A gólörömök kordában tartása eddig is a labdarúgó-szövetségek kedvelt foglalatossága volt, ne lepődjön meg hát senki, hogy az angol Premier League is a korlátozók közé tartozik immár. Csakhogy amíg a világ általában az ellendrukkerek piszkálása, az obszcenitás vagy a politikai üzenetek terjesztésének elkerülése végett tiltott meg bizonyos ünnepléseket, a PL egy sportfogadó cég ajánlatával ment szembe. Egy angol internetes fogadócég tízezer fontot ajánlott annak a játékosnak, aki először csinál karatemozdulatokat a cég Taikai nevű új akciójára utalva. A liga az ajánlatról hallva eltiltásokat kilátásba helyezve azonnal megtiltotta, hogy bárki is hirdesse a vállalatot, amely ettől függetlenül tartja ajánlatát. Erről a TeamTalk nevű honlap írt a minap – a bevezető alatt egy másik sportfogadó cég reklámjával…
A norvég miniszterelnök és a német Megasztár-győztes
Nem mondunk újat azzal, hogy a sport és a fogadás elválaszthatatlan, így volt ez akkor is, amikor kalapos bukikhoz futkostak a tippelők a stadion előtt, és így van ez ma is, amikor már a karosszékből sem kell felkelni ahhoz, hogy az ember fogadhasson a glóbusz akármelyik sporteseményére. Vagy arra, hogy ki lesz a következő norvég miniszterelnök, vagy hogy ki lesz a német Megasztár-győztes, vagy hogy Heath Ledger kap-e posztumusz Oscar-jelölést. Mindez listázva van a talán legnagyobb, osztrák internetes fogadóvállalatnál a további sportágak fül alatt. El lehet hát képzelni, mennyi lehetőség között válogathatunk szimpla meccsek esetében.
A probléma azonban nem ez – mert habár sokan életveszélyes adósságokba játsszák magukat, akik okosan csinálják, csinos fizetéskiegészítést érhetnek el –, hanem az, hogy maguk a résztvevők is benne vannak a buliban. Hiszen a pályáról könnyű irányítani az eseményeket, főleg ha nem kell látványosan. Az említett, főleg internetes cégeknél nem kell kimenetelre tippelni, lehet arányra, különbségre, pontszerzőre, akár élőben, a meccs alakulását követve újra és újra, ami tetszik. Márpedig azt, hogy egy kosaras plusz húsznál a gyűrű szélére hajít egy hárompontost, vagy 3–0-nál a csatár eltöri a labdát az ötösön, vagy egy teniszező nem semmire, hanem 15-re nyer egy gémet – nem tűnik fel senkinek. Viszont sokat lehet vele nyerni. Az is elég, ha az ember csak jóban van egy korrumpálható résztvevővel, a belső infók, amelyek a sajtóban nem jelennek meg, aranyat érnek.
Lassan, de eszmélnek a vezetők is, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, a FIFA legutóbbi kongresszusán a sportfogadás volt a fő téma.
Ázsia a törvénytelen fogadások legfőbb területe
„Akárhányszor felvetődik a kérdés, nyomot hagy az emberek agyában, és csökkenti a sportág iránti lelkesedésüket, mert azt hiszik, becsapták őket” – mondta Detlev Zenglein, az EWS (azaz Early Warning System, magyarul nagyjából: korai figyelmeztető rendszer) elemzője. Az EWS szerint az évente 350 milliárd dolláros forgalmat jelentő sportfogadásokból több mint 100 milliárd illegális kötésekből származik.
„Ez becslés arról, mekkora volt a nyereség az illegális ázsiai piacon. A mi legfőbb ellenségünk az a piac. Európában az iparág szabályozott, megvannak az alapelvek, és velünk küzdenek. Viszont fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy Ázsiában olyasmi folyik, ami a sport integritását támadja” – mondta Wolfgang Feldner, az EWS stratégája.
Érdekes ez a Calciopoli után, amely azt a többéves tevékenységet takarja, amelyben olasz nagycsapatok a bíróküldéstől a játékosok irányított adásvételéig kézben tartották az eseményeket. A kongresszuson részt vevők szerint a legnagyobb nehézség a szokatlan, kombinált fogadásokkal van, amelyek valójában egyeztetett végeredményre alapoznak.
