Hatalmas csatában, egy esőszünetnek (is) köszönhetően győzte le Marat Szafin, az Australian Open 2005-ös győztese a három szetten át meglepően jól játszó izraeli Dudi Selát, és két ötjátszmás találkozó megnyerése után a hatodikként kiemelt Andy Roddick ellen készül.
Reuters
Két és fél játszmán keresztül hiába kereste igazi formáját Marat Szafin,csak az esô miatti szünet hozta meg számára a hôn áhított fordulatot és a diadalt
Reuters
Két és fél játszmán keresztül hiába kereste igazi formáját Marat Szafin,csak az esô miatti szünet hozta meg számára a hôn áhított fordulatot és a diadalt
Két pontra került a kieséstől Marat Szafin, akit talán csak az eső mentett meg attól, hogy kikapjon a világranglista 202. helyén álló Dudi Selától. Az első fordulóban a német Benjamin Becker ellen öt szettben nyerő orosz óriás ezúttal jól kezdett, de a második és a harmadik játszmát elveszítette a provokatív viselkedést fegyverként használó Selával szemben.
Csillagpor
„Uraltam a találkozót, nem is volt más választásom. Jonas ellen ugyanis nem szabad belebonyolódni a meccsbe, mert nagyon tapasztalt, és ha küzdeni kell, abból ritkán jön ki rosszul” – Roger Federer magyarázata, miért kellett gyorsan megvernie Jonas Björkmant.
„A másodk szettben négy nullánál elkezdtem ábrándozni, és kicsit visszaestem. Hihetetlen, hogy az én rutinommal képes vagyok ilyen butaságra” – Serena Willams önsanyargató vallomása az Anne Kremer ellen végül simán megnyert meccs után.
„Ha csak egyesben indulnék, a meccseim után a szállodában unatkoznék. Így viszont szórakozunk egyet Martinával” – mondta Szvetlana Kuznyecova, aki egyesben és Martina Hingisszel párosban is megnyerte szerdára kiírt mérkőzését.
„Hallottam a szerb–horvát bunyóról a kivetítőnél, de nem az én dolgom, hogy erről ítélkezzek, én játszani jöttem ide. Mindenesetre örülök, hogy ennyire szenvedélyesek a szurkolóim” – Novak Djokovics, a szerbek reménysége még csak 19 éves, de már semmin sem lepődik meg.
Az izraeli 2004-ben Budapesten is megfordult, de leginkább a 2005-ös Roland Garrosról lehet ismerős a neve, akkor Roger Federer győzte le őt három sima játszmában az első fordulóban. A szervája harmatgyenge, legerősebb adogatása 176 kilométeres volt, ami jócskán elmaradt Szafin 210-es legjobbjától. Első szerváinak átlagsebessége majdnem azonos volt Szafin másodikjaival, ami már önmagában elég magyarázat arra, hogy normál körülmények között esélye sincs az izraelinek az orosszal szemben.
Csakhogy Szafinról tudni lehet, hogy könnyen kizökkenthető normális állapotából, és ha nem figyel oda kellőképpen, bárkitől kikaphat. Selának ez volt a szerencséje, és ez teremtette meg számára a lehetőséget a világraszóló bravúrra.
Szándékos volt-e vagy sem, a második, harmadik és negyedik szettben bevált. Az izraeli a megnyert pontjainál olykor irritáló örömködésbe kezdett, szúrós szemmel nézett ellenfelére, mutogatott neki, a tekintetét kereste, megpróbált lélektani hatást gyakorolni Szafinra. A legjelentéktelenebb menetek után is majd kiugrott a bőréből, és akkor is úgy tett, mintha a tornát nyerte volna meg, amikor Szafin hibázott.
Ez a módszer Federer ellen nem vezetne eredményre, de Szafinban megtalálta emberét. Persze azt hozzá kell tenni, hogy élete csúcsformáját hozta, és pazar megoldásokkal rukkolt ki, jó volt nézni a játékát.
