Kegyetlen játékosgyár

CSILLAG PÉTERCSILLAG PÉTER
Vágólapra másolva!
2008.01.31. 23:16
Címkék
Minden korábbi mértéket túlszárnyalt 2007-ben a „futballistaexport” Brazíliában, a dél-amerikai államból tavaly 1086 labdarúgó szerződött külföldre. A szegénységből kiemelt tehetségek eladására külön ügynökségek specializálódtak, és tevékenységük sikerességét jelzi, hogy a labdarúgás immár az ország nemzeti bruttó össztermékének (GDP) 4.8 százalékát teszi ki. A népszerű kiviteli cikket előállító brazíliai „játékosgyár” működését ugyanakkor többen támadják: a kiselejtezett fiatalok gyakran képtelenek visszailleszkedni a társadalomba, a kiválasztottak pedig önazonosságukat és nemzetiségüket elvesztő áruvá süllyedhetnek.

„Az első alkalom borzasztó volt, óriási feszültséget éreztem, és egyszerűen nem tudtam saját magamat adni. Ez már az ötödik peneirám lesz, most már tudom, mire számítsak” – mondta hangjában némiszorongással Paulo Sergio da Souza, a Flamengo 16 éves futballistája egy Brazíliában dolgozó külföldi újságírónak, mielőtt felszállt a társaságot a szokásos évi felmérésére szállító buszba. A rendszeresen megtartott „peneira” (magyarul szűrő) szabályai igen egyszerűek: aki nem felel meg a teszten, másnap leadhatja a szerelést.

A kíméletlen szigor azonban hosszú távon kifizetődő az egyesületek számára, hiszen a többszintű kiválasztásra épülő rendszer biztosítja, hogy mire a játékosok „eladósorba” kerülnek, értékes és főleg értékesíthető portékákat lehet kitenni a képzeletbeli kirakatba. Vevő van bőven, hiszen a „brazilfocista” egyfajta védjegynek számít a nemzetközi piacon, Vietnamtól Feröerig, a világ minden táján szívesen fogadják a „terméket”.

Ha ebben bárki is kételkedne, annak álljon itt a Brazil Labdarúgó-szövetség által közzétett legfrissebb statisztika: 2007-ben az országból 1086 futballista igazolt külföldre, a labdarúgók ilyen mértékű kivándorlására korábban még egyetlen évben sem akadt példa.

A játékoskivitel az állam érdeke is, a labdarúgás ugyanis Brazília bruttó nemzeti össztermékének (GDP) 4.8 százalékát adja, és ezzel még az országban hagyományosan meghatározó ágazatnak számító gyümölcstermelést is lekörözi. Ha pedig csak a banántermelés–futballistaexport „különmeccset” nézzük, a különbség még szembeszökőbb: 2005-ben az eladott 867 labdarúgó után 159 millió dollár folyt be az állami kasszába, míg a déli gyümölcsfajtából értékesített 64 millió tonna csupán 33 millió dollárral gazdagította az országot.

Nem csoda, hogy a mindenkori kormányzat előszeretettel támogatja a játékosok kereskedésében jó üzletet szimatoló ügynökségek, vállalkozók és klubok – többségében Rio de Janeiro és Sao Paulo környékén működtetett – futballiskoláit. Első ránézésre ez akár pozitívum is lehetne, hiszen a tehetségeket már nyolc-kilenc éves korban összegyűjtő intézményekben a legkorszerűbb körülmények között, a szakmai kritériumoknak megfelelően nevelik a fiatalokat. Igen ám, csakhogy a fenntartók szeme előtt szinte sohasem a csapat sikeressége, hanem a kiérlelt tinédzserek után beszedhető dollárköteg lebeg. Ráadásul a legtehetségesebbekre összpontosuló kiemelt figyelem miatt sok esetben elfeledkeznek azokról a gyerekekről, akik hosszú évekig élvezhették a klub által biztosított jólétet, ám egy balul sikerült peneirát követően kénytelenek visszatérni a nyomornegyedek bádogviskói közé. Mondani sem kell, őket később sokszor hamarabb veszi nyilvántartásba a rendőrség nyomozó osztálya, mint a helyi iskola...

S bár a népesség többségét alkotó, napi három dollárból tengődő brazíliai nyomorgóknál jobban élnek, azért általában azok sem kerülnek luxuskörülmények közé, akiknek összejön a külföldi szerződés. A Kaká, Ronaldo vagy Ronaldinho által képviselt sztárvonal eurómilliókban mérhető fizetését természetesen egy napon sem említhetjük a világban bolyongó névtelen brazilok bérével. Igaz, a legtöbbjüknek a tisztes jövedelem is elég a boldogsághoz – beszédes például az Indonéziában légióskodó Kléber Santos cinikus megjegyzése:

„Vettem házat, autót, Rióban ezekről nem is álmodhattam.

Hogy rakkolós, csúnya futballt játszanak itt?

Őszintén szólva egyáltalán nem érdekel.”

A brazil tehetségek tervszerű exportja fontos változást is magával hozott. Nem érvényes már a Copacabana homokjának romantikus legendája, az átlagnál jobb adottságokkal megáldott gyerekek manapság nem a strandon és a poros tereken rúgják a bőrt, hanem a klubok és iskolák utánpótlásintézményeiben készülhetnek szakképzett edzők segítségével.

„Nincs több utcai focista Brazíliában – oszlatta el a tévhitet Carlos Alberto Parreira, a jelenleg a dél-afrikai válogatottat irányító korábbi brazil kapitány. – A tehetségeket beépítik a klubokba, ez a brazil futball sikerességének titka – már rég nem Peléről, Ronaldinhóról vagy Kakáról van itt szó, hanem a jól kifejlesztett és nagyszerűen működő rendszerről. Felesleges szépíteni a dolgot, ez nem más, mint egy irgalmatlan méretű játékosgyár.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik