Mennyi pénz marad az adósságrendezés után a kasszában?Mennyi pénz marad az adósságrendezés után a kasszában?
Először az állami szereplőkkel, hitelintézetekkel szembeni adósságot kell rendeznünk, lehetőleg május első napjaiban. Aztán jöhet a többi elmaradás, reményeim szerint a nyár közepéig, így júliusra kiderülhet, mekkora az a szabad pénzösszeg, amellyel a későbbiekben gazdálkodhat az egyesület. Úgy számoljuk, éves szinten százhatvanmillió forint áll majd az FTC rendelkezésére, amelyből a működési költségek levonása és a tartalékképzés után kilencven–száztíz milliót oszthatunk szét a szakosztályok között.
Nagyjából ennyibe kerülnek a női kézilabdázók...
Ahhoz képest, hogy az utóbbi négy és fél évben a klub egy fillérrel sem tudta támogatni szakosztályait, a változás kézzelfogható lesz. Arról viszont szó sincs, hogy ezután az FTC tartja el az összes versenyzőjét. A szakosztályok továbbra is önálló gazdasági egységként tevékenykednek, megmaradnak saját bevételeik, s ezeket egészítjük ki a közös kasszából. Ha a női kézilabdázók százmilliójából huszonötöt a Fradi ad, az arányaiban jelentős hozzájárulás működő- és versenyképességük megőrzéséhez. Egyébként vannak elképzeléseink pénzalapjaink növelésére is; bankokkal, biztosítókkal tárgyalunk.
Legutolsó esélyét kapta a túlélésre a Ferencváros. Az ingatlan eladása után nem marad semmi, amit értékesíteni lehetne, ha újra bajba kerülnének. Mi a garancia arra, hogy az utóbbi évtizedek pénzpocsékolásával ellentétben most majd racionális gazdálkodás folyik?
A felelősségével mindenki tisztában van. Arra, hogy új szemléletű gazdálkodás kezdődött, bizonyság: az utóbbi tíz hónapban háromszázmillió forinttal csökkentettük az FTC adósságát. A módszer nem túlságosan bonyolult – annyit költöttünk, amennyit lehetőségeink megengedtek. Nem tagadom, a pozitív mérleghez játékoseladások, egyéb sikeres tranzakciók, háttérmegállapodások is hozzájárultak, de a lényeg, hogy végre ésszerűen gazdálkodik az egyesület.
S az mennyire feszegeti az ésszerűség határait, hogy az FTC Pártolói Egyesülete perben áll a futballszövetséggel? Segít ma a Fradin, ha kiderül, a klublicenc visszavonásáról határozó testületnek kik voltak a tagjai kétezerhat júliusában?
A Pártolói Egyesület nem a Ferencváros! Ugyanakkor olyan okos, felkészült emberek, többek között jogászok, közgazdászok alkotják, akik elkötelezett rajongói a klubnak, és akiknek segítségét az elmúlt időszakban többször igénybe vettük. Ha az MLSZ-szel csatáznak, az az ő dolguk, mi ezt nem kívánjuk kommentálni.
Nem tart attól, hogy a Fradi és a szövetség között keserves egyeztetések nyomán megszületett munkabéke elvész, és a csapatnak hátránya lesz a pereskedésből?
Nem. Külön kértük is a Pártolói Egyesületet, hogy erre figyeljen.
Igaz, többet nem is igen tehetnének; ráadásul az adásvételt követően az egyesületnek végképp nem sok beleszólása lesz a futballcsapat életébe.
Ennél azért jobb a helyzet. Öt százalék erejéig társtulajdonosok maradhatunk a labdarúgótársaságban, pedig ez a feltétel eredetileg nem szerepelt a tenderben. Ám az angol befektető is úgy látta helyesnek, ha megmarad a köldökzsinór a klubhoz. Ráadásul a fő stratégiai kérdésekben – ilyen például a név, a klubszín, a címer, a cím, a logó ügye – vétójogot kaptunk.
Mi lesz önnel, ha tető alá hozzák a klubtörténeti egyezséget? Vállalna szerepet az FTC növekedési pályára állításában is?
Az elnökség mandátuma jövő májusban jár le, az én elnöki megbízásom viszont már a jövő hónap végén. Amit elértünk, arra fradistaként és üzletemberként büszke vagyok, de az is tény, hogy ez az időszak nem volt folyamatos diadalmenet. Éppen ezért most csak azt mondhatom: a kérdésre térjünk vissza másfél hónap múlva...