„Több mint huszonöt UEFA rendezte meccset találtunk az elmúlt két szezonban, amelyeket nagyon valószínű, hogy manipuláltak. Európában határokon átívelő törvényre lenne szükség, hogy a vizsgálók tudják, merre induljanak” – mondta Carsten Koerl, a sportfogadásokat monitorozó Sportradar nevű cég vezérigazgatója.
Az EWS azt mondja, arra nincs bizonyíték, hogy a 2006-os világbajnokságon vagy a 2010-es vb-selejtezők kapcsán lett volna illegális fogadás. Paquerette Girard Zappelli, a NOB etikai bizottságának titkára elmondása alapján a pekingi olimpia alatt sem volt jele szokatlan fogadásoknak, pedig az EWS figyelte a mozgásokat.
„Azt írták, volt bundázás, anélkül, hogy akár egyetlen bizonyítékot is bemutattak volna. A FIFA készen áll, hogy küzdjön a tiszta sport érdekében, de nem engedhetjük, hogy vádolják a sportágat, vagy arra használják fel, hogy botrányokat keltsenek, amikor valójában egy sincs” – tett pontot a kongresszus végére Sepp Blatter, a FIFA elnöke.
Tudják, hogy tilos, de nem tehetnek ellene semmit
Ezzel azonban nem lesz végük a sötét ügyeket firtató kérdéseknek. Lehetett hallani sztorikat arról, hogy magyar labdarúgók járkáltak át szomszédos országokba fogadni saját meccseikre, ahogy a norvég másodosztályban játszó cseh hokisok otthon megtett tétjeiről is terjengtek pletykák. Nincs tehát ország, amely érintetlen lenne.
„Igen, a történeteket én is hallottam, de hogy ezeknek mekkora a valóságtartalmuk, nem tudom – mondta Somorai László, a Szerencsejáték Zrt. szóvivője. – Tény, hogy Szlovákiában lehet egyedül fogadni olyan meccsekre is, amelyeket mi csak kötésben árulunk, így védekezve a csalárdságok ellen. Fgyeljük a mozgásokat automatikus monitoring rendszerrel és szakemberekkel. Ha valami furcsa történik, megvizsgáljuk az ügyet. Ha mondjuk egy focimeccsen az esélytelenebb csapat több góllal vezet félidőben, de végül az esélyesebb nyer, sokan mondják, biztos csalás történt. Ilyenkor megnézzük, hányan és hogyan fogadtak, de ha százból csak ketten játszották meg a helyes eredményváltozást, és azt is száz forinttal, akkor nem valószínű a manipuláció. Mivel a mi bevételünk kilencven százaléka a fogadóirodákban kötött fogadásokból származik, továbbá Magyarországon a Szerencsejáték Zrt. ajánlatain kívül illegális az internetes fogadás, figyeljük ugyan az online-piacot mint konkurenciát, de nem fókuszálunk rá.”
„A Magyar Köztársaság területén valóban illegális a Szerencsejáték Zrt. termékein kívüli internetes fogadás – válaszolta Raskóné Nagy Mária, a Szerencsejátékfelügyelet ellenőrzési osztályának vezetője. – Más a helyzet a külföldön bejegyzett cégekkel. A Magyar Köztársaság területén végzett tevékenységük illegális, és működésüket nem tartjuk kedvező fejleménynek. Nem az internetes fogadásból származik a Szerencsejáték Zrt. bevételének nagy része, ez igaz, de nem is tudjuk felmérni, hogy mekkora a konkurencia, hiszen külföldi cégekről van szó, amelyekről nincs adatunk.
Olyasmire nem érkezett még hozzánk panasz, hogy az érintettek esetleg manipulálták a fogadott eseményeket. Ha azonban így is tettek, és külföldi cégnél fogadtak is rá, nem tehetünk semmit. Természetesen mi is szeretnénk hatékonyan fellépni ezen szervezőkkel szemben, de jogszabályi rendelkezések értelmében erre nincs joghatóságunk.”
Ember legyen a talpán, aki végigköveti, honnan a bevétel…