Közhasznú tanmese

MALONYAI PÉTERMALONYAI PÉTER
Vágólapra másolva!
2008.04.20. 00:54
Címkék
A futballkommunikáció igazgatója határozottan cáfolta, hogy Erwin Koeman péntek este Budapestre érkezik, ezért aztán senkit sem ért váratlanul, hogy a magyar szövetségikapitány-jelöltként emlegetett holland edző repülőgépe annak rendje és módja szerint péntek este landolt Ferihegyen. Simán, gond nélkül, hiszen nyoma sem volt ködnek. A légtérben. A szövetségi hatalmasok környékén viszont továbbra is minden sűrű, tejfehér. Köd előttünk, köd utánuk.

Átlagosan fejlett polgári demokráciában jelent valamit, ha az alapszabálya „kiemelkedően közhasznú szervezetként” jelöl meg egy társaságot. Ha mást nem, annyit mindenképpen, hogy a szervezet nem csupán betartja a működését szabályozó normákat, hanem igyekszik mindenben megfelelni a jogalkotó akaratának. Mondjuk eleget tesz a törvény szellemének is.

A szövetségben mindig ugyanazt szajkózzák

A Magyar Labdarúgó-szövetség is megtehetné ezt, hiszen közhasznú szervezet, a közhasznú szervezetekről szóló törvény (1997. évi CLVI tv) pedig már a bevezetőjében kimondja, hogy a szabályok rögzítését „a nem kormányzati és nem haszonelvű szervezetek hazai hagyományainak megőrzése, társadalmi szerepük növelése, közhasznú működésük és gazdálkodásuk áttekinthetőbbé tétele, a közszolgáltatások terén végzett tevékenységük elősegítése” teszi szükségessé.

Ehhez képest a futballszövetségben fittyet hánynak arra, hogyan ítéli meg a testületet a közvélemény, áttekinthetőség sem jellemzi az MLSZ mindennapjait, a következetességről már nem is szólva, igaz, erről nem szól semmiféle jogszabály, ám magukra valamit is adó testületeknél íratlan norma, a hétköznapokon a jólneveltség része.

A kérdésre, ki áll majd a válogatott élén, az elmúlt hetekben rendre az a frappáns válasz érkezik, hogy „Várhidi Péter a magyar válogatott szövetségi kapitánya”. Támadhatatlan állítás, egyértelmű tény. Csakhogy a kérdés nem a jelenre vonatkozott, vonatkozik, hanem a jövőre, a válasz tehát enyhén szólva is csúsztatás.

Félreértés ne essék, a szövetségi hatalmasok azt nevezik ki kapitánynak, akit a legalkalmasabbnak tartanak, övék a jog és persze övék a felelősség is.

Ám nem csupán a kapitánykérdésben, hanem többek között a futball honi megítélésében is.

Jó ok lehet arra, hogy mindig ködösítenek

Ehhez képest… Hiába a holland sajtóértesülések Danny Blind, Aad de Mos és Erwin Koeman esetleges kapitányi megbízatásáról, hiába jelentik ki az érdekeltek, igen, van esély arra, hogy Magyarországon dolgozzanak, a közvéleménynek szánt kommunikáció kimerül a „Várhidi Péter a magyar válogatott szövetségi kapitánya” közlésben.

A futball nálam komoly ügy, így vissza-visszatérően komolyan veszek mindenkit, aki érte dolgozhat. Így aztán elképzelni sem tudom, mi az oka a mellébeszélésnek, amikor a kérdés egyenes, direkt, a válasz pedig vissza-viszatérően semmilyen.

Hogy így van, két oka lehet: 1. a futballszövetségben nem tudják, mi fán terem a kommunikáció; 2. jó okuk van a nyilatkozóknak a ködösítésre. Mindkét feltételezésben van igazság, egyikük sem vet túl jó fényt a társaságra.

Ha egy magyarországi futballnívón vezető szövetségnek módja van jeles külföldi szakemberekkel tárgyalni, a felkent tisztségviselőknek úton-útfélen dicsekedniük kellene a megbeszélésekkel, a szájába rágni minden kétkedőnek, hogy ők bizony tárgyalóképesek – a határokon túl is.

Ha egy magyarországi futballnívón vezető szövetség valóban azt szolgálja, amire szerződött, a köreiben senki sem hiheti komolyan, a titokzatos mosolyok, a sejtelmes pillantások elegendőek ahhoz, hogy eltereljék a figyelmet a valódi gondokról, esetünkben (MLSZ) arról, hogy a nagy dérrel-dúrral beharangozott telki edzőközpont építése hitelképtelenség miatt akadozik; bírósági ítélet kérdőjelez meg egzisztenciákat leromboló döntést (FTC: licencmegtagadás); nincs rend a lelátókon és környékükön, a drukkerek indulataitól függ, lesz-e botrány vagy sem (legutóbb: Nyíregyháza); a szövetség első emberére egyöntetűen kiáltanak kígyót-békát azok az internetes fórumozók, akiket még egyáltalán érdekel, mi történik mifelénk a labda körül.

Az őszinteség, a nyíltság kevésbé fárasztó lenne

Angliában megváltak Steve McClarentől, a drukkerek pedig nyomon követhették a kapitánykeresőt, láthatták az utat, amíg a szövetség illetékesei eljutottak Fabio Capellóig. Aki egyébként szintén külföldi, ám hogy mire viszi csapata, egyértelműen az dönti el, mit tudnak játékosai. Mert amíg mi úton-útfélen a szövetségbe ütközünk a magyar futballról szólva, a lényeg változatlan: edzeni kell. Hiszen jöhet hozzánk akár a Holdról is képzett szakember, nem juthat egyről a kettőre, ha a játékos képtelen megcsinálni az edző által kiötlött, legkorszerűbb edzésgyakorlatot, mondjuk azért, mert elpattan tőle a labda, még mielőtt nekilátna a feladatnak.

Régi magyar átok a hiedelem, hogy ami külföldről, főként nyugatról jön, az csak jó lehet, ha valami vagy valaki „odaátról” érkezik, annak még a nyakkendője sem csúszhat félre. Így aztán az elmúlt hónapokban mindenki Franciaországra (Bölöni László), Belgiumra (Franky Vercauteren) és Hollandiára (Danny Blind, Aad de Mos, Erwin Koeman) figyelt, figyel, a szövetségi kommunikáció pedig rájátszik erre (is). Jut eszembe Balczó András legendás, a közéletet jellemző mondása. Ide illik: „Amíg te elhiszed nekem, amit én hazudok, én elhiszem neked, amit te hazudsz…” Megjegyzendő, az

öttusázó-legenda annak kapcsán rögzítette képletét, hogy arra intsen, az őszinteség, a nyíltság egyszerűbb, kevésbé fárasztó módszer.

A futballkommunikáció igazgatója szinte az utolsó pillanatig határozottan cáfolta, hogy Erwin Koeman péntek este Budapestre érkezik, a magyar szövetségikapitány-jelöltként emlegetett holland edző pedig pénteken Budapestre érkezett. Mi már akkor találkoztunk vele, mielőtt Kisteleki Istvánnal tárgyalni kezdett volna.

Mondják, hol itt a közhaszon?

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik