Cseh László, az éremhalmozó

ORLAY ZOLTÁNORLAY ZOLTÁN
2006.12.20. 01:18
Hogy milyen volt 2006? Sikeres, netán sikertelen? Attól függ, melyik sportágat nézzük. Sorozatunkban a legsikeresebb hazai sportágakat vettünk górcső alá, megválasztjuk az év legjobbját (legjobbjait), és bemutatjuk az év képét is. A mai kínálat: úszás és vitorlázás.
Cseh László nemcsak aranyakat szerzett, rövid pályán világcsúcsokat is döntött

Nyugodtan mondhatjuk, hogy a 2005-ös eredmények magasra tették a mércét a magyar úszósportnak az idei évre. Cseh László világbajnoki címe és rövid pályás világcsúcsai, valamint Boulsevicz Beatrix rövid pályás Európa-bajnoki címe és a budapesti ifi Eb nyolc magyar aranyérme után joggal bízhattunk a hasonló folytatásban. A sikerek nem is maradtak el. Nőtt az éremszállítók tábora, ám meglepetésgyőzelmek mellett csalódások is voltak.

Amilyen nehezen indult – csúszott az átadás –, olyan zajos sikert aratott a margitszigeti nagymedencés Európa-bajnokság augusztusban. A példás szervezéshez és a gyönyörű helyszínhez méltó volt a sportolók szereplése is. Cseh László két arany (200 és 400 vegyes) és egy ezüstérmet (200 hát) nyert, a rövidebbik vegyes számban Kerékjártó Tamás is felállhatott a dobogóra, mindössze 3 századdal maradt le az ezüstéremről. Kovács Ágnes három csodálatos bronzérmével – és későbbi bejelentésével: folytatja az úszást – örvendeztette meg a lelátókat zsúfolásig megtöltő szurkolókat, és nem szabad elfeledkezni Kovács Rita ezüstérméről sem a hosszútávúszók 10 kilométeres balatoni versenyében. Néhány úszó teljesítménye azonban elmaradt a várakozástól. Az ifi Európa-bajnokok közül Jakabos Zsuzsanna „csak” negyedik lett 400 vegyesen, Hosszú Katinkát pedig – azóta is vitatott körülmények között – kizárták, csakúgy, mint Kis Gergőt a férfiak között, egy-két érem tehát „bent maradt”. Boulsevicz Beatrix esetében vegyes a kép: két negyedik helye közül a 100-on elért bravúrnak számított, a 200-as viszont csalódást keltő. És ismét hiányolhattuk a dobogóról az athéni olimpia ezüstérmesét, Gyurta Dánielt, aki döntőbe sem került.

Utóbbi kettő azonban Helsinkiben a rövid pályás Eb-n kiköszörülte a csorbát: Boulsevicz megszerezte az előre tervezett ezüstérmet 200 pillangón, míg Gyurta életében először állhatott felnőttvilágverseny dobogójának tetején, miután parádés hajrát vágott ki a 200 mell döntőjében. Természetesen Cseh László is jeleskedett északon: annak ellenére, hogy nem fektettek akkora hangsúlyt erre a versenyre, mint korábban, egy arany (200 vegyes, Kerékjártó ismét harmadik lett) mellett két ezüstérmet (400 vegyes, 200 pillangó) nyert, amelyek közül a 400 vegyes második helyét csalódásként élte meg, de a javításra hamar meglesz a lehetőség, márciusban ugyanis világbajnokság lesz Melbourne-ben, amelyen újra összecsap Michael Phelpsszel.

2006-ban a két Eb-n 4 arany-, 5 ezüst- és 5 bronzérem a magyar termés (ehhez jön még a mallorcai ifjúsági Eb-n megszerzett 3 arany, négy ezüst és hat bronz). 2007-ben is beérnénk ennyivel Melbourne-ben és a debreceni rövid pályás Eb-n.