A német fővárosban csütörtökön kezdődik az év legrangosabb versenye. A világbajnokságra a magyarok már négy olimpiai kvóta birtokában utaztak, így őket nem nyomasztja a kvalifikációs kényszer. A kisebb mértékben átalakított férfi- és a túlnyomórészt fiatalokból álló női válogatott számára azért így is bőven van cél.
Az év legrangosabb versenye a vb, de nem a legfontosabb! Azon már túl vagyunk, a júniusi, rigai Európa-bajnokságon Vörös Zsuzsanna, Horváth Viktor, Balogh Gábor és Tibolya Péter jogot szerzett az olimpiai indulásra. A kontinensviadalon számos külföldi világklasszis maradt hoppon az ötkarikás játékokon való indulásért vívott harcban, nekik Berlinben dobogóra kell állniuk a kvótáért. A várhatóan feszült csatát hozó versenynek a mieink viszonylag felszabadultan vághatnak neki, de ez nem jelenti azt, hogy nem kell megküzdeniük a ma már évtizedek óta joggal elvárt érmekért. A férfiaknál a világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes Balogh Gábor – ha ihletett napot fog ki – bárkit képes legyőzni, a tavalyi vb másodikja, Horváth Viktor pedig a rigai egyéni Európa-bajnoki győzelmével a háta mögött szintén képes ugyanerre. A többszörös váltóvilágbajnok Fülep Sándor még kvóta nélkül áll, ennek eléréséhez érmes helyen kellene végeznie. Az egyedüli, aki a csapatból vb-arany nélkül utazott el Berlinbe, a kulcscsontörést szenvedett Tibolya Péter helyett induló újonc, Németh Róbert, aki kettős kéztöréséből visszatérve szép eredményeket ért el. A férfiaknál talán a legnagyobb kérdés, hogy meg tudják-e védeni váltóvilágbajnoki címüket.
A hölgyeknél a már minden világverseny dobogójának legfelső fokát ismerő Vörös Zsuzsanának nem volt zavartalan az idei éve. Kedvező pozícióból sorozatosan a lovaspályán bukta el a versenyeket, betegségek, sérülések sújtották, de így is sikerült kvótát szereznie. Athén bajnoknője problémamentes világbajnoki felkészülés után áll rajthoz Berlinben, természetesen aranyesélyesként. Rajta és Máthé Vivienen kívül csupa ifjú, most bemutatkozó hölgy van a keretben. A „legidősebb” a huszonegy éves Gyenesei Leila, aki kétesztendős öttusázómúlttal
az idén megnyerte a junior és felnőtt magyar bajnokságot. Tóth Adrienn még csak tizenhét, ő ifjúsági és junior Európa-bajnokként rajtol. Egy évvel nála is fiatalabb a váltótag, Kovács Sarolta, aki ebben a számban az idén már egy Vk-aranyat és egy felnőtt Ebbronzot szerzett.
Tavaly a férfiak egy aranyat (váltó) és egy-egy ezüstöt (Horváth Viktor, csapat) szereztek, ezzel a teljesítménnyel alighanem most is kiegyeznének. A hölgyek Guatemalában csapatbronzig jutottak.
A jó vb-eredmény biztosan szép ajándék lenne a ma 69 esztendős Balczó Andrásnak. Minden idők legjobb öttusázója, a Nemzet Sportolója, a sorozatban megnyert öt egyéni vb-aranyával (ugyanennyi csapatelsőség mellett) utolérhetetlen rekordot állított fel.