Noha a történet már több mint másfél évtizedes, manapság is gyakran felidézik. Michael Jordan, minden idők legzseniálisabb kosárlabdázója ahhoz kötötte részvételét az 1992-es olimpián, amelyen először képviselte az Egyesült Államokat az egy kivétellel NBA-sztárokból összeállított alakulat, hogy a barcelonai tornát vakációzásnak tekinthesse. Az Egyesült Államok olimpiai bizottsága nem mert nemet mondani a Chicago Bulls extraklasszisának, de fölösleges is lett volna az akadékoskodás: a Dream Team I átlagban 43.8 pontos különbséggel nyerte meg meccseit, s az Álomcsapatot legkeményebben megszorongató horvátok is 32 pontos vereséget szenvedtek a döntőben...
Hasonló diadalmenetre Pekingben aligha számíthat a Team USA. Azzal együtt sem, hogy az Egyesült Államok képviseletében NBA-kosarasokból álló elitalakulat igyekszik feledtetni a 2004-es athéni szégyent, amikor az amerikai válogatottnak be kellett érnie a bronzéremmel. Viszont az ötkarikás torna nemcsak sportgála lesz az NBA szempontjából, hanem pompás alkalom az észak-amerikai liga népszerűsítésére a föld legnépesebb országában. Csöppet sem véletlen tehát, hogy az NBA éppen júliusban nyitja meg első két ajándékboltját Peking belvárosában; a távlati cél szerte Kínában ezer üzletből álló hálózat kialakítása. E szám talán sokkoló, de ne feledjük: az NBA a legnépszerűbb sportliga az ázsiai országban, meccseinek – Jao Ming Houstonba kerülése óta – 450 millió nézője van. A 229 centis óriás elképesztő népszerűségéből persze nem csak az amerikaiak húznak hasznot. A kínaiak máris elindították azt az internetes licitet, amelynek keretében számtalan emléktárgyra lehet árajánlatot tenni; az akció szervezői összeségében 150 millió dolláros bevételt remélnek. Kalapács alá kerül az az extraméretű ágy is, amelyben a „sanghaji toronydarunak” becézett 27 éves kosaras alszik majd a játékok alatt.
Merthogy hiába tartozik a legtehetősebb olimpikonok közé Jao Ming, a pekingi rendezésű olimpián nyilvánvalóan nem úszhatja meg, hogy az elitsportolók által jobbára hanyagolt olimpiai faluban lakjon.
A kínai center amúgy az ötödik a Forbes magazin által összeállított listán, amely a játékokra készülő legtehetősebb sportmilliomosokat gyűjtötte össze. A névsorban hét NBA-játékos szerepel, amerikai azonban mindössze négy van közöttük, annak köszönhetően, hogy a tengerentúli bajnokságban immár az európai kosarasok is a főszereplők közé tartoznak.