Lassan kezdik megszokni a kőművesbrigád tagjai, hogy miközben ők a maltert keverik, vagy épp szalonnáznak, egyszer csak leparkol mellettük egy luxusautó. Így volt ez a múlt héten is, amikor a Vasas-sporttelepen a modern öltözőépületen dolgozó szakik közelében megállt egy terepjáró, amelyből amerikai üzletemberek szálltak ki. A Kansas City Wizards tulajdonosait képviselő, az 1988–1989-es évadban Győrben futballozó 67szeres amerikai válogatott Vermes Péter nem titkolta, kedvező benyomásokat szerzett Angyalföldön.
Az amerikai kapcsolat természetesen most is él.
Csahogy a hét elején megérkezett a korábban beharangozott olasz küldöttség: ők is elegáns autóval gurultak be a sporttelepre, majd hosszasan tárgyaltak Markovits Lászlóval, a Vasas SC ügyvezető elnökével, Lehoczky Dániel gazdasági igazgatóval és Vancsa Miklóssal, a futballcsapatot üzemeltető kft. ügyvezetőjével. Az olaszok a Siena csapatától jöttek – a klubot 1904-ben alapították, s jelenleg a 13. helyen áll a Serie A-ban. A toscanai küldöttséget Ike Therry társtulajdonos vezette, s vele jött Pier Paolo Valentini és Alessandro Luciani gazdasági szakember.
A kérdés persze rögtön adódik: hogyan kerültek Angyalföldre, és miért éppen a Vasassal tárgyalnak?
A kapcsolatfelvételben nagy szerepet játszott Filipovics Vladan mendzser, akinek két fia Angyalföldön futballozik.
A találkozó kapcsán Ike Therry a következőket mondta lapunknak: „Üzletről van szó, éppen ezért nem udvariasságból mondom: a Vasas múltja tiszteletet parancsoló számunkra. Úgy jöttünk ide, hogy pontosan tudtuk, milyen tradíciói vannak, s milyen sikereket ért el. Amit láttunk és kaptunk, az rendkívül pozitív számunkra. Szép a sporttelep, Pasarét lenyűgöző, tárgyalópartnereink, a klub vezetői pedig tisztességes, felkészült, korrekt partnerek. Azt javaslom majd a hazatérésünk után a tulajdonosi tanácskozáson, hogy vegyük meg a Vasast! Természetesen a számok döntenek ebben az üzletben is, nagy kérdés, hogyan, miként tudunk megállapodni, de a szándékunk ezután nyilvánvaló. Ha létrejön az üzlet, amit én szorgalmazni fogok, január elsejétől azon dolgozunk majd közösen a magyar partnerrel, hogy már jövőre Bajnokok Ligája-szereplő lehessen a Vasas. Másként nincs is értelme belevágni…”
Biztató kilátások, amelyeket persze érdemes óvatosan kezelni.
Markovits László a következőket mondta: „Örülök, hogy újabb befektető látogatott el hozzánk, akiknél a szándék még konkrétabbnak tűnik, mint az amerikaiaknál. Kijelenthető, hogy mindkét féllel jó úton haladnak a tárgyalások, de még sok részlet tisztázására van szükség ahhoz, hogy végleges megállapodásról beszélhessünk. Hangsúlyozom, a nemzetközi gazdasági válságot és a magyar foci piaci helyzetét is figyelembe véve bizakodóak lehetünk a Vasas felnőttlabdarúgásával kapcsolatban.”
Ami biztos: a Siena gazdag klub, persze nem annyira gazdag, hogy konkuráljon az Interrel, a Milannal, a Juventusszal, a Rómával vagy a Lazióval. Az ottani üzletembereknek jóval könnyebb dolguk lenne figyelemre méltó eredményeket elérni mondjuk a BLben, ha Közép- vagy Kelet-Európában vennének csapatot – így került képbe a Vasas is. Fontos továbbá, hogy a Sienának a Serie Bben és a C-ben is van érdekeltsége, utóbbi csapat költségvetése magyar pénzben nagyjából kilencszázmillió forint, s ebből a pénzből itthon bajnokcsapatot is lehet működtetni.
Egymásnak adják a kilincset az érdeklődők a Fáy utcában – sorsdöntő hetek előtt áll a Vasas.