Terjedelmes írásban elemzi a Ferencváros helyzetét, elnökségének időszakát Dámosy Zsolt. A klubvezető analizálta a krízisben lévő klub helyzetét, bemutatta erőfeszítéseit – valódi jövőképpel azonban nem jelentkezett.
Ha valaki nem talált jobb elfoglaltságot karácsonykor, és netán a Ferencváros honlapját megtekintette az interneten, majd két napra elegendő olvasnivalót talált. Dámosy Zsolt, a Ferencváros elnöke ugyanis a levelét, pontosabban elemzését megírta. A könyv terjedelmű írás sok szempontból érdekes. Egyfelől mintát mutat arra, hogyan nem tudnak mifelénk működtetni egy sportvállalkozást (a Fradi múltja és jelene a sport iránt érdeklődő emberek előtt ismerős), másfelől rávilágít arra, milyen emberi viszonyok jellemzik manapság a futballéletet.
Terjedelmi okok miatt lehetetlenség az elnök teljes írását közölni, a kiragadott részleteket (amelyek betűhívek!) tartottuk igazán tanulságosnak: a sorozatos viták, pereskedések, a fenyegetető megszűnés generálta düh, a kilátástalanság érzetét olvastuk ki Dámosy Zsolt elemzéséből, amely így kezdődik: „Elfogadom azt is, ha innentől fogva bárki személyes ellenségként gyűlöl engem, bár lelkem mélyén (talán a karácsony hangulata teszi ezt velem) remélem, hogy a beszámoló elolvasása után talán még ellenfeleimet is meg tudom győzni arról, hogy nem ellenük, hanem az FTC-ért teszem amit teszek, és leszünk annyira intelligensek, hogy akár súlyos véleménykülönbségek sem vezetnek emberi gyűlöletekhez.”
Jelzésértékű, nem?
1. Harc a fő ellenséggel
Czagány Balázs
Dámosy Zsolt leült a számítógép elé, és csak írt, írt, írt?
A tekintélyes mennyiségű olvasnivalót az elnök tematikusan felosztotta – mi pedig a fentebb említett terjedelmi korlátok miatt pontokba szedve tovább szűkítettük. Alighanem sok fradista érzelmű ember egyetért a menedzserrel, aki többek között így ír annak kapcsán, hogy a Hrutka János vezette Sportmarketing Kft. a pénzügyi viták miatt (az FTC 32 millió forinttal tartozik a cégnek) felszámolási eljárást indít.
„Maga a gondolat elfogadhatatlan számomra, hogy valaki le merje írni, hogy ő adott esetben felszámoltatja a klub labdarúgását. És teszi mindezt egy állítólagosan Fradi-érzelmű emberekből álló társaság. Aki ezt a szentségtörést ki meri ejteni a száján, annak azt ajánlom, hogy legalább gondolatban vigye végig a tervét. Én garantálom, hogy amíg muníciónk van ellene, védekezni fogunk. Természetesen ha megérkezne a befektető, vagy le tudna addigra zajlani az ingatlanprojekt, akkor a tisztelt társaság meg fogja kapni a pénzét, ha viszont előbb bekövetkezne a felszámolási eljárás, akkor ünnepeljék csak győzelmüket. Pénzt ugyan abban az esetben nem fognak látni, de legalább erkölcsi győzelmet aratnak. Az ő erkölcsüknek megfelelőt! Megszüntették a Fradi labdarúgását. Az már az ő felelősségük, hogy onnantól fogva mit látnak reggelente a tükörben! Nem tudom elhinni, hogy ha e gondolatok után az urak kinyitják a szemüket, valóban reális lépésként gondolnak még a felszámolásra.”
2. A keménykedő kft. tagjai
Ha valaki esetleg nem tudná: a Dámosy Zsolt által „tisztelt társaságnak” nevezett cég a Sportmarketing Kft., amely az elmúlt napokban folyamatosan címlapon volt azzal, hogy követelését igyekezett behajtani az FTC-n. A cég (amelyet Hrutka János, a korábbi válogatott labdarúgó, a klub volt játékosa mellett Szilágyi György és Tömör-Tones Zsolt képvisel) 32 millió forintot követel az FTC-től, amelynek korábban a kereskedelmi és marketingosztályát szervezte és működtette, de egyelőre nem sikerült megállapodniuk, és a kft. felszámolási eljárást kezdeményezett a Ferencváros ellen.
Úgy tűnik, ez az egyik legsúlyosabbnak tetsző ügy az Üllői úton, ugyanis Dámosy Zsolt hosszasan foglalkozik vele.
„…az oly sokat hangoztatott pro-fizmus, amit a cég a mostani elnökségtől hiányol, abból állt, hogy egy fiatalember, aki előtte egy évvel a csapat szertárosa volt (Tömör-Tones Zsolt dolgozott ilyen beosztásban az FTC-nél – a szerk.) és egy másik fiatalember, aki a II-es szektor egyik vezetőjeként került az FTC közelébe (itt a közismerten Fradi-szimpatizáns Szilágyi Györgyre utalhat az elnök – a szerk.), hirtelen valaki által megmérettetett és elég nehéznek találtatott arra, hogy ők, illetve cégük legyen kvázi a több száz milliós részvénytársaság kereskedelmi igazgatója. Úgy gondolom, hogy normális esetben menedzseri tapasztalatokkal, nyelvtudással, referenciákkal rendelkező egyéneknek lett volna inkább helyük egy ilyen fontos pozícióban.(…) Ez a cég volt a Zrt. kereskedelmi és marketingigazgatója. Természetesen a teljes tanulmányom átolvasása után dönthet úgy a társaság, hogy kényelmesebb, ha elhatárolódik ettől a gondolattól, és ők csak szimpla ügynökök voltak, akkor viszont nyomatékosan kijelentem, hogy erre a tevékenységre milliós díjazást felvenni bűn, a Ferencváros kifosztásának része volt. Ilyen szolgálatokért ilyen pénzeket felvenni nem is vezethetett máshova, mint a vállalat teljes csődjéhez.”
Súlyos kérdések
Dámosy Zsolt a közleményben sokat beszélt, de keveset mondott – az igazán lényegi kérdések ugyanis kimaradtak. A szurkolókkal és a játékosokkal együtt mi a következőkre várnánk választ az elnöktől.
1. Mikor kapják meg teljes fizetésüket a játékosok és pénzüket a hitelezők? 2. Kinek a bűne a 420 milliós adótartozás felhalmozása? 3. Kikből áll a konzorcium? 4. Megerősíti-e ön és az ügyvédi iroda is, hogy ügyvédi letétben van a konzorcium által adott 120 millió forint? 5. Kinek áll érdekében csődbe juttatni a Fradit, hogy olcsóbban jusson hozzá a hat plusz két hektáros telekhez? 6. Postázták-e már a korábban beharangozott feljelentést hűtlen kezelés miatt ismeretlen tettesek ellen? 7. Valóban azt tartja jelen helyzetben a legjobb megoldásnak, hogy a Fradi a nulláról indulva a BLASZ IV-ben folytassa? 8. Valóban szerepel-e a tervek között, hogy a zrt. csődje után esetleg indulási jogot vásárolnak az élvonalban?