mondta a 44 esztendős Birgit Fischer. – Bár ez az esztendő így alakult, azért nem unatkozom, hiszen a suli mellett van egy hajókölcsönzőm is, írom a legújabb könyvemet, menedzsereknek tartok tanfolyamot, és természetesen a családomról is gondoskodnom kell.
– Az ön személyével kapcsolatban az olimpiák közeledtével felvetődik a kérdés: ismét hajóba száll? – Ott motoszkál a fejemben Peking, bár most azt mondom, nem állok rajthoz jövőre a duisburgi kvalifikációs világbajnokságon. Egyelőre így gondolom! De majd meglátjuk, mit hoz a jövő.
– Feltérképezte a női mezőnyt? – Természetesen megnéztem a lányokat, és azt kell, hogy mondjam, nagyon erős a mezőny. Egyre több nemzet képviselői esélyesek a győzelemre.
– Mi a véleménye a magyar csapatról? – Jó az a szisztéma, amit kitaláltak, vagyis, hogy Kovács Katalin és Janics Natasa párosban és négyesben indul. Nagyon erősek a lányok, bár véleményem szerint nem verhetetlenek. Mindenesetre a német versenyzőknek alaposan fel kell készülniük ahhoz, hogy lépést tudjanak tartani a magyarokkal.