A horvátok nem jöttek el.
Illetve csak Ferihegyre nem jöttek el, pedig úgy volt, hogy a horvát–magyar pályázat reprezentánsai, szponzorai, a média képviselői közösen landolnak majd Cardiffban, ám a visszautat így lehetetlen volt minden igényt kielégítően megszervezni, ezért a két küldöttség nem együtt, hanem külön-külön – a horvát csak este – érkezett meg Wales fővárosába. Így sem lehetett panasz sztárparádéra a Ferihegyi repülőtéren, az utazók olyan korábbi nagyságokat pillanthattak meg a tranzitban, mint Albert Flórián, Buzánszky Jenő, Dunai Antal, Esterházy Márton vagy éppen Szepesi György.
A férfiszemek azonban alighanem Demcsák Zsuzsa láttán csillantak fel a legélénkebben. A rendkívül csinos egykori televíziós műsorvezető nemcsak a küldöttség tagja, hanem aktív résztvevője is lesz az eseményeknek: a pályázat vezetői őt kérték fel a kedd esti prezentáció moderátorának. Ez sokakban megütközést kelthet, hiszen az utóbbi időkben Demcsák Zsuzsa kormányszóvivőjelöltként szerepelt nap mint nap a médiában, de annyi támadás érte, hogy végül kénytelen volt visszalépni a tisztségtől, és emiatt a megítélése otthon enyhén szólva is vegyes. Gyárfás Tamás, a pályázati bizottság magyar elnöke gondolt még Csisztu Zsuzsára és D. Tóth Krisztinára is, ám ők különböző okok miatt most éppen nem alkalmasak erre a feladatra. De szóba került Oroszlán Szonja neve is, ő azonban színésznőként talán kevésbé képes rögtönözni, így maradt a talpraesett Demcsák Zsuzsa, aki kifogástalanul beszél angolul, és nem jön zavarba a nyilvánosság előtt váratlan helyzetben sem. A végrehajtó bizottság tagjai pedig aligha tudják, mit írtak róla a magyar lapok, bár a róla készült enyhén pikáns képek látványa talán még növelné is a pályázatunk esélyeit…
Persze csak akkor, ha valóban a pályázatok minősége dönti el a vetélkedést. Megbízható források szerint akad vb-tag, aki fel sem vette a nevére kiszignált pályázati anyagokat Nyonban, az UEFA központjában, ami egyfelől meghökkentő, hiszen így semmibe veszik a pályázók tengernyi munkáját, másfelől viszont az is igaz, hogy a döntéshozóknak nemigen volt idejük átrágni magukat a több ezer oldalon, és megjegyezni minden apró, ám annál fontosabb részletet. Ők a különböző szakbizottságok véleménye alapján alkotnak majd ítéletet, ezekről pedig legfeljebb sejtéseink lehetnek, biztos információink annál kevésbé. Az esélyek latolgatásával azonban várjunk egy napot, a helyszínen a kora esti prezentáció előtt és után talán megalapozottabban lehet majd következtetni az ott látott, észlelt jelekből.
Maga a félórás prezentáció egyébként tökéletesen zártkörű lesz. Minden pályázatot nyolcan-nyolcan képviselnek majd, ezt a nyolcast a mi esetünkben a két ország miniszterelnöke (Gyurcsány Ferenc kedden érkezik, ami azért érdemel említést, mert a riválisok közül – az előzetes jelzések ellenére – nem utazik el Cardiffba sem az ukrán, sem a lengyel államelnök), szövetségi elnökei, pályázati bizottsági elnökei és szépségkirálynői alkotják, rajtuk kívül csak az előre megnevezett tizenöt szakértő lehet jelen, ők válaszolhatnak majd a végrehajtó bizottság tagjainak a kérdéseire tizenöt percen keresztül. Mégis van esélyünk meglátni, mi történik a zárt ajtók mögött, a pályázat vezetői ugyanis beszerezték a fellelhető legkisebb kamerát, amelyet az egyik szakértő kilyukasztott táskája rejt majd el, és megpróbálják ezzel rögzíteni az eseményeket. Ha tehát a furfangon múlna, akár már bonthatnánk is a pezsgőspalackokat…