Nem a déli szomszédaink napja volt a szombati Szaitamában: előbb Szlovénia, majd Szerbia-Montenegró is elbúcsúzott a további küzdelmektől. Tekintve, hogy Bosznia-Hercegovina és Horvátország pedig ki sem jutott a világbajnokságra, alighanem most sok kosárrajongó visszasírja a néhai Nagy-Jugoszláviát a délszláv régióban.
epa
Serkan Erdogan, a törökök, sôt az egész mezôny legeredményesebbje a lefújás után Jaka Lakovicot vigasztalta
epa
Serkan Erdogan, a törökök, sôt az egész mezôny legeredményesebbje a lefújás után Jaka Lakovicot vigasztalta
A papírforma alapján voltaképpen várható volt, a múltjukat figyelembe véve mégis meglepetés, hogy a szlovénok és a szerb-montenegróiak – akik mostantól ráadásul tovább aprózzák erőiket a kettészakadással – kiesnek a kieséses szakasz legelső körében. Ez azt jelenti, hogy már utazhatnak is haza Japánból, mivel nem játszanak helyosztókat a 9–16. pozíciók eldöntéséért. Papírforma – írtuk fentebb, mert a csoportjából negyedik helyezettként idáig is éppencsak eljutó Szerbia-Montenegró a B jelű hatos veretlen nyertesével, Spanyolországgal szemben maradt alul, míg a harmadikként továbbsurranó Szlovénia a csoportmásodik Törökországtól kapott ki.
A nap legjobb meccsén. Hisz egészen az utolsó pillanatokig olyan volt ez az összecsapás, mint egy hullámvasút: hol az egyik, hol a másik gárda kapott kicsit szárnyra és dobott hat-nyolc pontot sorozatban, aztán fordult a kocka. Volt időszak, amikor a tavalyi felkészülés során Velenjében minket is alaposan megleckéztető (94–64 oda) szlovénok látszottak nyertesnek, hiszen nagyszünetbeli nyolcpontos hátrányukat teljes egészében eltüntették a harmadik negyedben. Amikor azonban a negyedikben elhúztak, jöttek a török triplák, méghozzá elképesztő helyzetekből a lélektanilag legfontosabb pillanatokban, és az addig távolról nem éppen hatékony félholdasok kerekedtek felül (90–84).
„Bűn rosszul dobtuk a büntetőket… Nem tudom, hányat hibáztunk el, de ez kinyírt bennünket. Hihetetlen hármasokat dobtak a törökök az utolsó percekben! Nagyon erős csapatuk és nagyon jó edzőjük van” – magasztalta a győzőket Sani Becirovic, a 13 pontja mellé lepattanóból, gólpasszból és faultból is ötöt-ötöt a neve mellé írató szlovén irányító. „Nagyon büszke vagyok a fiúkra, mert hatalmasat harcoltak, de nemcsak ma, hanem a torna első napjától kezdve” – áradozott a mérkőzés után a nagyon jó edző, Bogdan Tanjevic, Törökország bosnyák szövetségi kapitánya, aki nyerő emberre lelt a legfontosabb időszakra. Dávid Kornél egykori csapattársa, Serkan Erdogan ugyanis 15-öt az utolsó felvonásra tartogatott 8/14-es mezőnymutatóval és 6/7-es büntetőzéssel összehozott 24 pontjából. A törökök a nyolc közé kerüléssel máris felülmúlták eddigi legjobb világbajnoki szereplésüket, a 2002-es indianapolisi seregszemlén elért kilencedik helyüket.
De nézzük a szerbeket! Győzelmi esélyeik jószerével már a 20–10-re elbukott első játékrészben elillantak, vagy talán még korábban: abban a pillanatban, amikor kiderült, hogy legponterősebb játékosuknak, Igor Rakocsevicsnek nem megy a játék ezen a napon. A világbajnokságot 18.3-es pontátlaggal záró hátvéd ezúttal leragadt 11-nél, de még nagyobb baj volt csapata szempontjából a hat eladott labdája – ha úgy számolunk, hogy mindegyikből dobtak egy duplát a spanyolok, éppen ki is jön a végére kialakuló 12 pontos (87–75) különbség. Csakhogy ez csalóka, mert vezettek már húsznál is többel a negyedik negyedben a hispánok. „Nagyon fontos volt, hogy korán előnyt szerezzünk, azt hiszem, előre is léptünk abban az értelemben, hogy már nemcsak megszerezzük, hanem meg is tartjuk a vezetést, ellenőrzésünk alatt tartva a mérkőzést – mondta José Manuel Calderón, a spanyolok irányítója, aki mindöszsze 22 percet a pályán töltve jutott el 13 pontig, négy gólpasszig, valamint három szerzett labdáig. – Csapatként próbáltunk játszani, de ezt negyven percen keresztül kell tennünk, mert követtünk el hibákat, amelyekkel többször is felengedtük a szerbeket. Ám tanulunk ebből a mérkőzésből is, és a negyeddöntőben kamatoztatjuk a tapasztalatokat.”
No igen, hiszen Pepu Hernández tanítványaira újabb csata vár, méghozzá – némi meglepetésre – a litvánok ellenében kedden, a baltikumiak ugyanis 71–68-ra legyőzték az eddig jól játszó, most azonban katasztrofálisan büntetőző (6/19) olaszokat. Az amerikaiak fémjelezte D-csoport másik öt csapatából így immár négy kiesett, ami figyelmeztető lehet a Team USA számára: elképzelhető, hogy eddig könnyűek voltak az ellenfelek? Tartozunk még a nap legsimább meccsének megemlítésével, amelyen siralmas, 1/18-as tripladobó-teljesítményük ellenére az argentinok könnyedén (79–62) nyertek az új-zélandiak ellen. De ez kedden már kevés lesz…