Mosley sorsáról döntenek

Izsányi SzabolcsIzsányi Szabolcs
Vágólapra másolva!
2008.06.03. 07:26
Címkék
Kedden Párizsban rendkívüli ülésén dönt a Nemzetközi Automobil-szövetség Max Mosley elnök sorsáról. Ha leszavazzák, távozik a szervezet éléről, de ha marad, félő, hogy szakadás következik be az FIA-n belül.

Rendkívüli ülést tart kedden Párizsban a Nemzetközi Automobil-szövetség, amelyen Max Mosley elnök jövője a tét. Az elöljáró pozíciójáról bizalmi szavazást tartanak, és Mosley ígéretet tett rá, hogy ha a többség ellene voksol, lemond tisztségéről, amelyre 2009 októberéig szól a megbízatása.

A 68 éves Mosley 1993-ban került az FIA élére, és ez már a negyedik ciklusa. A közutakon történő autózás biztonságosabbá tétele mellett a Formula–1-ben végrehajtott változtatásaival rengeteg elismerést vívott ki magának. Nagy szerepe volt abban, hogy rengeteget javult a versenypályák és az autók biztonsága, hogy eltűntek a dohányreklámok, és hogy egyre inkább előtérbe kerülnek a környezetbarát megoldások. Ugyanakkor sok kritika is érte, az elmúlt tíz évben többször is felhozták ellene, hogy az F1 kétes ügyeiben szinte mindig a Ferrari javára döntött, elfogultsággal vádolták meg.

Az F1-es istállók többször is pedzegették, hogy le kellene mondania, helyzete a 2005-ös Egyesült Államok Nagydíján történtek után volt a legkritikusabb (akkor hatan indultak el a futamon, mert Mosley nem ment bele, hogy módosítsák a pályát, de egyesek szerint ez volt a jó döntés, és tisztelték is Mosleyt bátorsága miatt). A tavaly a Ferrari és a McLaren között kirobbanó kémbotrányban többször is elmarasztalta a wokingi istállót, és a csapat kizárását, valamint 100 millió dolláros bírságát is enyhének tartotta.

Olyan kellemetlen helyzetbe, mint az idén március végén, még sohasem került: a News of the World nyilvánosságra hozta azokat a felvételeket, amelyeken Mosley két prostituált és három domina társaságában orgián vett részt, ráadásul a szadista jellegű találkozón náci jelszavak is elhangzottak. Lehetetlen megítélni, mennyire lett volna más az eset fogadtatása a nagyvilágban a náci jelleg nélkül, de az ügyre reagálók mindegyike ebbe kapaszkodva támadta meg Mosleyt.

Autógyárak, nemzeti autós szervezetek és autóklubok egymás után jelezték Mosleynak, hogy jobb lenne, ha lemondana, de az FIA elnöke a botrány kirobbanása óta megingathatatlan. Beperelte a brit bulvárlapot, és nyomozást kért annak kiderítésére, ki áll csőbe húzása és leleplezése mögött. Nyilvános szerepléseken azonban nemigen vett részt, a Jordán ralin és a Monacói Nagydíjon megmutatta magát, de kevesen vállaltak közös fotót vele.

Munkája ellehetetlenült, több helyütt (például Bahreinben) jelezték, hogy nem kérnek a látogatásából, Jordániában egy estélyről a jelenléte miatt többen maradtak távol, mint ahányan elfogadták a szervezők meghívását, Monte-Carlóban pedig az autógyárak lemondták a jövőbeli motorokra vonatkozó szabályok tárgyalását Mosleyval.

Mosley szerint más nem tudja úgy megtartani az FIA tekintélyét, miközben bírálói szerint éppen az ő személye gyengíti meg napról napra a szervezetet. Az elmúlt héten több mint húsz autóklub mellett Bernie Ecclestone is lemondásra szólította fel, mondván, ne várja meg a szavazást, hanem távozzon méltósággal a posztról.

„Az autósportnak, az autókluboknak és neki is ártana, ha szavazással döntenének a távozásáról – mondta Ecclestone, aki fontos tárgyalásokat folytat Mosleyval az F1 jövőjéről. – Több mint

negyven éve a barátom, rengeteget tett az autósportért, nem lenne szép, ha ilyen csúfosan távozna. A botrány kirobbanása óta a Formula–1 autógyárai és fő befektetői óriási nyomás alatt tartanak, szerintük csak én vehetem rá, hogy hagyja el az elnöki széket. Nem értik, miért marad a posztján, s a nagyvállalatok úgy vélik, ilyen esetben huszonnégy órán belül lépnie kellett volna. Ám Max erős és makacs ember, azt hiszi, csak ő tudja elvégezni az FIA feladatait, de az a baj, hogy már nem az FIA-t látják benne az emberek.”

Nem tudni, mi lesz Mosleyval, egyes források szerint megnyeri a szavazást, míg mások szerint erre nincs esélye. Félő, hogy ha a posztján marad, több nagy autós társaság is elszakad az FIA-tól, és előfordulhat, hogy a legbefolyásosabb autóklubok ellenszervezetet alapítanak, és meggyengül az FIA.

Ha Mosley távozik, nagy kérdés, ki lesz az utóda. Szóba került Jean Todt, Ari Vatanen és Gerhard Berger neve is, de belső körökben úgy vélik, az FIA jelenlegi elnökségéből kerül ki az utód.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik