A spanyolokkal és a horvátokkal szemben Nyíregyházán aratott Pannon-kupa-győzelem után vasárnap pihentek, hétfőn pedig már Tatán gyakoroltak a svédországi női Eb-re (december 7–17.) készülő magyar keret tagjai.
A gyôri Görbicz Anita (balra), a világ legjobbja (2005) a csapat vezére lehet a svédországi Eb-n
A gyôri Görbicz Anita (balra), a világ legjobbja (2005) a csapat vezére lehet a svédországi Eb-n
Visszaköltözött a magyar női keret hétfőn a méltán híres tatai edzőtáborba, amelyben a múlt hét elején kezdte meg Európa-bajnoki felkészülése hajráját. Hétfő délben 17 játékos gyülekezett, ugyanis a 18 tagú bő keretből Orbán Annamária (DVSC) és Triffa Ágnes (Vasas-Invitel) megbetegedett, a helyükre egyelőre Szucsánszki Zitát (Budapest Bank FTC) hívta be a kapitány. A keret orvosa, dr. Tállay András elmondta, Triffa már a nyíregyházi Pannon-kupára sem utazhatott el, ugyanakkor a hét közepén talán visszatérhet a keretbe.
„Görbicz Anita arcüreggyulladása meggyógyult, a Fradi ellen kificamodó bokájáról is elmúlt a duzzanat – mondta az orvos. – A bokája ugyan még kissé érzékeny, ezért az edzésekre le kell ragasztani, de ez nem akadályozza a munkában. Kisebb térdsérüléssel bajlódott Herr Orsolya kapus is, ám ő is rendbe jött. Tóth Tímea műtött vállára még utókezeléseket kap, de szintén teljes értékű edzéseket végezhet.”
Csapatunk szombatig marad Tatán, vasárnap és hétfőn pihen, kedden pedig elutazik az Európa-bajnokságra, amelyen csütörtökön Skövdében Ausztria ellen kezdi a csoportküzdelmeket.
Legjobbjaink korábban elvégzett gyakorlásainak eredményességét bizonyították a nyíregyházi Pannon-kupán látottak. Ezen a rangos, kitűnően szervezett tornán a szintén Európa-bajnokság előtt álló horvátok és spanyolok ellen időnként jó játékkal nyertek a lányok. A keret szakmai vezérkara, vagyis Németh András szövetségi kapitány és Zsiga Gyula edző mindkét tesztmérkőzésen sok információt szerzett a játékosok formájáról, erőállapotáról, ebből kiindulva kiegészíthette, finomíthatta az Eb előtti utolsó hétre tervezett edzésprogramot.
A tesztek sikerültek, a látottak alapján mégis lényegesnek tűnik, hogy gyorsuljon és pontosabban kézilabdázzon a csapat, valamint a főleg figyelmetlenségből fakadó hibáit kijavítsa. A játékosokról ugyanakkor el kell mondani, hogy sok taktikai variációt olajozottan, fegyelmezetten hajtottak végre, s összességében pozitív benyomást keltett a teljesítményük. Az egyéni elemzések és értékelések a felkészülés jelenlegi szakaszában fontosak lehetnek, ám a vezetőknek és a játékosoknak egyaránt az a legfőbb céljuk, hogy – miként a tavalyi világbajnokságra – újra egységes, jól motivált és ütőképes csapat álljon össze a svédországi elutazásig. Ez azért nem túl könnyű, mert a felkészülésre a korábbi években megszokottnál lényegesen kevesebb ideje maradt a keretnek. Igaz, Németh András azt mondta, kevesebb, de intenzívebb munkával, a lehető legjobb körülmények között képes felkészülni a keret a nagy feladatokra.
A tesztmeccseken megállapíthattuk, hogy néhány hiba a védőfal és a kapus nem tökéletes összhangjából, a lerohanások pontatlan befejezéséből és az összeszokottság hiányából fakadt. Ugyanakkor egy-két káprázatos egyéni teljesítmény (Pálinger Katalin bravúrjai, Mehlmann Ibolya horvátok elleni góljai, Tóth Tímea és Siti Eszter spanyolokkal szemben mutatott harcos és eredményes játéka) nagy-nagy bizakodásra adott és ad okot. A kapitány elégedett lehetett a cseresor tagjaival is, ugyanis a kispadról beküldöttek nem követtek el több vagy súlyosabb hibát, mint a kezdőcsapat tagjai. A keret valamennyi játékosán látszott, nagyon komolyan veszi a dolgát, igyekszik maximálisan megfelelni a várakozásoknak. Ez pedig roppant fontos, hiszen már a legutóbbi Eb- és vb-bronzérem kiharcolásakor is ezek a nagyszerű erények segítették az azóta jelentősen átformálódott, de mentalitásában szerencsére mit sem változó együttest. ---- A magyarok Eb-csoportellenfelei (Ausztria, Szerbia-Montenegró, Macedónia) közül az osztrákokról érkezett az utóbbi időben a legkevesebb információ. Herbert Müller szövetségi kapitány (segítője: Gódor Mihály) együttese júniusban az olaszok ellen kettős győzelemmel jutott tovább az Eb-selejtezőből, viszont azóta nem hallatott magáról. A napokban azonban a kijevi Turcsin-kupán megmérette magát, és Logvin (9 gól), Spiridon (8), valamint Ofenböck (5) vezérletével 32–29-re legyőzte a vb-ezüstérmes Romániát. Jó formában játszott még Teodorovic és Engel is. Az osztrákok simán kikaptak Brazíliától (32–23), majd Ukrajnától (27–24) is, ám az utóbbi találkozón újra kitett magáért Logvin (9), Spiridon (5) és Engel (4).
A norvégiai Möbelringen-kupán a magyarokkal azonos Eb-ágon szereplő Európa-bajnok hazai csapat százszázalékos teljesítménnyel végzett az élen. Megverte a vele azonos Eb-csoportba kerülő németeket (34–28), a világbajnok oroszokat (29–26) és az olimpiai negyedik franciákat (31–18). Az All Star-csapatba választott norvégok: Kari Grimsbö (kapus), Linn-Kristin Riegelhuth, Gro Hammerseng, Esle Sörlie Lybekk. ---- A kontinensviadal rajtjáig biztosan korrigálhatóak azok a kisebb hiányosságok, amelyek a női válogatott játékában mutatkoztak az utóbbi hetek győztes tesztmérkőzésein a szlovákok, a horvátok és a spanyolok ellen. A közös munkát, a sportformák azonos szintre hozását segítheti, hogy a lányok szinte kivétel nélkül erős bajnokságokból érkeztek a keretbe, vagyis – a korábbi, sok hiányzás okozta gond után – ezúttal biztosabb alapokra építkezhetett Németh András. Ezért nincs időzavarban a társaság, az Eb-rajtig elvégzi az újabb fényes sikerhez még szükséges pontosításokat, kiigazításokat.