nehéz az embernek elfogadtatnia magát egy idegen közegben, de csak az idegenben… Jól emlékszem, eleinte többször is kritikák céltáblájává váltam, viszont sohasem sértődtem meg emiatt, inkább csendben tettem a dolgomat. Mindig a holland szakember, Henk ten Cate példája lebegett a szemem előtt. Az MTK korábbi mesteréről nyugodtan kijelenthetjük, hogy »csodaedző«, a közvélemény mégis heves támadást indított ellene. S lám, kinek lett igaza?!”
A magyarul (is) remekül beszélő külföldi szakember amondó: nem árt, ha egy edzőnek markáns véleménye van, s azt másokkal is kész megosztani. A „csomagolás” lehet puritán vagy hivalkodó, a tartalom a lényeg.
„Egy edzőnek legyen saját stílusa – mondja még Tomiszlav Szivics. – Nem lehet úgy csapatot irányítani, hogy az embernek nincsenek határozott elképzelései. Hogy valaki éppen külföldi vagy sem, ez esetben teljesen másodlagos. Dolgozni kell – ennyire egyszerű. Úgyis mindent, illetve mindenkit a teljesítménye tükrében ítélnek meg. Ha eredményes a csapat, elégedettek a vezetők, a játékosok és a szurkolók is. Olyankor már teljesen mindegy, korábban ki mit mondott vagy gondolt.”
Hogy a külföldről jött edzőnek minden esetben alkalmazkodnia kell, nem kérdés. Tomiszlav Szivics szerint úgy kell „beilleszkedni”, hogy közben ne csorbuljon az edző személyisége. Visszautasítja azokat, akik beleszólnának a munkájába, vagy megmondanák, mit hogyan és miért kell nálunk csinálni.
„Minden tiszteletem az ilyen embereké, de én kitartok a véleményem mellett – érvelt a KTE szakvezetője. – Egyébként pedig úgy tartja a mondás: nem az a lényeg, hogy mit mond, hanem az, hogy ki mondja…”
A labdarúgók szeretik, ha bokszolhatnak az edzésen
Mátyus János játszott Skóciában, így ferencvárosiként nem lepték meg Bobby Davison módszerei.
„Külföldi, új impulzust ad a klubnak, más kultúrát honosít meg – mondta a manapság a Tatabányát erősítő védő. – Magam kimondottan élveztem az edzésmódszereit, így azt mondom, ne hagyja magát bedarálni, legyen önmaga! Nekem tetszett, hogy boksz volt az edzésen, hogy nem lehetett tudni, mi lesz a következő feladat, hogy hetvenperces, de nagyon intenzív az edzés, a szerda szabadnap, elég egy órával a mérkőzés előtt érkezni... Nálunk az a szokás, hogy órákig kuksoljunk az öltözőben, és eltompulunk, mire kezdődik a találkozó. Amit a Fradiban Bobby Davisonnál csináltunk, az nekem ismerős volt Skóciából, így nagyon élveztem a tréningeket. A konkrét esetről pedig azt mondhatom: egy edzőmeccs esetében lehetne kompromisszumot kötni. Ha kitudódott, és sokakat érdekel a Fradi, attól még hasznos meccset lehetett volna játszani Nyíregyházán…”