Az orosz nem vette fel az agresszív stílust, de kizökkent a megszokott játékából, és sorozatban ütötte a ki nem kényszerített hibákat, s az első szervái is csak nagy ritkán jöttek be. Két szettet elveszített, és a meccs elbukásához is közel került. Sela 110, Szafin 60 százalékon pörgött, amikor az orosz jelezte, hogy csúszik a pálya, ezért nem hajlandó folytatni szervagémjét. Sela 2:1-re vezetett a szettek tekintetében, 6:5-re a negyedikben, és harminc mind volt a gémen belül, azaz két pont kellett neki a diadalhoz. Csúnya felhők közeledtek, elkezdett szemerkélni az eső, ezért rövid szünetet kellett tartani, legalább addig, amíg be nem zárják a Vodafone Arena tetőszerkezetét. Úgy tíz percig tartott a szünet, Sela mindenáron folytatni akarta, de ekkor Szafin került lélektani fölénybe: addig nem volt hajlandó visszamenni, amíg tökéletesen fel nem száradt a játéktér.
Mire felállt, Sela elveszítette a fonalat, és Szafin simán behúzta a gémet, majd a rövidítésben is nyert. Az izraeli elfáradt, az ötödik szettben (élete első ötödik szettjében) már lépni is alig bírt, így a tetőszerkezet bezárása után egyetlen gém megnyerésére sem volt képes. Szafinnak elég volt 60-ról 80 százalékosra javulnia, hogy behúzza második győzelmét, és készülhessen a harmadik fordulóra, Andy Roddick ellen.
„Nem értem, mi történt velem, két szetten át nem tudtam szerválni – mondta Szafin. – Aztán szerencsére jött az eső, és mindent megváltoztatott. E nélkül a szünet nélkül nem tudtam volna nyerni. Dudi nagyon szenvedélyesen játszott, tele volt energiával, és hosszú ideig semmit sem tudtam kezdeni vele. A következő meccs Roddick ellen nagyon érdekes lesz. Megváltozott a stílusa azóta, hogy legutóbb játszottunk. Felkészültem, a két ötszettes csata tökéletes bemelegítés volt a nagyobb feladatok előtt. Nem vagyok fáradt.”
Roddick három szettben győzte le a francia Marc Gicquelt, és nem örül annak, hogy már most találkoznia kell a közelmúltbéli sérülései miatt csak a 26. helyen kiemelt Szafinnal.
A nap mérkőzése
Marat Szafin (orosz, 26.)–Dudi Sela (izraeli)
6:3, 5:7, 4:6, 7:6, 6:0
1. adogatások (%-ban)
65
56
Ászok
13
1
Kettős hibák
6
8
Ki nem kényszerített hibák
55
33
Az 1. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
64
59
A 2. adogatásból megnyert pontok (%-ban)
49
51
Az 1. adogatások átlagsebessége (km/ó)
194
165
A 2. adogatások átlagsebessége (km/ó)
164
144
Legerősebb adogatás (km/ó)
210
176
Nyerő ütések (adogatásból is)
51
38
Sikeres brékpontok
11/22
9/20
Pontok/kísérletek a hálónál
48/75
27/37
Megnyert pontok
160
148
Mérkőzésidő (perc)
201
(29+47+42+56+27)
---- Amélie Mauresmo, a női egyes második kiemeltje gond nélkül vette a második akadályt Melbourne-ben, 6:2, 6:2-re elintézte az orosz Olga Pucskovát. A meccs mégis nagy visszhangot kapott, becsődölt ugyanis az Australian Openen kizárólag a Rod Laver Arenában alkalmazható videós visszajátszó rendszer. Az első szett végén, a francia játszmalabdájánál az orosz ütése után nem szóltak a vonalbírók, amiért Mauresmo visszajátszást kért.
Az ausztráliai torna történetében először az idén bevetett műszer a nagy kivetítőn mutatta a labda helyét, amely milliméterekkel a vonal mellett volt. Mindenki számára egyértelművé vált, hogy kint volt, de a képernyőn megjelent az IN, azaz bent felirat. Döbbenet és derültség vegyesen jelentkezett az arénában, Kerrilyn Cramer mérkőzésvezető pedig nem habozott, jelezte, hogy kint volt a labda. Mindenesetre a szettért még meg kellett küzdenie Mauresmónak, a menetet ugyanis újrajátszották.
„Nagyon furcsa volt, egyértelműen látszott, hogy nem ér össze a labda helye a vonallal, mégis bentnek írta a gép. Talán meg kellene vizsgálni a műszert vagy a programot” – mondta Mauresmo.
A sokak által dicsért, a játékosok által először a tavalyi US Openen igénybe vett „sólyomszem” ezúttal nem működött, ami hosszú távon megkérdőjelezheti az alkalmasságát. Az ellenzői, akik közé Roger Federer, a férfi világelső is tartozik, most újabb lehetőséget kaptak arra, hogy hadjáratot indítsanak ellene.
A nőknél egyébként nagy meglepetés nem született, de a férfiak mezőnyéből elbúcsúzott a tavaly döntőt játszó Markosz Bagdatisz, akit négy szettben intézett el Gael Monfils. A 11. kiemelt ciprusit a nap utolsó meccsén győzte le a 20 éves francia. A világelső Federer gond nélkül verte meg Jonas Björkmant, és készülhet az orosz Mihail Juzsnij ellen.
Közben második meccsét is megnyerte az ausztrálok már-már kultikus versenyzője, Wayne Arthurs, aki utoljára indul a hazai Grand Slam-tornán. A párosok között 1991-ben, egyesben 1999-ben bemutatkozó Arthurs elsősorban a szerváiról híres, az első körben Stefan Koubek ellen 19, a másodikban Zack Fleishman ellen 26 érinthetetlen nyitást ütött.
„Ki akarom élvezni azt a néhány napot, amely még hátravan ezen a csodálatos eseményen. Bármelyik meccsem az utolsó lehet, igyekszem magamba szívni a közönség szeretetét” – mondta Arthurs az utolsó kalandjáról. ---- – Egy éve csak a világelső Roger Federer tudta megállítani, az idén pedig csak egy-szer győzött. Rosszabb formában van? – Nem hinném, egyszerűen olyan ellenféllel találtam szemben magam, aki ma jobb volt nálam – mondta a ciprusi Markosz Bagdatisz, aki a tavalyi döntős szereplése után az idén már a második fordulóban kiesett.
– Miben kerekedett felül Gael Monfils? – Juniorként többször játszottunk, és most nagyon meglepett azzal, hogy az eddigiektől eltérően roppant agresszív volt, igen gyakran támadott.
– Ön 2003-ban nyert itt a juniorok között, és tavaly döntőt játszott. Monfils 2004-ben nyerte meg a fiatalok versenyét, meddig juthat el az idén? – Ezt lehetetlen megmondani. Nincs vesztenivalója, de árad belőle az önbizalom. Nagyon gyors, a pálya minden pontjára odaér, a tenyeresei elképesztőek. Nem javult a játéktudása tavaly óta, csak a magabiztossága nőtt meg. Ennyit tesz a rutin.
Markosz Bagdatisz, a 11. kiemelt ---- AUSZTRÁL NEMZETKÖZI BAJNOKSÁG, MELBOURNE (15 636 000, kemény pálya) Férfi egyes. 1. forduló: Mayer (német)–Söderling (svéd, 23. kiemelt) 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:0; Verdasco (spanyol)– Mathieu (francia) 4:6, 6:7, 6:6-nál fa.; Seppi (olasz)–Reynolds (amerikai) 6:1, 6:7, 6:7, 7:6, 6:3.