A CHL – oroszosan KHL, azaz Kontinyentalnaja Hokejnaja Liga – anyagi hátterét Alekszandr Medvegyev szervezte meg egy kartell formájában, melynek mind a hat tagja hatmillió dollárt tett be a közösbe: a Gazprom (az SZKA Szankt-Petyerburg tulajdonosa) mellett a Transznyeft (olajvezetékhálózat-monopólium), a VTB Group (az első, orosz tulajdonban lévő multinacionális pénzügyi csoport), a Vnyesekonombank (az orosz állam pénzügyi átutalásainak lebonyolítója), továbbá az Ingoszsztrah és a Rozgoszsztrah – két biztosítótársaság, melyek közül az előbbi az egyik leggazdagabb orosz oligarcha, Oleg Gyeripaszka tulajdona.
A CHL küzdelemsorozata – a tervek szerint – az idén szeptemberben rajtol, s húsz orosz csapat mellett a Független Államok Közösségéből ( Kazahsztán, Ukrajna, Lettország), továbbá NyugatEurópából is beszállnak. Finnországot a Jokerit Helsinki képviseli, de lesz német, svéd és osztrák résztvevő is – hozzátéve az Oroszországban elengedhetetlen mellékmondatot: ha minden jól megy.
Mindenesetre – mielőtt fennhéjázó kézlegyintéssel intéznénk el az új, nemzetek feletti liga ötletét – nem árt megvizsgálni, kik is adják a nevüket a nagy kalandhoz. Először is itt van az 51 éves, idősebb Medvegyev fivér, aki – erre mérget vehetünk – élvezi bátyja, a köztársasági elnök és Vlagyimir Putyin, az orosz nagyhatalmi álmok legfőbb letéteményese feltétlen támogatását.
Természetesen Vjacseszlav Fetyiszov sportminiszter, minden idők – Bobby Orr mellett – legnagyszerűbb hátvédje is felsorakozott a „nagy álom” mögé, leszögezve: a CHL néhány éven belül nemcsak méltó vetélytársa lesz az NHL-nek, hanem „le is nyomja” majd az észak-amerikai riválist.
Igor Larionov, az egykori detroiti és New Jersey-i legenda is csatasorba állt, az igazán nagy név azonban a két szaktanácsadóé: Scotty Bowman, minden idők legeredményesebb (kilenc Stanley-kupa) hokiedzője és Bob Goodenow, az NHL játékosszervezetének korábbi ügyvezetője.
Jelenleg az NHL és az orosz szövetség viszonya mindennek mondható, csak felhőtlennek nem. Jevgenyij Malkin „dezertálása” pattanásig feszítette a hangulatot, s mivel az NHL nem hajlandó 200 ezer dolláros „nevelési költségnél” többet fizetni a szerződés alatt álló, de elcsábított hokisokért, gyakorlatilag háborús állapotok uralkodnak a hokivilág két szuperhatalma között.
Az igazi bökkenő az oroszoknál az üzleti háttér, a fizetőképes kereslet hiánya. Az NHL évente nagyjából kétmilliárd dolláros bevételt generál, míg az orosz szuperliga – jelenleg – ennek csak elenyésző töredékét. Hogy is lenne másképp, amikor az átlagos jegyár öt dollárnak felel meg – ami mintegy kilencszáz forint… –, s a tízezer nézőt befogadó csarnok már nagynak számít Oroszországban?
Ilyen ár- és bevételi viszonyok mellett az új liga szigorúan rászorul a szponzorok biztosította köldökzsinórra, azaz minden a kartell tagjainak jóindulatán múlik…
Csapatonként egyébként 25 fizetett játékossal kalkulálnak, a bértömeg 10 és 22.5 millió dollár közé saccolható – ez kevesebb mint fele az átlagos NHL-franchise bérkeretének (50.3 millió dollár). Meg nem erősített hírek szerint a legjobban kereső oroszországi hokis, Alekszej Morozov éves fizetése 4.5 millió dollár.
Szóval reggelig sorakoztathatnánk az érveket pró és kontra, mint mindenre, a CHL-re is igaz a mondás: a puding próbája az evés.
Persze ha Alekszej Jasin, a New York Islanders egykori csapatkapitánya – aki aztán tényleg megasztár – képes volt otthagyni puccos élettársával, a szupermodell Carol Alttal együtt a „Nagy Almát” az ugyan jelentős történelmű, de Manhattanhez képest mégiscsak porfészeknek számító Jaroszlavlért, akkor minden lehetséges…