Legfőbb vágya, hogy elnyerje a Malév-tendert. Borisz Abramovics, az orosz AirUnion tulajdonosa a jövőben egyre többször bukkanhat fel Magyarországon, hiszen azon fáradozik, hogy megszerezze a magyar légitársaságot. S aztán, ki tudja, talán befektet a Ferencvárosba is...
Borisz Abramovics egyelôre csak a Malév-tenderre koncentrál, ám késôbb elképzelhetô, hogy más területen is befekteti a pénzét
Borisz Abramovics egyelôre csak a Malév-tenderre koncentrál, ám késôbb elképzelhetô, hogy más területen is befekteti a pénzét
Pénzt hozna az országba. Borisz Abramovics, a neves üzletember, az öt légitársaságot tulajdonló AirUnion szervezet első embere terjeszkedni kíván, s pályázik az ÁPV Rt. által kiírt Malév-tenderre. Mint azt hétfő délben a budapesti Four Seasons Hotelben elmondta, jelen pillanatban semmi más nem érdekli, mint az, hogy megszerezze a magyar légitársaságot. Ám ha elnyeri a pályázatot, könynyen elképzelhető, hogy más területeken is befektetné a pénzét. A sport pedig a szenvedélye...
– Vágjunk a közepébe: a Ferencváros miatt érkezett Budapestre? – Nem, üzleti úton vagyok – mondta lapunknak Borisz Abramovics, aki a Gresham Palotában töltötte a hétfő éjszakát, s kedden már indult is tovább.
– Az FTC vezetői szerint a Fradiban is remek befektetési lehetőségek vannak. – Ha ők mondják, biztos így van. Engem erről még senki sem tájékoztatott.
– Azt mondja, nem keresték még a klubtól? – Nem bizony. Nem is értem, hogy kerültem képbe, hiszen engem egyelőre csak a Malév érdekel.
Elmaradt a szállodai kéregetés
A nevével már találkozott, ám magával Borisz Abramoviccsal még nem beszélt. Dámosy Zsolt (képünkön), a Ferencváros elnöke megerősítette, néhány hónappal ezelőtt felvetődött az orosz üzletember lehetséges szerepvállalása a klubnál, de megkeresés még nem történt – sem innen, sem onnan. „Hónapokkal ezelőtt valóban felvetődött Borisz Abramovics neve, de sem akkor, sem azóta nem kerestük meg az orosz üzletembert – mondta lapunk érdeklődésére Dámosy Zsolt. – Természetesen örülnénk, ha egy ekkora kaliberű befektető segítene a klubon, ám én például azt sem tudtam, hogy Magyarországon tartózkodik. De ha hallottam is volna, hogy eljön hozzánk, nem mehettem volna oda ismeretlenül. Hogy nézne ki, ha váratlanul betoppanok a szállodájába, és kéregetni kezdek?!” A Ferencvárosnál egyébként a helyzet továbbra is változatlan: befektető sehol, a klub pedig a csőd szélén áll. Lehet, hogy az elnöknek változtatnia kell a taktikán, és el kell kezdenie a kunyerálást…
– Tudja, arról van szó, hogy Magyarország legnépszerűbb egyesülete óriási bajba került: a csőd szélén áll. Befektetőre lenne szükség, hogy a Ferencváros újra életre keljen. – Ha tényleg ilyen patinás klubról van szó, és valóban remek üzleti lehetőség rejlik az egyesületben, akkor a vezetők biztos találnak befektetőt.
– Hozzáteszem, itt nemcsak egy klub tulajdonlásáról van szó: a befektető megkap Budapest központi részén egy értékes területet is, amelyen jelenleg a Ferencváros stadionja áll. – Na látja, nem rossz üzlet ez.
– Önt érdekelné? – Diplomatikus leszek: engem egyelőre csak a Malév-tender foglalkoztat.
– De sportszerető ember hírében áll. – Ha úgy fogalmazok: szeretem a sportot, a kijelentés nem fedi a teljes valóságot. A pontos kifejezés talán úgy szólna: imádom.
– Ki tudna emelni egy sportágat, amely a szívéhez legközelebb áll? – Nehéz lenne. Sokféle játékot játszottam fiatalkoromban, s a mai napig rengeteget sportolok. A hétvégét például Svájcban freeride síeléssel töltöttem. Ez egy igazi extrém sport: helikopterrel felviszik a résztvevőket a hegycsúcsra, körülbelül háromezer-ötszáz méter magasra, s onnan a szűz területen kell lesíelni mintegy kétezer métert.
– Úgy tudni, szülővárosában, Krasznojarkszban több sportszervezetet is támogat. Igaz ez? – Ahogy mondja. Ezenkívül a teniszszövetség elnöke vagyok, a helyi jégkorong-, rögbi- és futballegyüttest is segítem. Cégemnél, az AirUnionnál pedig több mint tízezren dolgoznak, így sokféle sportolási lehetőséget biztosítunk a kollégáknak. Van például egy hokicsapatunk, amely nemrégiben Prágában szerepelt egy légitársaságok közötti tornán, s szerzett harmadik helyezést.
– Névrokona a Chelsea tulajdonosának, Roman Abramovicsnak. Netán ismeri személyesen? – Hogyne. Többször találkoztunk, s beszéltünk már.
– Nem adott tanácsot önnek, milyen formában lenne előnyös felvásárolni egy futballklubot? – Erről még nem esett szó közöttünk. Neki mindene a labdarúgás, a Chelsea. Mint mondtam, engem most leginkább a magyar légitársaság érdekel. Ha már megszereztem a Malévot, majd el lehet gondolkozni azon is, hogy még mibe fektessek be.