Az elitliga költségei

BERECZKY ATTILA, SIMON JÓZSEFBERECZKY ATTILA, SIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2007.02.23. 00:32
Címkék
Mindenki a piacból él, a magyar kézilabda BL-csapatok is. A nemzetközi porondon azonban az EHF viszszacsorgatott pénzei ellenére is nehéz állniuk a versenyt a legjobbakkal, hiszen ott mások az árak és persze a bevételek is, mint itthon. Csak a várakozás azonos: BL-győztes akar lenni mindenki.
A legmagasabb szint? kézilabda a futballhoz hasonlóan üzlet, a szórakoztatóipar része
A legmagasabb szint? kézilabda a futballhoz hasonlóan üzlet, a szórakoztatóipar része
Meggyesi Bálint
A legmagasabb szint? kézilabda a futballhoz hasonlóan üzlet, a szórakoztatóipar része
A legmagasabb szint? kézilabda a futballhoz hasonlóan üzlet, a szórakoztatóipar része
A legmagasabb szint? kézilabda a futballhoz hasonlóan üzlet, a szórakoztatóipar része
Meggyesi Bálint
A legmagasabb szint? kézilabda a futballhoz hasonlóan üzlet, a szórakoztatóipar része

Az éhenhalás szélére jutnának a magyar BL-szereplő kézilabdacsapatok a reklámbevételek nélkül. Ugyanakkor a bécsi központú európai szövetség (EHF) ebben az évadban szigorította hirdetési rendszerét, és a nyolcaddöntőktől csak a mezreklámokkal rendelkeznek szabadon a klubok.
Az EHF ötödik éve oszt vissza pénzt a BL-ben a csapatoknak. Vezetői azt mondták, a legjelentősebb érdeklődést kiváltó és a legtöbb reklámbevételt hozó sorozatban a legnagyobbak a költségek, ezekért némi „kárpótlást” érdemelnek a klubok. A női együttesek egyenjogúsága itt is csak álom, hiszen a szponzorok és a média érdeklődése – az északi országokat leszámítva – lényegesen szerényebb a lányok küzdelmei iránt. Ezért aztán a női csapatok EHF-díjazása 20 százalékkal kevesebb, mint a férfiaké.

Bűvös szám ez a 20 százalék, mert ugyanennyit (és ez nem kevés!) tart meg magának az EHF a BL-ben keletkező haszonból. A küzdelemsorozat évi költségvetése 2.5–3 millió euró (625–750 millió forint), s ez megfelel annak az összegnek, amellyel a férfiaknál már meg lehet kapaszkodni az európai elit legjobbjai között. Megjegyzendő, a szövetség egyre gyarapodó marketingmunkáját ebben az évadban már nem a bécsi iroda, hanem önálló, csak ezzel a feladattal megbízott cég végzi. Az EHF a BL-ből származó haszon 80 százalékát visszajuttatja a csapatoknak.

Mit hoz a jövő?

Sinka László, az EHF elnökségi tagja: „Szövetségünk jó úton jár, hiszen egyre több pénzt, minél több tehetős szponzort szeretne bevonni a BL-küzdelmekbe. Így nőne az összeg, amelyet visszaforgathatunk a sportágba, pontosabban a BL-szereplő kluboknak adhatunk. Közelíteni szeretnénk a férfi és a női BL-csapatok díjazását, ám ez nehezen oldható meg, mert a férfikézilabda Európa legtöbb országában inkább eladható. A többi kupában egyelőre csak távoli terv lehet a szereplők díjazása, vagyis a KEK-ben, az EHF-kupában és a Challenge-kupában még nincs szó a pénzdíjak bevezetéséről, a versenyzés költségei továbbra is a csapatokat terhelik.”
A kézilabda is üzlet

A bevételek zöme a reklámokból származik. Erre roppant kényes mind az EHF-, mind a BL-mezőny, s emiatt akad olykor vita. A szövetség mint rendező, kedvezőbb, mondhatni diktáló pozícióban van, ám a csapatok azt mondják, nélkülük nincs magas színvonalú, a tévéknek, a szponzoroknak eladható BL.
A közönség, pontosabban a csarnokokban szurkolók érdekeiről ezen a szinten csupán érintőlegesen esik szó, hiszen a jegybevételek csak azokban a klubokban számottevőek, amelyeknek a csarnokaiban 8-10 ezer néző kíváncsi egy-egy meccsre, s a jegyek ára 30-40 euró (Veszprémben, Szegeden, Győrött vagy az FTC-csarnokban legfeljebb 10-15 euróért eladhatóak a belépők). A hivatalos „mese” persze mindig és mindenütt úgy szól, hogy a szurkolót kell kiszolgálni, mert nélküle nincs meccs. Ez részben igaz, mert a jó hangulathoz tényleg kell a B-közép, de fontosabbak a reklámfelületek eladhatósága szempontjából a tévénézők milliói. A helyzet hasonló, mint a labdarúgásban, már a kézilabda is üzlet, a szórakoztatóipar egyik ága.

Csak a legjobbak zárnak haszonnal

Az MKB Veszprém rutinos BL-szereplő, és példásan kihasználja a sorozat adta lehetőségeket. Vezetői szerint egy évadon belül nem lehet összefüggést találni a klub BL-kiadásai és azok közvetlen megtérülése között. Inkább hosszabb távon mutathatóak ki bizonyos gazdasági előnyök: ha a csapat az európai élvonalban marad, BL-költségvetése (több tízmillió forint) kihozható nullára. A szponzorok örülnek a gárda BL-sikereinek, ám annak nem, hogy az EHF túl szigorú a reklámfelületek „lefoglalásában”. Amiatt is feszültté válhat a viszony az európai szövetség és a klubok között, hogy az EHF nem fizet eleget a csapatoknak, valamint későn – a klub szponzori szerződéseinek megkötése után – közli a következő idényre érvényes reklámfeltételeket. Hajnal Csaba, a veszprémiek ügyvezető igazgatója szerint: „A csapatoknak jó, hogy az EHF visszaosztja a BL-pénzek zömét, ám az összegek olyan szerények, hogy csak a döntőbe jutók és főleg a győztes zárhatja némi haszonnal a sorozatot. Aki nem ér el idáig, ráfizetéssel zár.”

