Négy esztendővel ezelőtt, az athéni olimpia előtt azt írtuk: minden idők legerősebb női válogatottja készül a válogatósorozatra és természetesen az ötkarikás játékokra. A versenyzők elképesztően kiélezett küzdelmet folytattak egymással a csapatba kerülésért, igazi drámákat élhettünk meg, amelyek végén két olimpiai arany- (Janics Natasa, valamint a Kovács, Janics pár) és egy ezüstérem (Kovács, Szabó, Viski, Bóta) lett a magyar mérleg. 2008-ra a helyzet mit sem változott: a válogatott bombaerős, és drámákból sincs hiány…
Kovács Katalin 23 világbajnoki cím után első egyéni olimpiai aranyára pályázik
Kovács Katalin 23 világbajnoki cím után első egyéni olimpiai aranyára pályázik
Női vonalon a hihetetlenül erős hazai kajakos mezőny (a válogató akár az olimpiai döntővel is felért) miatt különösen nehéz volt megtippelni az utazók névsorát, ám ugyanezen okból egyszerű volt olimpiai jóslatot fogalmazni: biztos, hogy lesz magyar arany, és mindhárom versenyszámban lesz magyar dobogós a pekingi játékokon.
Kezdjük az egyessel, amelyben Kovács Katalin a világ- és Európa-bajnoki címvédő, és aki már május elején, a szegedi Eb- és Vk-válogatón felvette a kesztyűt hazai riválisaival. Szegeden Benedek Dalmával és Janics Natasával szemben győzött, s nyert szereplési jogot a válogatási rendszer alapján számára tét nélküli, sem Eb-, sem Vk-, sem olimpiai indulást nem befolyásoló viadalokon.
Kovács helyzete sajátossá vált az elmúlt hetek során. Tizenhárom esztendőnyi közös munka után ő is szakított Fábiánné Rozsnyói Katalinnal, aki az elmúlt egy esztendőben nemigen támogatta, hogy ismét egy hajóba üljön a csoportból korábban kiváló és Szegeden készülő Janics Natasával. Kovács azonban ragaszkodott párjához (akivel a 2004-es olimpiától a 2006-os szezon végéig verhetetlenek voltak minden távon), s ez feszültséget szült a csoporton belül, így végül a versenyző „kiállása” kiszálláshoz vezetett. Először csak a négyesből, majd a csoportból is.
A milánói Európa-bajnokságon aratott győzelem után ugyanis a versenyző bejelentette: a jövőben Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor edzője, Sári Nándor irányításával folytatja a felkészülést. Kovácshoz két fiatal versenyző is csatlakozott: mégpedig a milánói Eb-n az olimpiai távon diadalmaskodó Kozák Danuta, Szabó Gabriella páros.
Kozákék csatlakozása a Sári-csoporthoz a négyesek életében is átírta az addigi forgatókönyvet. A hirtelenjében formálódott Kovács, Janics, Kozák, Szabó egység ugyanis kivívta az olimpiai indulás jogát a Paksy, Benedek, Fazekas, Patyi (utóbbi a távozó Kozák Danutát váltotta a hajóban) kvartettel szemben. Ám a hazai csatározásnál, a presztízsütközetnél is fontosabb, hogy a mieink mire jutnak az örök rivális német egységgel szemben.
S ha már a riválisoknál tartunk… Párosban és négyesben szinte biztos, hogy magyar–német párharc lesz. Előbbiben feltehetőleg a világbajnoki címvédő Fanny Fischer, Nicole Reinhardt duó száll majd vízre, míg négyesben Carolin Leonhardt, Conny Wassmuth és Katrin Wagner-Augustin jelenti az alapját a német kvartettnek, amely a tavalyi vb-t Maren Knebellel, az idei Európa-bajnokságot pedig Nicole Reinhardt segítségével nyerte meg.
Egyesben Kovács Katalin legfőbb riválisa Katrin Wagner-Augustin lesz, ám a finn Anne Rikala és az olaszok 44 esztendős kedvence, Josefa Idem is dobogóra, sőt annak legfelső fokára érhet. Mindenesetre a mi szempontunkból biztató, hogy az elmúlt öt világbajnokságon a triplázó Kovács Katalinnak és a 2006-ban diadalmaskodó Benedek Dalmának köszönhetően négyszer magyar kajakos győzött ebben a számban.
A SPORTÁG TÖRTÉNETE
A férfiak 1936-ban debütáltak az olimpiai programban, a nők csak Londonban (1948) csatlakozhattak az ötkarikás játékok mezőnyéhez. Ettől függetlenül a sportág legeredményesebb versenyzője éppen egy nő, a német Birgit Fischer lett, aki hat olimpián nyolc arany- és négy ezüstérmet lapátolt öszsze. Hatvan esztendővel ezelőtt a londoni játékokon a dán Karen Hoff lett a sportág első női olimpiai bajnoka. Duplázásra nem volt lehetősége, hiszen a párosversenyek csak 1960-ban kerültek műsorra. Rómában a szovjet Antonyina Szeregyina az egyes és a páros elsőségét is bezsebelte. Triplázásra 1984 óta van lehetőségük a hölgyeknek, azóta vetélkedhetnek négyes hajóban a legjobbak. Mindhárom arany begyűjtése még a sportág legnagyobbjának, Birgit Fischernek sem sikerült. A német versenyző az 1988-as szöuli olimpián állt a legközelebb hozzá, ám egyesben alulmaradt a bolgár Vanja Gesevával szemben.
A PROGRAM
A síkvízi kajak-kenu versenyek során összességében 12, szlalomban 4 számban avatnak győztest. Síkvízi női kajakban három (K–1, K–2, K–4 500 m), míg szlalom kajakban egy (K–1) aranyérem talál gazdára. A szlalomversenyeket augusztus 11. és 14. között rendezik meg, míg síkvízen augusztus 18. és 21. között tartják a női elő- és középfutamokat, 22-én (K–4 500 m) és 23-án (K–1, K–2 500 m) pedig a döntőket.