Ez az írás aligha születik meg, ha Fehérváron minden játékost idejében kifizetnének, ha az utóbbi hetekben nem menekülne el minden futballista, vezető, tulajdonos, amikor nyilatkozatra kérik, és aki kivételesen megszólal, a közhelyeken kívül mondana is valamit.
Sajnos nem ez a helyzet. Hogy a jövőben néhány ember ne tudjon átverni másokat, szeretnénk ébren tartani a témát, és természetesen ma is foglalkozunk a fehérvári futballal.
Székesfehérváron felújított, magyar szinten kényelmesnek, modernnek mondható stadion, műfüves edzőpálya található, 110milliós az önkormányzati támogatás, dobogóesélyes a csapat – igazán magyaros sajátosság, hogy ennél a klubnál áll a bál, sztrájkra készülnek a játékosok.
Aki esetleg nem tudná: hónapok óta csak pénzük egy részét kapják meg a labdarúgók: háromhavi prémiummal és reklámpénzzel tartoznak nekik. Hogy micsodával!? – kérdezheti az egyszeri munkavállalóként dolgozó futballkedvelő. Nos, a helyzet az, hogy a nyomasztó adóterhek elől oly módon menekülnek a klubok, hogy a sporttörvény előírásainak megfelelve alkalmazottként fizetik a futballistákat. A minimálbért (65 500 forint) vagy az azt alig meghaladó összeget kapja meg a klubtól a játékos (nemcsak Székesfehérváron, hanem szinte mindegyik magyar futballegyesületnél ez a módi), míg járandóságának nagyobb részét – nyilvánvalóan a klubhoz közel álló emberek üzemeltette – külső cég garantálja. Fehérváron és sok más helyen arculatátviteli és/vagy reklámszerződést készítenek a sportolót megillető összegekről, prémiumokról. A klub ekként sok tízmilliós tb-járulék befizetése alól mentesül, és mivel a csapatok döntő többségénél ez a gyakorlat, a játékosok kénytelen-kelletlen elfogadják a helyzetet. Sőt meg is felel nekik, egészen addig, amíg a külső cég valóban fizet…
A baj ott kezdődik, ha nem fizet. Egyfelől a futballista nem kapja meg, amiért megdolgozott, másfelől nincs kihez fordulnia jogorvoslatért. Az MLSZ legalábbis nem szankcionálhatja a klubot, hiszen a szövetségnek nincs köze a reklámszerződésekhez. Jogorvoslatot csak polgári peres eljárás keretében lehet keresni, de az évekig eltarthat…
Ha a klub rendesen átutalja a minimálbért, a játékosnak még sztrájkolni sincs joga, egy edzés elmulasztása is szerződésszegésnek minősül. A Fehérvár FC-nél nem tisztázottak a tulajdonosi viszonyok sem, a hírek szerint a futballisták ugyan aláírták az arculatátviteli szerződéseket, de a másik oldal nem ellenjegyezte azokat, így azok valójában nem érvényesek.
A tisztánlátást enyhén szólva nem segíti elő, amiről már fentebb is írtunk: az illetékesek nem nyilatkoznak.
Nyilatkozott viszont Pénzes Mihály, a székesfehérvári önkormányzat alpolgármestere, a futballklub felügyelőbizottságának tagja, akit arról kérdeztünk: a város vezetői miképpen élik meg, hogy évi 110 milliót utalnak át a futballklubnak, és közben áll a bál.
„Természetesen sajnáljuk, hogy ez a helyzet alakult ki – mondta az alpolgármester. – Az önkormányzat több ülésén is foglalkozott a témával, de jelenleg nem sokat tehetünk. Az önkormányzat megszavazott egy bizonyos összeget a futballcsapatnak, ezzel tud segíteni, ezen felül nem. Tudomásom szerint a tulajdonosok között jogvita alakult ki, amelyre az arra illetékes fórumon tesznek pontot – addig az önkormányzat azt teljesíti, amit vállalt. Mi is örülnénk, ha ez nem lenne hatással a csapatra, amely eddig jól szerepelt a bajnokságban.”
Vagyis most sem látunk sokkal tisztábban, egyelőre nincs megoldás a fehérvári futballkáoszra.