Nyolc csapatnak már nincs esélye bekerülni a legjobb nyolc közé – merthogy ennyien estek ki a világbajnokság 24-es mezőnyéből a csoportkört követően. A pénteki szünnap után szombattól egyenes kieséses rendszerben folytatják a küzdelmeket a még versenyben lévő válogatottak.
Az irányító Chris Paul töltötte eddig az amerikaiak soraiból a legtöbb idôt a pályán a csoportkörben
Az irányító Chris Paul töltötte eddig az amerikaiak soraiból a legtöbb idôt a pályán a csoportkörben
Az egyéni statisztikákból közlünk egy kis gyűjteményt keretes írásunkban, nagyobbrészt azonban a csapatszinten produkált mutatókat vesszük górcső alá, mert mégiscsak ezek a fontosabbak, nagyobb szerepük van abban, melyik válogatott hányadik helyen zárt a csoportjában. A sportág rajongóinak túlnyomó része alighanem az amerikai együttesre kíváncsi, ezért rá „hegyeztük ki” az elemzést, már csak azért is, mert a talán legfontosabb mutatóban, a dobott pontokéban toronymagasan vezetnek Carmelo Anthonyék.
Nyomás alatt tartják az ellenfél labdását
Mike Krzyzewski gárdája eddig átlagban 108.6 pontot termelt mérkőzésenként, amivel nehéz versenyre kelni, csakis precíz védekezéssel és még pontosabb támadójátékkal sikerülhet bárkinek is.
És hogy miért? Azért, mert a Team USA azzal töri a legtöbb borsot vetélytársai orra alá, hogy elképesztően keményen dolgozik az ellenfelek labdát felhozó mezőnyemberein, és sok esetben nem csupán a felezővonaltól, hanem már a másik térfélen is. Chris Paulék iszonyatos nyomás alatt tartják irányító kollégáikat, és ha a rivális játékmestere rossz helyre téved, rögtön becsapdázzák, az esetleges passzt pedig elhalászszák. Aztán máris indul a villámgyors ellencsapás, és pillanatok alatt, nemritkán leütés nélkül jutnak el a gyűrűig, könnyű góllal fejezve be az akciót. És mivel ezt fizikai fölényüknek, remek erőnlétüknek köszönhetően rengetegszer eljátsszák, rövid idő alatt tudnak hatalmas előnyt gyűjteni, ha a túloldalon lévők meginognak.
A fentiek fényében nem meglepő, hogy a csapatok közötti rangsorban az Egyesült Államok vezeti a legjobb labdaszerzők listáját kereken 13-as meccsátlaggal, de az talán furcsa, hogy ez az egyetlen összevetés, amelyben az „amik” az élen állnak még.
Meg is becsülik az elcsent labdákat
Utolsók viszont a labdaeladások tekintetében, ami első hellyel ér fel, hiszen azt jelenti, hogy ők becsülik meg a legjobban a labdát, és az elkövetett személyi hibákat számba véve is a legalsó régióban tanyáznak, azaz keményen védekeznek, de szabályosan. Legalábbis a bírók szerint, mert az ellentáborokból sok kritika éri az amerikaiak elleni találkozók játékvezetőit, mondván: más a mérce, az NBA ifjú csillagai messzebb mehetnek el védekezésben, és a lépéshibák le nem fújása miatt szó szerint messzebb mehetnek el támadásban is.
Talán így van, talán nem, mindenesetre eddig megfelelnek a várakozásnak, amely hatalmas, és nem csupán otthonról, hanem a „maradék világ” részéről is. Ráadásul nem csak az eredményességet illetően, hiszen LeBron Jamestől vagy Dwyane Wade-től kunsztokat, látványos játékot vár el a publikum, és eddig e tekintetben sem kellett csalódnia. Nagy kérdés volt az is, hogy a tengerentúliak képesek lesznek-e igazi csapatként játszani, és noha a passzolást most sem viszik mindig túlzásba, kezdenek leszokni a „labdára való rátekeredésről”, arról, hogy minden játékhelyzetet egyedül akarjanak megoldani. Jó példa erre a védekezésük, amelyben odáig mentek, hogy többször is megpróbálkoztak már a számukra teljesen idegen módszernek tekinthető zónázással – ezáltal a zóna elleni támadójátékuk is fejlődött. No meg a kinti dobásaik, amelyekkel a Team USA mezét viselőinek ugyancsak meggyűlt a bajuk az utóbbi években, Mike Krzyzewski társulata ellenben eddig a világbajnokság hetedik legjobb tripladobó-teljesítményét nyújtotta.
Szaitamára figyel mostantól a szakma
Ahogy azonban szakértőnk, Dávid Kornél szavaiból is kitűnik, nem csak az Egyesült Államokból áll a világ, és ezt támasztja alá, hogy az argentinok, a görögök és a spanyolok is veretlenül nyerték meg csoportjukat. Eddig az ibériaiak játéka a legmeggyőzőbb, de ne felejtsük el, hogy mostantól egyetlen megingás is kiesést jelent, mint ahogy az eddig hullámzó teljesítményt nyújtó favoritok is sokat kozmetikázhatnak még produkciójukon, ha mostantól kizárólag a jobbik énjüket mutatják. Egy biztos, sokan irigylik most világszerte a szaitamaiakat, merthogy ebben a városban rendezik a világbajnokság további mérkőzéseit – a legeslegjobbaknak ígérkező meccseket.
Szavazás
---- …pontdobók: 1. Jao Ming (kínai) 28.4, 2. Nowitzki (német) 24.8, 3. Gasol (spanyol) 21.4, 4. Arroyo és Ayuso (Puerto Ricó-i) 21.2-21.2 …mezőnydobók: 1. Szkorcianitisz (görög) 100% (7/7), 2. Ferreira (brazil) 100% (4/4), 3. Mancinelli (olasz) 79% (11/14), 4. Sánchez (argentin) 77% (10/13), 5. Askrabics (szerb-montenegrói) 70% (16/23) …lepattanózók: 1. Lugo (venezuelai) 11.4, 2. Nowitzki (német) 10.6, 3. Jao Ming (kínai) 9.2, 4. Gomes (angolai) 8.6, 5. Milicsics (szerb-montenegrói) 8.2 …gólpasszadók: 1. Paul (amerikai) és Sánchez (argentin) 6.8-6.8, 3. Vej Liu (kínai) 5.4, 4. Arroyo (Puerto Ricó-i) 5.2, 5. Calderón (spanyol) 4.4 …labdaszerzők: 1. Diamantidisz (görög) 4.2, 2. Bruton (ausztrál) 2.6, 3. MacKinnon (ausztrál) 2.4, 4. Paul (amerikai) 2.2, 5. Sz. Ali (katari), Beshara-Feghali (libanoni), James (amerikai), Kakiuzisz (görög), Papalukasz (görög) és Udoka (nigériai) 2.0-2.0 …dobásblokkolók: 1. Milicsics (szerb-montenegrói) 2.8, 2. Jao Ming (kínai) 2.4, 3. Gasol (spanyol) és Lugo (venezuelai) 2.0-2.0, 5. Javtokas (litván), Vogel (libanoni) és Jianlian Ji (kínai) 1.6-1.6 ...erőnlétűek: 1. Mingas (angolai) 36.2, 2. Szaid (katari) 35.4, 3. Nowitzki (német) 34.4, 4. Arroyo (Puerto Ricó-i) 33.2, 5. Jao Ming (kínai) 32.8 ---- Azzal kezdeném, hogy eddig túl nagy meglepetés nem történt, ha csak az nem, hogy a szerbek rosszul kezdtek, de nekik is sikerült továbbjutniuk. Az argentinok nagy esélyesekként indultak, és bár a felkészülésükről nem érkeztek túl jó hírek, a világbajnokságon már nagyon szépen menetelnek. Nagyon jó csapatuk van, és úgy néz ki, össze is álltak. De a spanyolokkal kellett volna kezdenem a favoritok felsorolását, akik egyelőre szenzációs játékot produkálnak, és az előkészületi mérkőzések után a vébén is veretlenek. Itt, Spanyolországban nagyon érezhető az óriási várakozás, külön tévécsatorna foglalkozik a világbajnoksággal, amit a meccsek alatt több mint kétmillióan néznek. Szerintem tényleg jók az esélyeik, akár az amerikaiakat is megszoríthatják, akik az otthoni médianyomásnak és az edzőjüknek köszönhetően teljesen másképp álltak hozzá ehhez a viadalhoz, mint az elmúlt esztendők seregszemléihez. Úgy gondolom, most fog igazán kezdődni a világbajnokság, most jön a java!