A Pick-Szeged elnöke, Lele Ambrus is arról beszélt, hogy ráfizetéses a BL a kluboknak mindaddig, amíg az EHF nem juttat vissza nekik több pénzt, illetve a mostanihoz hasonló szigorral kezeli s tartja saját hatáskörében a reklámokat. „Hosszú távon lehet fantázia anyagilag is a BL-szereplésben, de ehhez még jobb együttműködés kell az EHF-fel – vélekedett Lele Ambrus. – A kiadásaink az utazásokra, a szállásra, a bírók és az ellenőrök fogadására, valamint a reklámköltségekre olyan nagyok, hogy azokat messze nem fedezi az a néhány tízezer euró, amelyet az európai szövetség csepegtet a csoportba, majd a nyolcad-, aztán a negyed- és az elődöntőbe jutásért. Eddig pedig csak a szűk elit jut el, a csapatok zöme pedig ráfizet a szereplésre. Szerencsére a szponzoraink nem a BL-meccseinkért állnak mellettünk, hanem a csapatot, a klubot támogatják. Igaz, a BL-sikereinknek ők is rettentően örülnek.”
A szegedieknek az utóbbi években a BL-be fektetett pénzük 75-80 százaléka térült meg.

A hölgyeknél sem csúcsüzlet a magyar csapatok számára a BL-szereplés, ám a helyzet a 2007–2008-as szezonban még rosszabb lehet. Ekkortól ugyanis – a férfiaknál is alkalmazott szisztéma szerint – a csoportkör után a mezreklámokon kívül minden hirdetési felületet magának akar az európai szövetség, a klubok támogatóinak nem marad hely.

„Ezzel meg fogják ölni a csapatokat – vázolta plasztikusan a jövőt Vanyus Attila, a Győri ETO KC elnöke. – Éppen ezért az FTC-vel és a magyar szövetséggel közösen az EHF-nél fogunk tiltakozni. Tízmilliós nagyságrendű reklámszerződéseink vannak, s ezek a cégek szeretnék magukat a BL-meccseken is hirdetni. Az ígéret szerint persze az EHF a központi reklámbevételek nyolcvan százalékát visszaosztja a csapatoknak, de ki tudja, hogy ez milyen összeget takar? Így pedig nem lehet erre a bevételre építeni.”

A televíziók versenye jelenthet segítséget

Pedig a győri csapat iránt hatalmas az érdeklődés, az elmúlt esztendőben az ETO 17 televíziós mérkőzését 11 millióan látták. Igaz, ezért a győrieknek (és az ugyancsak BL-szereplő ferencvárosiaknak) tenni is kellett, hiszen a nézettség 80 százaléka a BL-összecsapásokon jött össze. A multinacionális cégek számára pedig főként a BL-találkozók a fontosak. A kieső bevételt pótolhatná a televíziós jogdíj, ám ez nálunk nem létezik. Talán ha verseny alakulna ki a közvetítésekért, elérhetnék, hogy reklámidőt kapjanak a televízióktól, már ez is hatalmas előrelépés lenne.
„Egyre népszerűbb Magyarországon a sportág, s főleg a női szakág elismertsége nőtt sokat, ilyesmiről két-három éve sem álmodhattunk – folytatta a győri klub első embere. – Talán a csatornák meglátják ebben az üzletet.”

A Fradinál is úgy érzik, a résztvevők többségét nehéz helyzetbe hozhatja az új szisztéma.
„Talán a dán csapatok számára nem okoz gondot ez a rendszer, hiszen náluk a televíziós társaságok minden pénzt megadnak a közvetítésekért – vette át a szót Maglódi Lajos, az FTC együttesét üzemeltető gazdasági társaság első embere. – Tőlünk viszont azt a reklámhelyet akarják elvenni, ami a legfőbb értéket jelenti. Pedig a támogatók számára fontosak ezek a meccsek, így fordulhatott elő az az abszurd helyzet, hogy a Koprivnica elleni EHF-kupa-döntőre a saját csarnokunkban vissza kellett vásárolnunk a reklámhelyet állandó szponzoraink számára. Szeretnénk, ha a Bajnokok Ligája esetében megtalálnánk a kompromisszumos megoldást, hiszen számunkra már az is öröm, ha nem lesz deficites a sorozat.”
A Ciudad a leggazdagabb
klubköltségvetés (millió euró)
Ciudad Real (spanyol)7.5
THW Kiel (német)6.8
Flensburg (német)6.3
Pamplona (spanyol)5.8
Barcelona (spanyol)5.5
TV Gummersbach5.0
Valladolid (spanyol)4.0
RK Zagreb (horvát)2.5
Celje PL (szlovén)2.2
Cseh. Medvegyi (orosz)2.0
MKB Veszprém1.6
Pick-Szeged1.3
Az európai kézilabdában a nagy pénz az eladhatóbb, látványosabb férfiszakágban mozog, és egyre jelentősebb tőke áramlik ebbe a még nem teljesen kiterebélyesedett és kiaknázott „iparágba” (az adatok a kluboktól és a szaklapokból származnak)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik