Miközben Olaszországban a szicíliai tragédia utáni önkritikus lendület kissé alábbhagyott, és a stadionbezárási pánik is lecsillapodott – a San Siro például már a kedvezőtlen ítélet után három nappal beengedhette bérleteseit, és várhatóan a jövő héten Bajnokok Ligája-mérkőzésén is nézőket fogadhat –, úgy tűnik, az Olasz Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága megtalálta az események igazi bűnbakját: a Catania együttesét.
Csak az edzéseken koptathatják a cataniai stadion gyepét a játékosok
Csak az edzéseken koptathatják a cataniai stadion gyepét a játékosok
A csapat szerdán rendkívül súlyos büntetéseket kapott a február 2-i, Palermo elleni bajnokin észlelt biztonsági hiányosságokért – természetesen az elsődleges ok az, hogy a találkozó utáni utcai zavargások vezettek Filippo Raciti rendőr halálához. Az ítélet szerint a Massimino-stadiont június 30-ig nem használhatják, a hazai – semleges pályán megrendezendő – mérkőzéseikre pedig nem engedhetnek be szurkolókat. És ha még ez sem lenne elég: az együttest az említett pontokon felül 50 ezer eurós (12.5 millió forintos) pénzbírság befizetésére kötelezték.
„A cataniai szurkolók egy része már a mérkőzés előtt súlyos károkat okozott a mellékhelyiségek berendezésében, amikor mosdókagylókat, csaptelepeket és piszoárokat téptek ki a helyükről – elevenítette fel a huligánok rémtetteit Gianpaolo Tosel, az ítéletet kihirdető bíró. – A cataniai ultráknak az északi szektorban helyet foglaló csoportja elkezdte minden mozdítható tárggyal hajigálni a járműveket és a rendőri erőket: kövekkel, csavarokkal, botokkal, petárdákkal.”
A folytatást pedig már ismerjük: a könnygázfelhőbe burkolózó stadionból kiszabadult szurkolók az utcákon csaptak össze egymással, ekkor vesztette életét a mosdókagylóval megdobott és az arca mellett felrobbant házi bombától halálos sérüléseket szenvedő 38 éves rendőr is.
„Ez a döntés teljesen padlóra küldött minket – kommentálta felháborodottan a fejleményeket Pietro Lo Monaco, az együttes általános igazgatója. – A bíró szavaiból az következik, hogy a városban le kell számolni a futballal, pedig a klubunk felelőssége csak korlátozott volt az események idején, hiszen az incidensek a stadionon kívül történtek. A gyászszünet alatti viselkedésre vonatkozó magyarázatot pedig egyszerűen nem értem. Gianpaolo Tosel úr azt állítja, hogy a Torinót és a Romát azért nem bünteti meg szurkolóik huhogásáért a vasárnapi egyperces csend közben, mert az „egészségesebbik” többség nem csatlakozott hozzájuk. Ez azt jelentse, hogy nekünk nincsenek normális drukkereink? Mi, cataniaiak valamennyien a harmadik világhoz tartozunk?”
Könnyen lehet azonban, hogy Pietro Lo Monaco kétségbeesése korai volt: az olasz gyakorlat szerint ugyanis egy-egy szigorúbb ítélet érvényessége gyakran nem tart tovább néhány napnál. Az első elemzések alapján októberig csak nézők nélkül használható San Siróban például vasárnap 37 ezer ember foglalt helyet…