Báder Márton 2004-ben igazolt először Európa egyik leghíresebb klubjába, a zágrábi Cibonába. Egy éve élő szerződése ellenére fizetési viták miatt Spanyolországba távozott, de most örömmel tért vissza, és a múlttal egyáltalán nem foglalkozik.
– Éppen a repülőtérre tartunk autóbuszon, úgyhogy kérdezzen nyugodtan – szólt a telefonba Báder Márton.
Báder Márton még nem ponterôs, de az edzôje elégedett vele
Báder Márton még nem ponterôs, de az edzôje elégedett vele
– Már a repülőtérre utazás ténye is arra utal, nem unatkozik majd a jövő nyárig. – Nagyon úgy tűnik. A Cibonával hetven-nyolcvan hivatalos meccset játszunk ebben a szezonban. A pontos mérkőzésszám az Euroliga-szereplésünk függvénye. Az ideérkezésem óta egyébként nem sok szabadidőm van. Volt két edzésünk a csapattal – amelyhez velem egy időben érkezett két, a horvát válogatottban szereplő játékostársam és az edző Drazen Anzulovic, aki a horvát válogatottat segítette másodedzőként –, aztán máris utaztunk Udinébe, ahol rangos tornán a Benetton Treviso mögött másodikok lettünk, majd ötnapi készülődés után elkezdődött az Adria Liga küzdelemsorozata. Most éppen Hercegovinába, Siroki Brijegbe tartunk a következő találkozóra.
– Jól kezdték az idényt, győztek Podgoricán, otthon megverték a belgrádi Partizant. Ráadásul a belgrádiak elleni biztos, tizennyolc pontos győzelem remek előjel a hónap végén rajtoló Euroliga-sorozatra, hiszen a szerb bajnok ott is csoportellenfelük. – Valóban, jól ment a játék, már az első félidőben húsz ponttal vezettünk, pedig a szerbeknél pályán volt Dávid Kornél tavalyi csapattársa, Predrag Drobnjak is.
– Önnek ugyanakkor felemás érzései lehetnek, hiszen a Podgorica ellen tizenhárom, a Partizan ellen tizenkilenc percet töltött a pályán, de csak két, illetve négy pontig jutott. Igaz, mindkét esetben százszázalékos dobóteljesítménnyel. – A Partizan ellen egyenlő állásnál szálltam be, és amikor tíz perc után lejöttem, tizennyolc ponttal vezettünk. Az edzőm megdicsérte a védekezésemet, én is úgy érzem, nem volt baj vele. Amikor először igazoltam Zágrábba, akkor is szükség volt másfél-két hónapra, amíg a figurákat elsajátítottam. Szerintem most is így lesz, figyelembe véve, hogy tavaly a Manresában és a válogatottban is más volt a feladatom.
– Nem békével távozott Zágrábból, nem emlegették az elválás körülményeit? – A játékosokkal és a vezetőkkel beszélgettem róla. A lényeg, hogy zárjuk le a múltat, hiszen hosszú hónapok után ugyan, de mindenki megkapta, ami neki jár. Korrekt a kapcsolatom mindenkivel, tisztázódni látszanak a klub anyagi körülményei is, az a lényeg, hogy a Cibona minden sorozatban a lehető legtovább jusson. Ez a közös célunk.
Sorsközösség
Akadnak közös pontok a két barát, a két válogatott játékos pályafutásában. A legszembetűnőbb jelen pillanatban az, hogy ők ketten alkotják a kosárlabdában egykor megahatalomnak számító Jugoszlávia utódállamaiban a magyar légiót. A másik, hogy kisebb kitérőt követően mind a ketten visszatértek korábbi klubjukba: Báder Márton a 2004–2005-ös idényben már viselte a Cibona mezét, Németh István a 2003–2004-es bajnokságban játszott az újvidéki együttesben. Kár, hogy az Adria Ligában az idén – a tavalyival ellentétben – nem rendeznek Vojvodina– Cibona rangadót.