Háborút indítottak a játékvezetők ellen

CSILLAG PÉTERCSILLAG PÉTER
Vágólapra másolva!
2008.03.02. 00:29
Címkék
Hatalmas vihart kavart Olaszországban az élvonalbeli mérkőzéseket vezető bírók gyászos teljesítménye, a hibákat látva a gyanakvóbbak egyenesen összeesküvésről beszéltek. Nem tisztünk a vitát eldönteni, az valóban furcsa, hogy egy napokban megjelent vizsgálat szerint a mostani bajnokság találkozóinak csaknem a felén előfordult súlyos tévedés – a bakik nélkül a Juventus lenne az első.

Nem, nem bolondultunk meg, tisztában vagyunk a Serie A jelenlegi állásával (1. Inter, 2. Roma, 3. Juventus), sőt még csak nem is nosztalgiázni akartunk valamelyik régebbi bajnokság korabeli tabelláját felidézve. A fenti sorrend nagyon is aktuális: így nézne ki az élcsoport, ha a játékvezetők a szezon valamennyi mérkőzését hibátlanul vezették volna. Ha nem akadtak volna be nem fújt vagy ajándék tizenegyesek, ha nem lettek volna meg nem adott vagy jogtalanul érvényesnek ítélt gólok, vagyis ha csak és kizárólag a szabályok szerint tiszta eredményt vették volna figyelembe.

A játékvezetői tévedésekkel foglalkozó bizottság megrendeléséből készült – a legutóbbi forduló előtt közzétett, ezért azt értelemszerűen figyelmen kívül hagyó – vizsgálat szerint a 2007–08-as szezonban a bajnoki mérkőzések 49.6 százalékán fordult elő súlyos bírói hiba, és ezek összesen 171 pont sorsát befolyásolták (a legutóbbi idényhez képest a hibaarány majdnem kilenc százalékkal romlott).

A kutatás legérdekesebb pontja azonban nem az általános statisztika, hanem a vitás helyzetekben előnyben részesített, illetve károsított csapatokra vonatkozó kimutatás. A Juventust 16 (!) jogos ponttól fosztották meg a bírók, a Regginát kilenctől, a Romát héttől, a Milant és a Laziót pedig öttől-öttől. Ami pedig a kedvezményezetteket illeti, nem fogják kitalálni, melyik gárdát találjuk a társaság élén! Az Intert nem kevesebb mint hat ponthoz segítették hozzá a játékvezetők, vagyis az éllovas az elképzelt, ám a valós viszonyokat jobban tükröző táblázaton a Juventus és a Roma mögött csupán a harmadik helyen kullogna. (S akkor még Roberto Rosetto játékvezető Inter–Roma bajnokin elkövetett óriási hibájáról nem is beszéltünk: a bíró az 1–1-re végződő szerdai találkozón a milánóiak egyenlítő gólja előtt „megette” Hernán Crespo látványos műesését, és felmutatta a második sárga lapot a fővárosi Philippe Mexésnek.)

A említett vizsgálat eredményeit figyelembe véve csoda-e, hogy a Juventusnál tapasztalható a legnagyobb felháborodás a bírók ténykedésével kapcsolatban? Mint arról lapunk is beszámolt, a torinói klub nemrég nyílt levélben fordult a labdarúgószövetséghez és a ligához a csapatot tendenciózusan sújtó téves ítéletek miatt, mondván, az együttes még mindig a róla a bundabotrány után kialakult kedvezőtlen megítélés miatt bűnhődik. Természetesen a riválisok nem vették jó néven a Juventus lépését, mivel állításuk szerint azzal jelentős nyomást gyakoroltak a bírókra. Az érvelés valóban logikusnak tetszik, hiszen felvetődik a kérdés, a torinóiak nyilvános bírálatát követően vajon melyik játékvezető mer befújni a Juventus ellen egy egyébként még oly jogos tizenegyest is, mondjuk, a 93. percben...

A nyílt levél ellentmondásos fogadtatását látva a klub vezetősége is magyarázkodni kényszerült, Giovanni Cobolli Gigli elnök például elmondta: „Nem

bántuk meg, hogy a problémával a nyilvánosság elé léptünk, hiszen ezt találtuk a legtisztább megoldásnak. Ugyanakkor semmiféle összeesküvésben sem hiszünk, és ezt a szót levelünkben is kerültük. Egyszerűen arról van szó, hogy valamiféle pszichológiai indíttatástól vezérelve a bírók sok esetben ellenségesek a csapattal szemben, és a látványos egybeesések miatt szerettük volna felhívni erre a figyelmet.”

A játékvezetők körül Olaszországban kialakult feszült légkört amúgy mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy szerdán az országos sportnapilapok az előző esti Juventus–Torino (0–0) bajnoki kapcsán a címlapon a csapatok szereplése helyett a találkozót vezető Nicola Rizzoli jó (értsd: nagyobb hiba nélküli) teljesítményét emelték ki. A bírókra zúduló össztűz kis híján elsodorta az olasz játékvezető-bizottság első emberét, Pierluigi Collinát, az országszerte köztiszteletnek örvendő 48 éves férfi komolyan fontolgatta lemondását, erre azonban a mellette határozottan kiálló sportvezetők tiltakozása miatt végül nem került sor.

Néhányan felvetették külföldi játékvezetők bevetésének lehetőségét is, az ötlet azonban újabb megosztottságot eredményezett. A jelenlegi rendszer fenntartása mellett kardoskodók szerint a hibák nem lépték túl a normális mértéket, a Németországból hazaüzenő müncheni légiós, Luca Toni pedig nemrég egyenesen úgy fogalmazott: „Az olasz bírók a legjobbak a világon.”

Úgy tűnik, a volt Fiorentinacsatár nem követi a Serie A eseményeit...

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik