Fotó: Reuters
A németeknek ennyi jutott az Henri Delaunay-trófeából
Fotó: Reuters
A németeknek ennyi jutott az Henri Delaunay-trófeából
A berlini
Der Tagesspiegel szerint a németeknek Bécsben nem sikerült megismételniük az 1954-es „berni csodát”. A spanyolok örök vesztesként érkeztek az osztrák-svájci Eb-re, ahonnan sugárzó győztesként távoztak – fogalmazott a lap, kiemelve: Spanyolország válogatottja az egész torna során úgy csillogott, ahogy a döntőben is a németek ellen.
Akik – mint hozzátette – egyszerűen nem találták a játékos és fantáziadús spanyol foci ellenszerét. Ráadásul akarat nélkül és lélektelenül játszottak, mint többször is az Európa-bajnokság során – írta a második hely ellenére is meglehetősen ünneprontóan és kritikusan a lap, különösen elmarasztalva a védelmet, s elsősorban annak két oszlopos tagját, Metzeldert és Mertesackert tette felelőssé azért, hogy elmaradt a német futball reneszánsza.
A
Berliner Zeitung szerint a német csapat túl fáradt volt egy csodálatos győzelemhez. Ezzel szemben a spanyolok fantasztikusan játszottak, szinte valamennyi játékos klasszis teljesítményt nyújtott, a középpályát mindvégig uralták, ahonnan optimálisan szolgálták ki – David Villa kiesésével – az egyetlen csatárt, Fernando Torrest.
A lap szerint a németek az egész torna során csupán egy tekintetben nyújtottak meglepőt, mégpedig abban, hogy egyszerűen kiszámíthatatlanok voltak. Amúgy pedig – különösen a döntőben – beleütköztek a valóságba.
A spanyolok ellen azon okok miatt veszítettek, amelyeket sok szakértő előre megjósolt: sem technikai téren, sem játékeleganciában, sem fantáziában nem tudták felvenni a versenyt az ellenféllel, s a korábbi erények – mindenekelőtt a szenvedély, valamint a győzni akarás – csak percekre jelentkeztek.
A Löw-legénységnek mindennek ellenére nincs különösebb oka a szomorkodásra – írta a Berliner Zeitung, úgy vélve: a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon talán már elég érett lesz a német válogatott ahhoz, hogy megszerezze a most elmaradt győzelmet.
A
Frankfurter Allgemeine Zeitung ugyancsak arra mutatott rá, hogy Németország teljesen megérdemelt vereséget szenvedett. Az álom nem teljesült, mert a csapat egyszerűen híján volt azoknak az eszközöknek, amelyek segítségével talán Európa-bajnoki címet szerezhetett volna.
Ezzel szemben Spanyolország diadalával az attraktív, a technikailag érett s a bátran támadó futball aratott győzelmet – írta a tekintélyes újság, hangoztatva, hogy a spanyolok szemet gyönyörködtető és imponáló játékot nyújtottak az egész torna során.
Az újság szerint a döntőben a német válogatott akarat nélkül és gyengén játszott, s ugyanazokat a hibákat követte el, amelyeket az előző mérkőzések legtöbbje során. A spanyolok játékának fegyelme, intelligenciája és céltudatossága ellen egyszerűen képtelen volt harcolni – írta a lap, úgy értékelve: a bécsi döntő a legszemléletesebben bizonyította a két válogatott közötti tudáskülönbséget.
Meglehetősen kritikusan fogalmazott a
Süddeutsche Zeitung is, rámutatva: a németeknek – s nem csupán a spanyolok elleni döntőben – rá kellett döbbenniük, hogy még nem elég érettek egy ilyen bajnoki címre.
A bécsi vereség mindennek ellenére esélyt nyújt ahhoz, hogy Joachim Löw edző az elkövetkező időszakban valóban megvalósíthassa fő célkitűzését, mindenekelőtt az offenzív játék és a szenvedély kombinációját – fogalmazott a lap.
A vereség nyomán a csapatot ugyanakkor egyformán igyekezett vigasztalni Horst Köhler államfő és Angela Merkel kancellár is, azt emelve ki, hogy az Európa-bajnoki második hely is elismerést érdemel.
Németország pedig csalódottan, de fegyelmezetten vette tudomásul, hogy elmaradt az olyannyira áhított győzelem, egyedül Magdeburgban, Schwerinben és Halléban került sor kisebb szurkolói randalírozásokra.