Vjacseszlav Malafejev (Zenit), Marco Amelia (Palermo), Doni (Roma), Iker Casillas (Real Madrid), Stefano Sorrentino (Chievo). Ők azok a kapusok, akik szeptember 17. óta tapasztalhatták, milyen az, amikor Alessandro Del Piero hibátlanul hajt végre egy szabadrúgást. Az öt gól különösen annak fényében nagy szám, ha hozzátesszük, hogy a Juventus ikonja klubcsapatában ebben a szezonban összesen nyolc gólt szerzett (ötöt a Bajnokok Ligájában, illetve annak selejtezőjében, hármat a Serie A-ban, utóbbiban csak kedvenc „műfajából” volt eredményes), kivétel nélkül a tizenhatoson kívülről (az akciógóljai közül kettőt lőtt a Realnak, egyet pedig az Artmediának).
„Faggattak már arról, hogy mi lehet a titkom, de tényleg nem tudom – mondta a szabadrúgásairól Del Piero. – Egy szabadrúgást nem lehet túlságosan variálni. Mert mi a cél? Hogy bemenjen. Ezenfelül nem kell túl nagy misztikumot keresni. Legfeljebb még annyit, hogy hinni kell a sikerben. Hogy a kapus lássa a lövő játékos szemében: a labda biztosan bemegy a kapuba. Ha a saját pályafutásomból extrát kellene mondanom, akkor annyit tudok, hogy kiskoromtól kezdve néztem, mit tesznek a nagyok, és próbáltam lemásolni őket. Utána pedig már csak a folyamatos gyakorláson múlt a siker.”
Megkockáztatható, Alex sorsa már valóban gyerekkorában elrendeltetett, hiszen szobáját telezsúfolta a Michel Platinivel kapcsolatos ereklyékkel és poszterekkel. A francia pedig tényleg a műfaj egyik klasszikusa, még úgy is, hogy a talán legemlékezetesebb szabadrúgásához óriási kapushiba is kellett. Emlékezhetünk, az 1984-es Európa-bajnokság döntőjében az 57. percben a spanyol Luis Arconada bármit tehetett volna a labdával (kirúgja, lekezeli, megfogja – kinek mi tetszik), erre előrevetődve beengedte a hasa alatt, mintegy megágyazva a francia labdarúgás első nagy titulusának.
Azóta persze Del Piero a pályán már felnőtt nagy elődjéhez, az UEFA jelenlegi elnökéhez, aki a Real Madrid elleni varázslatkor nem is tagadta elégedettségét. „Csodálatos, elképesztő, amit Alessandro művel – jelentette ki Platini. – Az ilyenek láttán gondolkozom el azon, hogy mi szüksége van a Juventusnak még egy kiemelkedő igazolásra. A csapatnak már van egy igazi bajnoka, Del Pierónak hívják. Egészen különleges, amit harmincnégy éves korára elért. Az elmúlt szezonokban nagyon keményen dolgozott azért, hogy eljusson odáig, ahol most tart.”
A francia sportvezető állásfoglalása azért is érdekes, mert hajdan ő volt az egyik, aki képtelen volt letenni a garast amellett, hogy melyik is Del Piero igazi posztja. Sokat és sokan vitatkoztak azon, hogy Alex irányító vagy befejező csatár (ő az utóbbi kategóriába sorolja magát, ennek az idei góljai némiképp ellentmondanak, hiszen a tizenhatoson belülről még nem talált a kapuba), Platini viszont furcsa megoldással rukkolt ki.
„Hogy szerintem melyik Del Piero ideális posztja? Úgy gondolom, hogy Alex nem klasszikus kilences és nem is klasszikus tízes. Leginkább talán kilenc és felesnek mondanám. Igen, ő a világ legjobb kilenc és felese” – vélte Platini.
Visszatérve a szabadrúgásokra, elemzőket már megihletett Del Piero produkciója, és bár felépítése nem hasonlít a nagy bombázókra (mindössze 173 centi magas), azért megtalálták a párját, Roberto Carlost. A dinamitlábú balbekk ugyan más technikára esküszik, mint az olasz, ettől még hasonlóan eredményes. Vagy inkább eredményes volt. „Mindketten bizonyítékul szolgálnak arra, hogy nem kell erősnek vagy erőteljes testalkatúnak lenni ahhoz, hogy valaki erőt fejtsen ki a labdára – írta egy kutató. – Ha a sebességet és a gyorsulási energiát át tudod adni a labdának, nagyon nehéz lesz megállítani. Nézzük meg például, ahogyan Roberto Carlos a franciaországi mini világbajnokságon az emlékezetes gólja előtt milyen kis lépésekkel kezdett, aztán hogyan gyorsult fel. Lépett néhányat, aztán amikor a legnagyobb volt a sebessége, belerúgott a labda.”
Del Piero, vagy ahogyan a Reuters tudósítója elkeresztelte, „a Juventus halottlabda-varázslója” mostanában kicsit más elvet követ. A brazillal ellentétben nem csupán erőt, hanem észt is „visz” a lövésbe, és csavarodó labdáival nem tudnak mit kezdeni a kapusok. Ennek is köszönhető, hogy a www.goal.com internetes oldal legfrissebb szavazásán őt választották meg a szabadrúgáskirálynak. A mesterlövészeknek hiába volt már két világbajnokságuk, és hiába lett első Ugur Yildirim, majd Rafael Márquez, inkább e voksolás eredménye az irányadó.