Az újkori olimpiák története során az európai labdarúgás képtelen volt azt a hatást és közönségsikert elérni, amelyet az úszás vagy az atlétika, talán azért is, mert a futball európai ranglétráján a topligák mérkőzéseit, az Európa- és világbajnokságokat jóval magasabban jegyzik, mint az olimpiai szereplést.
Pekingben sem lesz ez másként, a 23 éven aluliak és a három túlkoros játékos alkotta válogatottak valós ereje meg sem közelíti egy angol élgárdáét. Persze ettől függetlenül biztosan lesznek izgalmas és magas színvonalú összecsapások, s ezek közül is kiemelkedhet az argentinok és a brazilok szereplése.
Előbbi címvédőként utazott Kínába, s noha a jelenlegi keretben nem nyüzsög annyi sztár, mint Athénban – a Görögországban minden meccsét megnyerő és gólt sem kapó csapatban Carlos Tévez, Gabriel Heinze, Javier Saviola varázsolt –, így is érdemes lesz a gauchók találkozóit figyelni, hiszen Lionel Messi, Javier Mascherano vagy Juan Román Riquelme trükkjeit lehet csodálni. Sergio Batista szövetségi edző legénysége a torna egyik esélyese, ám a brazilok vagy az olaszok legalább akkora játékerőt képviselnek majd, mint a 2004-es győztes idei garnitúrája: előbbieknél pályára lép Ronaldinho is.
A brazilok edzője, Carlos Dunga csak szerdán tudja meg, számíthat-e a Werder Bremenben légióskodó Diego és a Schalkénál játszó Rafinha játékára, mivel az ő ügyükben csak ezen a napon hoz döntést a Sportdöntőbíróság (CAS).
A korábbi klasszis, Pierluigi Casiraghi által dirigált olaszok ereje inkább az egységben van, de meg is lephetik a két délamerikai favoritot.
A női torna már szerdán megkezdődik, a kétszeres győztes, címvédő Egyesült Államok valószínűleg megvédi elsőségét.