Miközben a magyar válogatott az Európa-bajnoki kvalifikációért küzd, ma délután Brazília két városában, Sao Paulóban és a tőle 25 kilométerre fekvő Barueriben megkezdődik a kosárlabdázó hölgyek 15. világbajnoksága.
A Seattle-i Sue Bird nemcsak csinos, hanem eredményes is
A Seattle-i Sue Bird nemcsak csinos, hanem eredményes is
A nyolc napja Japánban befejeződő férfi-világbajnokság előtt számolhattunk esélylesőkkel, s be is jött a számítás, mert a favoritnak tartott Egyesült Államok NBA-csillagokból verbuvált csapata csupán a dobogó legalsó fokára állhatott a spanyolok és a görögök mögött. A ma kezdődő női világbajnokságnak kimagasló esélyese az amerikai válogatott, még akkor is, ha minden idők talán legnagyobb női kosárlabdázója, Lisa Leslie családi okok miatt csupán lélekben támogathatja a világ negyedik legnépesebb városában pályára lépő társnőit.
A címvédő Team USA triplázásra készül, ugyanis díszlépésben, százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg az 1998-as németországi és a 2002-es, Kínában rendezett világvetélkedőt is. Az athéni olimpiai arany után a szövetségi kapitányi székben a legendás, jó humorú Van Chancellort váltó Anne Donovan olyan rutinos, világbajnoki és ötkarikás aranyat egyaránt nyerő sztárokra számíthat, mint a Detroit Shockkal élete első WNBA-elsőségét a múlt héten begyűjtő Katie Smith, a háromszoros olimpiai bajnok Sheryl Swoopes, a Houston aranygenerációjának másik vezéralakja, Tina Thompson, a csinos Sue Bird, a Brno csapatában is megcsodált gumilábú DeLisha Milton-Jones vagy az újhullám legmarkánsabb képviselői, a washingtoni Alana Beard és Karl Malone újra bajnoki gyűrűt nyerő leánya, Cheryl Ford. Érdekesség, hogy Donovan benevezte a Tennessee Egyetem három poszton is otthonosan mozgó húszéves sztárjelöltjét, Candace Parkert.
Az amerikaiak életét leginkább a Lauren Jackson vezette ausztrálok – a keretben a Pécsre készülő Jenny Whittle-lel és a Sopronban megforduló Tully Bevilaquával –, a felkészülési meccseken szenzációs formát mutató, kiváló kosarasokból verbuvált oroszok – a szintén baranyai kötődésű Jekatyerina Liszinával és Marija Sztyepanovával, vagy a nagyon fogadkozó, az Egyesült Államokat világbajnokságon utoljára legyőző, 1994-ben Ausztráliában az aranyérmet is elhódító brazilok keseríthetik meg.
Állítólag a 37 esztendős, a WNBA-ben szentként tisztelt Janeth Arcain csak azért nem vonult vissza, mert ezt hazai földön szerzett világbajnoki arannyal a nyakában szeretné megtenni.
A lebonyolítás
Minden csoportból továbbjut az első három helyezett, majd újabb két hatcsapatos csoportot alakítanak ki, amelyből a legjobb négy-négy együttes továbblép, ezt követően egyenes kieséses rendszerben folyik tovább a küzdelem. A-csoport: Argentína, Brazília, Dél-Korea, Spanyolország B-csoport: Ausztrália, Kanada, Litvánia, Szenegál C-csoport: Egyesült Államok, Kína, Nigéria, Oroszország D-csoport: Csehország, Franciaország, Kuba, Tajvan