Tizenéves főszereplő

HAVASRÉTI BÉLA, SIMON JÓZSEFHAVASRÉTI BÉLA, SIMON JÓZSEF
2007.02.27. 10:36
A Budapest Bank-FTC harmadik lett csoportjában a Bajnokok Ligájában, a helyezésével jogot szerzett a KEK-negyeddöntőben való szereplésre.
A ferencvárosi Zácsik Szandra, a sportág legnagyobb tehetségeinek egyike a Slagelse ellen újra bizonyított, öt gólt lött
Danis Barna
Danis Barna

Az FTC-nek nagyon is volt oka az iparkodásra Koppenhágában, hiszen azt már a mérkőzés előtti napon, a Hypo-NO veresége után tudta, hogy csak győzelemmel végezhet a D-csoport harmadik helyén.

A csapat pedig nyert – 28–27-re! Az esélyesebb Slagelse elleni diadal maga a csoda, olyan eredmény, amelyre alapozni lehet a KEK-szereplés során (is).

A Fradi remeklését taglalva a siker két fő összetevőjét érdemes külön is kiemelni. Az egyik, hogy Németh András mester a remek taktika kidolgozása mellett jó pszichológusnak is bizonyult. Minden terhet levett a ferencvárosi lányok válláról, kijelentvén: fiatal együttese már eddig is sokat tanult a BL-sorozatban, a KEK-indulás jogának megszerzése pedig olyan bravúr lenne a csapattól, amely még nem várható el tőle. A siker másik összetevője, hogy a Slagelse edzője, Anja Andersen úgy gondolta, együttese otthon akkor is nyer, ha a legjobbjai közül a kapus Cecilie Leganger-t és az átlövő Bojana Popovicsot pihenteti. Megtehette, hiszen a Slagelsének csak a presztízse volt a tét. A dánok támadójátéka a meccsenként tíz-tizenkét gólt szerző Popovics nélkül gyakran akadozott, ám a magyarok erőszakos védekezésének is nagy szerepe volt ebben. A Slagelse kapusai meg sem tudták közelíteni azt a teljesítményt, amelyet Leganger nyújt a bajnokságban és a BL-ben.

A Fradiban Lucia Uhraková és Tóth Tímea mind védekezésben, mind támadásban lendületben tartotta az együttest, s Kirsner Erika szélsőjátéka is roppant hasznos volt. Szucsánszki Zita álövőként is megállta a helyét. Taktikai érettségről tanúskodott, ahogyan az FTC védői középre szorították, és onnan lövették meg a dánokat, akik olykor egymást akadályozták az akciók eredményes befejezésében. Katerina Harisová a kapuban bizonyította, hogy továbbra is nagyszerű formában van, a hajrában pedig a 16 éves, főszereplővé előlépő Zácsik Szandra bátor betöréseivel tartotta előnyét az FTC.

A magyar bajnoki ezüstérmesről újra (mi több: továbbra is) elmondható, hogy őrzi helyét a nemzetközi elitben. Ami – ismerve a mezőnyt – igencsak dicséretes tett.

A mester mérlegén

A ferencvárosiak mestere, Németh András higgadtan beszélt együttese kiemelkedő sikeréről.

„A világ legjobbjai közé tartozó csapatokkal kerültünk össze a D-csoportban – mondta Németh András. – A harmadik hely megszerzését, a KEK-negyeddöntőbe jutást jó eredménynek tartom. Amikor megtudtuk, hogy a dánok két kitűnőségük, Leganger és Popovics nélkül állnak ki, azt gondoltuk, annyira azért mégsem vagyunk gyengék, hogy ezt megtehessék. Nálunk a térdsérüléssel bajlódó Németh Helga hiányzott, ezért két balátlövőt szerepeltettünk, vagyis Szucsánszki jobbra szorult középről. Több szerepet kapott Zácsik, aki élt a lehetőséggel, így Dániában azt a célunkat is elértük, hogy jobban elosszuk a csapaton belüli terheket. Végig többet kezdeményeztünk, kezünkben tartottuk az irányítást, és csupán néhány elkerülhető hibánk, valamint a bírók tévedései miatt nem nyertünk nagyobb különbséggel.”

Presztízs

A bajnok Győri Audi ETO KC hírnevéhez méltó, remek játékkal, az orosz Lada Togliatti elleni elsöprő győzelemmel (39–28) zárta a Bajnokok Ligájában a B-csoport küzdelmeit. Az edzők szerint bár a továbbjutás kérdése gyakorlatilag már a kezdő sípszó előtt eldőlt, azért maradt éppen elég fontos tétje a találkozónak.

„Nagyon készültünk a mérkőzésre, hogy visszavágjunk a januárban Togliattiban elszenvedett kétgólos vereségért, s hogy megóvjuk a tekintélyünket – hangoztatta Róth Kálmán, a győriek mestere. – Hatalmas szívvel küzdöttünk, sikerrel jártunk. Csak a heteseket kell pontosabban lőnünk.”

Az orosz edző, Alekszej Gumjanov próbált mentségeket találni csapata mélyrepülésére: ,,Nem volt tét, fiatalokat vetettünk be, új csapatot építünk – mondta. – Más kérdés, hogy a kísérletezésem nem vált be, csapatom akarata, játéka egyaránt elmaradt a Győrétől, a súlyos vereség jelentős presztízsveszteség.”