A két ősi rivális (vagy már ellen ség?), a bajnokságban trónkövetelő Veszprém és a címvédő, immár MK-győzelemmel is büszkélkedő Szeged egymás elleni meccsei előtt mint mindig, most is rettentően feszült a hangulat. Ezúttal viszont lőporfüst szaga is érződik a levegőben. Az ok: az MK-döntőben történő – alaposan felfújt s talán túllihegett – botrány. Emiatt ejnyebejnyét érően megbüntette a szövetség a Pick-Szegedet (240 ezer forint a rendezési hiányosságokért) és az MKB Veszprémet (120 ezer a balhés események kezdeményezése miatt), valamint a bajnoki döntő előtt tárgyalóasztalhoz ültette a két klub vezetőit.
A Budapest Bank Férfiliga három győzelemig tartó fináléjára készülve a két klub játékosai és szakvezetői egyaránt bűnbánóan fogadkoztak: ebben a sorozatban nem fognak megismétlődni a szegedi MKdöntőben és a találkozót követően látott pofonváltások, provokációk (a szegediek váltig állítják, a veszprémiek kezdeményezték a balhét). Ezekért a vétkes játékosok is „megbűnhődtek” (havi fizetésük töredékét, néhány százezer forintot kell büntetésként befizetniük a szövetség kasszájába), s ráadásul nincs szükségük arra, hogy a szurkolókat taszító balhékról, és ne játékukról, góljaikról, bravúros védéseikről, vagyis csodálatos mesterségbeli tudásukról beszéljenek a drukkerek, erről szóljanak a hírek, cikkek, riportok.
Hogy a bűnbánatnak, a fogadkozásoknak lesz-e foganatjuk?
Ez szombaton Veszprémben, majd a finálé további csatáiban kiderül. A sportág jó érzésű barátai azt remélik, valóban kemény harcban, és nem háborúban dől el az aranyérem sorsa. Az egymásnak feszülő indulatokat, az óriási érdekellentéteket, az újra és újra felszínre kerülő régi sérelmeket ismerők viszont nem lehetnek nyugodtak.
Hajnal Csaba, a veszprémiek sportigazgatója és Lele Ambrus, a szegediek ügyvezető elnöke egyaránt igyekezett megnyugtatni a kedélyeket, csillapítani az indulatokat, ezért a finálé előtt már egyikük sem a botrányról beszélt, hanem arról, hogy csapatának a magyar bajnoki cím megszerzése a legfontosabb és a legnagyobb feladata. Igaz, a Magyar Kupa-siker is roppant értékes, ám a BL-szereplést – pontosabban a besorolást a legrangosabb klubsorozatba – a bajnoki sorrend jelentősen befolyásolhatja. (Az idei évadban a Szeged bajnokként szerencsésebb sorsolást, szerényebb tudású riválisokat kapott, mint az ezüstérmes MKB.)
Az előzmények forró párharcot sejtetnek, amelyben a Veszprém az esélyesebb, mégpedig azért, mert a döntő páratlan sorszámú meccseit otthon játszhatja. Igaz, közben a KEK-fináléban (május 3. és 10.) is meg kell állnia a helyét, vagyis a következő hetekben három-négy naponta kell csúcsformában kézilabdáznia. Veszprémben Debreczenyi János polgármester a médián keresztül kérte az MKB-szurkolókat a sportszerű magatartásra, a rendőrség pedig kiemelt kockázatú eseményként kezeli a rangadót.
Mocsai Lajos edző elmondta, elsősorban pszichésen kellett felkészíteni a csapatot.
„Újra van önbecsülésük, motivációjuk a játékosoknak – mondta. – Néhány apróbb szakmai hibánkat szeretnénk kijavítani, s készülünk az ellenfél zártabb és nyitott védekezésére is. Mindenki tudja, hogy az aranyérem szempontjából ez a legfontosabb találkozó, ennek jegyében gyakoroltunk a héten. Nagyon bízom abban, hogy szurkolótáborunk sportszerűen drukkol, s a végén újra győztes csapatot ünnepelhet.”
Vladan Matics, a szegediek trénere joggal volt büszke bajnokcsapatára és újdonsült MKgyőztes játékosaira, akik közül hiányozni fog Bajusz Sándor, aki eltiltását tölti.
„A kupadöntő már történelem, most a bajnoki címért kell foggal-körömmel küzdenünk – mondta Vladan Matics, akinek az MK-győzelem és a szegedi botrányos jelenetek után ezen a héten nemcsak kézilabdás szakembernek, hanem jó pszichológusnak is kellett lennie. – Tavaly már sikerült nyernünk Veszprémben, és most is mindent megteszünk ezért. Játszani, és nem verekedni szeretnénk, de arra senki se számítson, hogy feltett kézzel érkezünk.”