A világ leggyorsabb lova. Vagy legalábbis pillanatok alatt az lesz belőle. Értéke már-már felbecsülhetetlen. Immár nemcsak tulajdonosa, Mikóczy Zoltán büszke rá, és óvja őt, hanem egész Magyarország.
Overdose bevágtázott a köztudatba.
Kissé csámpás galoppjával, sajátságos mozgásával sorra hagyta le ellenfeleit, tíz versenyből tízet nyert meg, és ma már csodaparipaként beszélnek róla. Együtt emlegetik a nevét Kincsemével, aki 1874 és 1878 között ötvennégyszer startolt, s ötvennégyszer végzett az élen. Sőt hasonlítják Imperiálhoz is, aki az 1960-as évek elején lett világhírű. Overdose-zal kapcsolatban azt mondják, nem csak az eredményei miatt érdemes odafigyelni rá, a hároméves pej afféle missziós tevékenységet folytat. Általa újra életre kelhet a magyar lósport, feltámadhat halottaiból a nálunk mostohagyerekként kezelt sportág. Pedig micsoda tradíciókról beszélhetünk! Széchenyi István rendezte az első hazai lóversenyt 1827-ben az Üllői úton, valahol a Fradi-pálya közelében.
Ma pedig ott tartunk, hogy még a Kincsem Parkot is lebontanák.
Hadd épüljön meg helyette az ezredik lakópark.
De Overdose, a ló, megakadályozhatja ezt. Ha ilyen iramban vágtat, sprintel, s győz versenyről versenyre, akkor nincs az az erő, amely megállíthatja őt – s vele az újjáéledő magyar lósportot.
Overdose persze egyelőre nem foglalkozik ilyesmivel.
Hol az istállóban ropogtatja az abrakot, hol pedig az alagi lovascentrumban tréningezik. Futtatják nap mint nap, van úgy, hogy többször is, és ő csak száguld boldogan, mindent és mindenkit maga mögött hagyva.
Különleges történet az övé. Két éve novemberben az angliai newmarketi árverésen poroszkált a többi eladásra kínált társával. A szakértők látták, hogy jó kiállású, gyönyörű állatról van szó, ám valamiért mégsem licitáltak rá. Az eseményen jelen lévő tenyésztő, Mikóczy Zoltán tulajdonképpen sajnálatból emelte fel a kezét, amikor Overdose ára éppen háromezer eurónál tartott. Onnan már nem volt visszaút, a telivér magyar kézbe került. A szabályok szerint O betűvel kezdődő nevet kellett adni neki – az anyja neve után –, így a Mikóczy család több variáció után az Overdose (túladagolás…) névvel ruházta fel az állatot.
Csak semmi luxus.
Az istálló puritán, semmivel sem különbözik bármelyik „kolléga” lakhelyétől. Pedig Overdose megérdemelné a különleges bánásmódot. Azt mondja Mikóczy Zoltán, hogy havi százezer forintjába kerül a hároméves pej tartása. De sokkal többet kellene költeni rá. Vehetne neki például masszázsgépet, amely a hátára terítve fejtené ki hatását. Aztán elláthatná a legmodernebb táplálékkiegészítőkkel, a szomszéd istállóban berendezhetne laboratóriumot, hogy mindennap vért vegyenek a lótól, ellenőrizvén a fizikai állapotát. A riválisok tudniillik így élnek. Franciaország és Anglia jár az élen a lósportban, őket követi Németország, Olaszország, Spanyolország és Írország. Mi, magyarok ebben a sportágban is a futottak még kategóriába tartozunk.
Overdose azonban felrúghat mindent. Nem az idomárt – a papírformát.
Sőt már fel is rúgta.
