Tankcsaták a parketten

Ch. Gáll AndrásCh. Gáll András
Vágólapra másolva!
2007.04.21. 23:46
Címkék
Az utóbbi évek leggusztustalanabb hajrájával ért véget az NBA alapszakaszának 82 fordulós küzdelemsorozata – az utolsó héten egymással versengve passzolták le a meccseket a helyzetükön érdemben változtatni már nem tudó vagy nem akaró csapatok.

Miről is beszélünk konkrétan? Nos, két nappal a befejezés előtt még nyílt volt a küzdelem a Nyugati főcsoport nyolcadik helyéért a Golden State Warriors és a Los Angeles Clippers között, sőt a dél-kaliforniaiak esélyei látszottak rózsásabbnak, mivel a Harcosok az egész mezőnyből kiemelkedő s az alapszakasz első helyét – ezzel a hazai pálya valamennyi fordulóra érvényes előnyét – már „zsebben” tudó Dallas Mavericks csapatát fogadták. A texasiak egyrészt megengedhették maguknak azt a luxust, hogy pihentessék négy legjobbjukat, Dirk Nowitzkit, Josh Howardot, Jerry Stackhouse-t és Eric Dampiert, másrészt eldönthették, kivel találkozzanak a playoff első körében: a Golden State-tel vagy a ránézésre erősebbnek tűnő, Elton Brandet, Corey Maggette-et, Sam Cassellt, Chris Kamant, Cuttino Mobleyt, Tim Thomast felvonultató Clippersszel. A Clippers mellett döntöttek, s a Greg Buckner, Devean George, DeSagana Diop, José Juan Barea, Maurice Ager kezdő ötössel 111–82-es, szégyenteljes vereséget szenvedtek.

Az amerikai szakzsargonban „tanking” az elnevezése a meccsek leadásának, magyarul a bundázásnak – habár itt nem a magyaros értelemben vett „lefekvésről” volt szó, hiszen pénz nyilván nem cserélt gazdát. Akárhogy is, a hajrá fordulóiban emlékezetes „tankcsaták” zajlottak az észak-amerikai parketteken, amelyek közül a legbájosabb

az április 13-i Boston Celtics–Milwaukee Bucks meccs volt. Az összecsapást mindkét csapat el akarta veszíteni, mivel a playoff már régen elúszott, így viszont jó lett volna minél hátrább végezni, mert akkor nagyobb lesz a matematikai valószínűsége, hogy a drafton az egyes sorszámot húzza ki a csapat. Tudniillik az idén két korszakos egyéniség, a 213 centis Greg Oden (Ohio State) és a 209 centis Kevin Durant (Texas) is ott lesz a börzén, minden bizonnyal a két tinédzser zsenin osztozhat a két legszerencsésebb NBA-csapat.

Persze a Warriors rájátszásba kerülése nem csupán a Mavericks nagylelkűségének köszönhető. Az oaklandi alakulat utolsó tizenegy meccséből tízet megnyert, s ezzel a lélegzetelállító hajrával sokkolta a konkurenciát. Don Nelson, a veterán (66 éves) edző mennybe ment – minő véletlen, hogy tizenhárom éve is ő volt a csapat mestere, amikor legutóbb játszott a playoffban a gárda. S még egy pikáns apróság: azt a Dallast is Nelson edzette 1997 és 2005 között, amely most az első körben vár jelenlegi csapatára. Bár a texasiak 25 meccsel többet nyertek meg az alapszakaszban, nem esélytelen a Golden State: a két együttes legutóbbi öt meccsét kivétel nélkül megnyerte!

Azért a bajnoki cím legnagyobb esélyese mégiscsak az MVP-cím várományosa, Dirk Nowitzki által vezérelt Dallas. Vagy ha nem, akkor a legszebb kosárlabdát játszó Phoenix Suns (amelynek vezére, az irányító Steve Nash a másik pályázó a legértékesebb játékos titulusára, ha befut, a legendás Bill Russell, Wilt Chamberlain és Larry Bird után a negyedik lesz, aki sorozatban háromszor találtatik az alapszakasz legjobbjának), esetleg a páratlan évek specialistája, a San Antonio Spurs.

Hogy vajon a címvédő Miami Heatről miért nem értekezünk? A matuzsálemeket – Shaquille O’Neal, Gary Payton, Eddie Jones – felvonultató bajnokot minden bizonnyal még Dwyane Wade és a sztáredző, Pat Riley zsenialitása sem juttathatja újra a csúcsra.

Érdekes, abban minden szakértő megegyezik, hogy napjaink legjobb kosarasa a tavalyi gólkirályi címét megvédő Kobe Bryant. Hogy akkor miért nem a Lakers 28 éves hátvédje lesz az MVP? Azért, mert nem képes csapatát az esélyesek közé repíteni. Hiába dobott tíz meccsen is legalább ötven pontot a szezonban – amire csak Chamberlain volt képes, két idényben is –, Phil Jackson gárdája éppen hogy csak bebotladozott a playoffba.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik