Furcsa indoklással mentette fel Laurent Blanc vezetőedző Johan Micoud-t hét végi kötelezettsége alól. A Girondins Bordeaux rutinos játékmesterét állítólag szörnyen megviselte az a sajtóban teret kapó polémia, amelyet az általa nem kevés rafinériával „kiharcolt” tizenegyes váltott ki, illetve az, ahogyan Eric Poulat, a „megvezetett” játékvezető reagált – ezért edzője el sem viszi az amúgy fontos rennes-i mérkőzésre. A caeni meccsnek is lesz efféle különlegessége, ugyanis Antoine Kombouaré, a normandiai városba látogató Valenciennes múlt héten piros lappal büntetett trénere jó előre kihirdette: a kezdés előtt nem ráz kezet a játékvezetőkkel, mert elege van az agresszivitásukból, a felfuvalkodottságukból. Témánál vagyunk: a játékvezetők közellenséggé váltak Franciaországban.
Valóságos össztűz zúdult a „fekete ruhásokra” a héten. A L’Équipe sportnapilap vasárnap internetes portálja hagyományos napi kérdésében azt tudakolta olvasóitól: „Valóban a francia bírók a legrosszabbak Európában?” A bevezetőben említett Bordeaux–Nancy bajnoki (2–1), valamint a véleményes tizenegyessel eldőlő PSG–Lens Ligakupa-döntő (2–1) másnapján feltett, tulajdonképpen a választ is sugalló kérdésre majdnem százezren reagáltak, 71 százalékuk természetesen igennel. A tekintélyes France Football másnap megjelenő száma vezércikkében szintén „feltétlenül szükséges” változásokat sürgetett, maliciózusan utalva a tényre, hogy francia játékvezető nem bíráskodik a nyári Európabajnokságon. Pénteken megint a L’Équipe volt soron: a lap az idény 85 legnagyobb bíróbakijának gyűjteményével (meg nem adott, illetve tévesen befújt büntetőkkel, elnézett lesekkel) jelentkezett – ezt látva a játékvezetők ellentámadásba lendültek.
Tony Chapron, az élvonalbeli bírók szervezetének elnöke úgy véli, e lincshangulatnak a bírói kar tekintélyvesztése csak az egyik következménye, a sportág szereplői közötti bizalomhiány az egész felépítményt sújtja majd a profiktól az amatőrökig. Hervé Piccirillo, a bírói kar egyik tagja hozzátette: „A kipécézett hibák a fontos bírói döntések körülbelül egy százalékát teszik ki. Nem vitás, van mit javítani a teljesítményünkön, de talán a munkánkat minősítők is korszerűsíthetnék látásmódjukat.” A játékvezetők mindenesetre a sportminiszterhez fordultak, és etikai vizsgálatot követelnek.
A franciák közismerten élharcosai a videó játékvezetői segédeszközként alkalmazásának, ám a közelmúltban a sportág nemzetközi szabályalkotó testülete, az IFAB elvetette javaslataikat – azaz a Ligue 1 mostani bíróválságát is hagyományos eszközökkel kell megoldani. A bírók most azt mondják, minden bajnoki mérkőzést keretezze párbeszéd: a négy játékvezető, az edzők és a csapatkapitányok találkozzanak a meccs előtt, ami értelmezhető valamiféle „erkölcsi szerződés” megkötésének. A kilencven perc végén aztán újra összejönnének nyolcasban, magukra zárnák az ajtót, és „kifüstölögnék” magukat – ki a hibásnak vélt ítélet, ki a futballisták nem éppen partneri magatartása miatt.
Az új rendszert már a jövő hét végén tesztelnék, mondhatni, épp a legjobbkor, hiszen ha a bajnoki cím eldőlni látszik is (kilenc pont a vasárnap Marseille-be látogató Lyon előnye), a többi szinten a bírók nélkül is éleződik a küzdelem.