Az idén a MiZo Pécs nélkül folytatódik a női kosárlabda Euroliga küzdelemsorozata, miután a magyar bajnokcsapat alulmaradt a nyolcaddöntőben a címvédő Gambrinus Brnóval szemben. Az európai kuparendszer sajátosságaiból eredően azonban az is kétségesnek tűnt, hogy a következő szezonban ott lehet-e a baranyai klub a kontinens elitligájában.
Fegyverneky Zsófia fejlôdésének jót tettek az Euroliga-mérkôzések
Fegyverneky Zsófia fejlôdésének jót tettek az Euroliga-mérkôzések
Egyelőre bizonytalan, hogy az Euroliga-sorozatnak a Brno elleni párharc elvesztése következtében búcsút intő MiZo Pécs a következő évadban indulhat-e ugyanitt. A kétségek oka a részvételi joggal kapcsolatos szabályozás, és az ahhoz kapcsolódó szorzószámítás rendszere. Tudniillik nincsenek támadhatatlan számadatok. Elég nagy a variációs lehetőség azzal kapcsolatban, hogyan is alakul a női Euroliga jövője. Döntő lehet a március 8-i, valenciai All Star-gála, illetőleg az európai szövetség vezetőinek a hölgyek kosárünnepe idején tartandó konferenciája.
A részvételi jog megszerzésének alapját kétféle számítás adja. Az egyik az országok sorrendje, a másik a klubok rangsora. Mindegyik folyamatosan változik, természetesen annak függvényében, hogyan szerepelnek az adott nemzetet képviselő csapatok egy sorozatban. Az országok ranglistáját évente teszik közzé, a klubrangsor alapját az elmúlt három esztendő eredményei adják. Ez utóbbi szerint nincs oka aggodalomra a kontinens legnagyobb szurkolótáborával büszkélkedő pécsi együttesnek, hiszen a negyedik helyen áll a Brno, a Szamara és a Valenciennes mögött.
Ami az országok rangsorát illeti, ott már nem ennyire rózsás a helyzet, és ez nem is javulhat számottevően. Itt nem csupán az Euroliga-szereplést veszik számításba, hanem az Európa-kupa-szereplők teljesítményét is. A második számú európai kupában ugyanis évről évre csökken a magyar indulók száma. Az idén már csak a Szeviép-Szeged nevezett, ám a legjobb tizenhat közé nem jutott el.
Nyilván hatalmas anyagi terhekkel jár az európai kupaszereplés, de megéri a befektetés. Rózsa Gábor, a pécsiek ügyvezetője hosszú évek tapasztalata alapján – ne feledjük, a MiZo Pécs tagja annak a négyes elitnek, amely az Euroliga 1996-os rajtja óta a francia Bourges-zsal és Valenciennes-nel, valamint mostani legyőzőjével, a cseh Brnóval együtt mindig ott volt a mezőnyben –, szezononként 25 millió forintba kerül az Euroliga-szereplés.
„A kiadások tetemesek, de az is tény, hogy óriási az érdeklődés Euroliga-mecs-cseink iránt, sokkal jobban eladható egy ilyen találkozó, könnyebb szponzort találni, sokkal jobban kommunikálható az esemény. Kétezer-egy óta a Sport Tv minden hazai és jó néhány idegenbeli meccsünket közvetítette” – mondta Rózsa Gábor.
A klubvezető is részt vesz a valenciai tanácskozáson, amelyen többféle javaslat is téma lesz. Ami valószínű: egy országból egy idényben csak két csapat nevezhet. Ez még jól is jöhet nekünk, mert sem a franciáknak, sem az oroszoknak nem lesz három indulójuk, ám tovább bővül a kvótához jutó országok száma: a szerb, a horvát vagy mondjuk az izraeli bajnok ugrásra készen áll.
Ugyanakkor a pécsi fanatikusoknak szurkolniuk kell, hogy minél tovább jusson idén az ősi rivális MKB-Euroleasing, hiszen a soproniak jó szereplése annyival több pontot hoz az országnak. Az sem bizonyos egyelőre, csökkentik-e tizenhatra vagy inkább felemelik a sorozat résztvevőinek számát. Mint alapító és mint az egyik legeredményesebb klub, akár a teniszezőknél ismert „wild card”-ra, azaz szabadkártyára is számíthat a MiZo Pécs. Egy biztos: a magyar bajnokság győztese mindenféleképpen ott lesz a mezőnyben jövőre, s nagy valószínűséggel a második is. Ennél a megállapításnál többet egyelőre felelőtlenség kijelenteni. Rátgéber László egyáltalán nem aggódik.
„Nem lesz Euroliga a MiZo Pécs nélkül, ezt bátran kijelenthetem. Nem a FIBA Europe-tól függ ugyanis a sorsunk, hanem attól, financiálisan erősek leszünk-e!” – mondta a pécsiek szakvezetője.