Magyar ló a sportág történetében először indulhatott úgynevezett Group 1. minősítésű viadalon, amelyet október elején rendeztek Párizsban. Ez a világ leggyorsabb lovainak kiírt nagydíj olyan, mint a futballban a Bajnokok Ligája. A futamok összdíjazása csaknem hatmillió euró, vagyis nagyjából másfél milliárd forint. Itthon már sokan tudják, mi történt azon a párizsi viadalon. Az ír ló, Fleeting Spirit ajtaja az indítójelre nem nyílt ki, a versenybíró későn észlelte a hibát, így késve is adta meg a jelet a futam leállítására.
Overdose lovasa sem vette észre, mi történt, így végigfutotta a távot jó néhány társával együtt, és óriási fölénnyel elsőként ért célba – a nyeregben egyébként az osztrák állampolgárságú Andreas Suborics ült – piros-fehér-zöld mezben.
Overdose 54.4 másodperces időt futott Párizsban.
Éppen annyit, mint a világ jelenlegi leggyorsabb lovának tartott francia Marchan d’Or.
Azonos teljesítmény – csak nem egy versenyen.
Mikóczy Zoltán büszke immár világhírű lovára. S persze félti is őt. Az alagi pályán úgy vigyáznak Overdose-ra, mint egy különleges ereklyére. Mindig van mellette, körülötte valaki. Mikóczy 46 esztendős, gépészmérnök, Szlovákiában, Dunaszerdahelyen él, ugyanakkor cége, az acéliparban igencsak sikeres Steel Center Hungary Zrt. Csepelen található. De ha ideje engedi, már autózik is ki Dunakeszire. Az SCH Racing istálló tulajdonosaként tizennégy lóval büszkélkedhet Magyarországon, héttel Szlovákiában, a másik három pedig résztulajdonként az övé. Nem a pénzért csinálja, nem a haszon hajtja. Három évvel ezelőttig ráfizetés volt számára a lóversenysport. Aztán két évvel ezelőtt, Overdose érkeztével minden megváltozott. Bár nem Magyarországon él, Mikóczy Zoltán ízig-vérig magyar ember, ezért is tartja Dunakeszin az értékes jószágot, hiszen ha ő nyer, a magyar himnuszt játsszák el a tiszteletére.
Csak az a nagy kérdés, Overdose meddig lehet a miénk – meddig lehet magyar?
Ez már nem csak Mikóczy Zoltánon múlik. Mert a hároméves telivér mén nem panaszkodik, hogy az istállóban nincs kockacukor-automata, hogy esténként nem lopóznak be hozzá formás kancák, ám előbb-utóbb a fejlődése érdekében jobb, sokkalta jobb körülményeket kellene kialakítani számára. Olyanokat, amelyekre Magyarországon egyelőre nincs lehetőség és nincs pénz. Most még nekünk szerez örömet, most még „magyar csodalóról” cikkeznek szerte Európában. Ám igencsak fájó lenne, ha ez a tündérmese számunkra egyszer véget érne. Mert bizony az alagi gyakorlópálya is az ősidők óta létezik, 1891-ben avatták fel, és úgy is fest: omladozó istállók, a legegyszerűbb felszerelések, helyenként hepehupás pálya. Aligha méltó egy igazi világsztárhoz.
Azt mondják, Overdose sikere a mozgásában rejlik.
A teljesen sajátságos, kacsázó lépéseiben, az mellső két lába úgy mozog, mint Fred Astaire-é. Ehhez még hozzájön a tökéletesen kidolgozott izomzat, bár a szakértők szerint két-három év múlva lesz igazán csúcsformában. Értéke napról napra nő, egy amerikai üzletember hárommillió eurót kínált érte – de nem adták oda. Még nem… Overdose legközelebb Rómában vagy Hongkongban áll rajthoz, egyértelműen a világ legjobb sprinterlovaival együtt. A világ már felfigyelt rá. Overdose rajong a versenyzésért. És győz is, újra meg újra. Azután jön vissza Alagra, az ő kis magyaros, puritán lakhelyére. Imádnivaló ló, nem vitás.