Nem ritka, hogy egy-egy rázós nak ígérkező kiruccanás előtt a patinás nyugati klubok vezetői felhívják a figyelmet „az európai erőviszonyok jól érzékelhető kiegyenlítődésére”, de erre a végeken általában csak legyintünk. A Bajnokok Ligája a nagyoké volt és marad, a szervezettségben élen járó, egyúttal gazdag kluboké – ami persze nem jelenti azt, hogy egyegy ihletett pillanatban ne lehessünk szemtanúi olyan „történelmi bravúroknak” (copyright Liutaras Varanavicius litván szövetségi elnök), mint amilyet Nerijus Radzius jól eltalált szabadrúgása és Linas Pilibaitis fejese következtében Kaunas látott.
Ha váratlan is, természetesen nem előzmény nélküli a litván siker, és részben a többre taksált ellenfél hiányosságainak tudható be. Nem feltétlenül arra gondolunk, hogy Carlos Cuéllar és Barry Ferguson, a vesztes Rangers két fontos játékosa sérülés miatt a párharc egyik mérkőzésén sem léphetett pályára, és nem is arra, hogy a skót klub még nem zárta le az erősítéseket. Walter Smith menedzser sem itt keresi a magyarázatot.
„Nem ért teljesen váratlanul a kudarc, mert amióta elkezdtük az alapozást, nem érzem a játékosokon a sikeréhséget, a játékkedvet, és mintha nem fűtené őket a büszkeség sem – mondta a menedzser, elutasítván azt a mentséget is, hogy a Rangers számára sokáig tartott a legutóbbi idény, és az UEFAkupa-döntő elvesztésén túl a bajnoki címet is a hajrában bukta el. – A rossz emlékek rányomhatják bélyegüket a felkészülési időszak elejére, de mostanra már el kellett felejteni őket. A múlt miatt nem játszhattunk ilyen gyalázatosan rosszul. Nem tudom, futballistáim nyugtalanok-e, vagy mérgesek, de hogy a kiesés megbocsáthatatlan, az biztos. Ezzel a kerettel tovább kellett volna jutnunk.”
A glasgow-i kékek tehát voltak olyan rossz állapotban, hogy a szerény képességű, de eltökélt, szívós, taktikus és stabil hátterű klub elbizonytalanítsa őket. Márpedig az FBK Kaunas ilyen, ráadásul most a legszebb arcát mutatta. A sárga-zöldek eddig nem értek el átütő sikert a nemzetközi porondon (mint ahogy egyetlen litván klub sem), de a legutóbbi nyolc hazai bajnokságból hetet megnyertek (most is vezetnek), és kispadjukon – ha csak két hete is – José Couceiro személyében egykori Porto-edző, a portugál U21-es válogatott volt kapitánya ül.
Ami a pénzügyi hátteret illeti, a kaunasi klub az igencsak jómódú Vladimir Romanov érdekeltségi körébe tartozik.
Ő az az orosz származású litván üzletember, aki a skóciai Heartsnál is tulajdonosként mozgatja a szálakat – nem oly rég ő szerződtette László Csabát az edinburghiek menedzserének –, és a fiókcsapatként kezelt FBK-t alaposan fel is tüzelte a skót bajnoki ezüstérmes elleni BL-selejtezőre.
A Rangersnél persze a legkevésbé sem vele foglalkoznak, sokkal inkább a búcsú igencsak súlyos következményeivel. A legutóbbi idényben 19 európai kupameccset játszó ’Gers becslések szerint 12 millió fontnyi bevételtől esik el azáltal, hogy elmarad a szinte biztosra vett BL-főtáblás szereplés. „Vérfrissítésre szorulnak, de így, hogy nem játszanak még csak az UEFAkupában sem, nem juthatnak hozzá olyan tudású futballistákhoz, amilyenekre vágynak” – hívta fel a figyelmet a bevételkiesésen túl egy másik problémára Craig Peterson, a klub egykori játékosa. Az meg már csak a ráadás, hogy a BL skóciai televíziós bevételeiből az idén csak a nagy vetélytárs Celtic részesedik – vagyis miközben a Rangers kiárusításra kényszerülhet, a zöldek tovább erősíthetnek.
Ami pedig az argentin, brazil, lengyel, orosz, szenegáli és szerb légióst is felvonultató kaunasiakat illeti, nem teljesen esélytelenek a fent említett, „gazdátlanná vált” milliókra sem – a dán AaB Aalborg lesz a következő ellenfelük –, azaz esetükben tényleg megkezdődhet „az erőviszonyok kiegyenlítődése”.