Ezek a mai fiatalokAligha kétséges, régen volt magyar utánpótláscsapat annyira a figyelem fókuszában, mint 2006 márciusában. Ezt megelőzően talán csak az ifjúsági Európa-bajnoki címet nyerő, Bicskei Bertalan vezette együttes élvezett hasonló népszerűséget, s váltott ki ekkora figyelmet a futballkedvelőkből. Lehet mondani, hogy a felnőttek hosszú-hosszú évek tartó agonizálása kellett ahhoz, hogy a 17 éven aluliakból, azaz az 1989. január elseje után születettekből összeállított magyar futballválogatott tagjaiból néhány napra „médiasztárok” lettek.
Kezdődött azzal, hogy Both József legénysége Zalaegerszegen megnyerte a selejtezőcsoportot, és ezzel kvalifikálta magát a következő körbe, amelyen már valódi futballtudásra volt szükség. A 28 továbbjutót hét csoportba osztották, és az Európa-bajnokság nyolcas döntőjébe (a rendező Luxemburg mellett) értelemszerűen csak e kvartettek győztesei juthattak el. Amikor kiderült, hogy a magyarok Portugáliában a házigazdák mellett a svédekkel és az ukránokkal kerültek egy csoportba, sokan legyintettek: három olyan nemzetről van szó, amelynek felnőttcsapata ekkor a németországi világbajnokságra készült, azaz a mienknél sokkal-sokkal fejlettebb és sikeresebb futballnemzetekről volt szó.
Mindezek tudatában különösen szívmelengető érzés volt látni, ahogy e három küldöttség a nézőkkel együtt napról napra, meccsről meccsre egyre nagyobb tisztelettel beszélt a magyarokról. A hangulatos portugál kisvárosban, Viseuban fiataljaink először a házigazdák ellen léptek pályára, és nem sok jóval kecsegtetett, hogy tudni lehetett, az ellenfél csapatában két olyan játékos is szerepel, aki ifjú kora ellenére már a szintén portugál José Mourinho vezette FC Chelsea igazolt játékosa. A mérkőzés után mégsem róluk, sokkal inkább a bombagólt szerző győri Dudás Ádámról (ezzel lett 1–1 a végeredmény) vagy az ellenfél védőit rendre megbolondító Németh Krisztiánról beszélt mindenki. Itt érdemes megemlíteni, amit azóta szinte minden futballkedvelő pontosan tud: a tornán részt vevő magyar csapat 18-as keretéből 14-en az MTK utánpótlását képző agárdi Sándor Károly Futballakadémia növendékei. S ha már róluk van szó, a végig kitűnően védő Balikó Milán nevét ugyanúgy meg kell említeni, mint a Szekeres Adrián, Lengyel Dániel, Debreceni András, Présinger Ádám alkotta védőnégyest, vagy a csapatot irányító Koman Vladimírt. Busai Attila, Szabó László és Gál András fáradhatatlanul robotolt, hogy a Simon ikrekről, Andrásról és Ádámról, továbbá Tóth Péterről ne is beszéljünk.
A második mérkőzésen Ukrajna ellen kiderült, nem is a nevek a fontosak, hanem a csapat sikere, és ez egységes, összetartó közösség. Az együttes diadala volt a fölényes, 4–0-s győzelem, és ezzel elérhető közelségbe került a csoportelsőség, a magyar fiatalokat ekkor már nem lehetett megállítani.
Hiába figyelt két skandináv védő is Németh Krisztiánra, az MTK reménysége jó húsz perc alatt háromszor is keresztülvitte a labdát az ellenfél térfelén, és mindannyiszor góllal fejezte be az akciót: 3–0. A végeredményt Tóth Péter állította be, és megható volt látni (főleg a magyar futball kudarcain felnövőknek), milyen örömöt váltott ki a srácokból ez a diadal. Az esélyesebb ellenfeleket megelőzve tehát a mieink jutottak az Európa-bajnokság nyolcas döntőjébe, és bár ott balszerencsés körülmények között maradtak csak le az elődöntőbe jutásról, a viseui szép napokra és a szebbnél szebb magyar gólokra sokáig jó emlékezni. ---- H ---- &