Juthat a fiataloknak is…

CSILLAG PÉTERCSILLAG PÉTER
Vágólapra másolva!
2009.03.01. 01:25
Címkék
Hiába csúfolják Mickey Mousekupának a ma már kétes értékű Angol Ligakupát, Sir Alex Ferguson, a Manchester United menedzsere állítja: csapata komolyan veszi a Tottenham elleni vasárnapi döntőt. Még ha a kezdők között ezúttal néhány zöldfülű is szóhoz jut.

Ha valaki az utolsó napokban akart jegyet váltani a Wembleybe a vasárnapi Manchester United–Tottenham Hotspur Ligakupa-döntőre, 270 font (a szombati árfolyam szerint 91300 forint) alatt nem úszhatta meg. Ráadásul a fenti összegért a vásárlónak csak egy műanyag széket biztosítanak a lelátón, az előadás minőségéért és a „színészlistáért” senki sem vállal garanciát. Sőt ha hihetünk a mérkőzés előtti manchesteri híreknek, Sir Alex Ferguson menedzser a húzónevek helyett-mellett ifjú zöldfülűit kívánja porondra küldeni.

Ahogyan tette azt 1994 szep-temberében a Port Vale elleni Ligakupa-mérkőzésen is. Akkor az előre hozott nemzedékváltás kis túlzással országos botránnyá terebélyesedett, noha a találkozót történetesen egy Paul Scholes nevű, 19 éves ifjonc két góljával 2–1 megnyerte a manchesteri csapat.

„Sohasem felejtem el, ahogy a meccs után háborgott a körzet képviselője a parlament alsóházában – elevenítette fel a tizenöt évvel ezelőtt történteket a skót szakember. – Azzal érvelt, hogy a kiscsapat stadionjába jegyet váltókat átejtettük, mivel nem láthatták a legnagyobb sztárokat. Nem esett le neki, hogy valójában a közönség aznap abban a kiváltságban részesült, hogy a jövő csillagait figyelhette testközelből. A meccsen olyan fiatalokat szerepeltettem, mint David Beckham, Paul Scholes, Gary Neville vagy Nicky Butt.”

A fergusoni gondolatmenetet követve a 270 fontos jegyet érdemes lesz beragasztani az emlékkönyvbe: a 21 éves Darron Gibson és a 18 éves Danny Welbeck pályafutása első fontos mérföldkövéhez érkezhet azzal, hogy a manchesteri kezdők között szerepel. Ám nemcsak a ködös jövő, hanem az angol futballmúltból örökölt hagyományok is azt sejtetik, Ferguson gárdája nem holmi felkészülési mérkőzésként tekint a vasárnapi összecsapásra. Még ha az utolsó pillanatra időzített londoni érkezésből erre is következtethetnénk.

„Hogy csak huszonnégy órával a meccs előtt futottunk be a fővárosba? – csodálkozott a kritikán Ferguson. – A Ligakupa-döntők előtt mindig így teszünk. Ne aggódjanak: lehet, hogy más országokban lebecsülik a kisebb versengéseket, nálunk azonban a brit gondolkodás nem engedi meg, hogy akárcsak a legjelentéktelenebb kupát is félvállról vegyük.”

Pedig a sorozat évtizedek óta élő gúnyneve, a „Mickey Mouse-kupa” nem az általános megbecsültséget jelzi… Mondani sem kell, a fitymáló kifejezést főként a nagy(obb) sikerekhez szokott angol óriásklubok sznob szurkolói használják; a legenda szerint az alternatív névadók például az 1977-ben BEK-et nyerő Liverpool hívei voltak, akik így törtek borsot a Ligakupa-döntőt abban az évben az Aston Villával szemben elveszítő városi vetélytárs Everton orra alá.

S ha már szóba került a dicső múlt, idézzük a ma a Tottenham menedzsereként dolgozó Harry Redknappet, aki játékosként a West Ham United tagjaként élte át a nagy események előtti lázas készülődést: „Annak idején egy-egy döntő előtt kimentünk a blackpooli tengerpartra kocogni kicsit, vagy sétálni egyet a korzón.”

Azóta nagyot fordult a világ, a vasárnapi találkozóra például a Sahtar Doneck elleni, csütörtöki UEFA-kupa-mérkőzéssel (1–1) „pihent rá” a Spurs. Nehéz kiigazodni a modern futball változó túlélési technikái között: a legutóbb az UEFA-kupa-részvételét éppen a Ligakupa-győzelmének köszönő Tottenham most azért állt ki tartalékos csapattal az ukránok ellen, hogy Londonban teljes erejével harcolhasson a Ligakupa-címvédésért, és az általa garantált UEFA-kupa-indulásért. Ugye, hogy nem könnyű követni? Még szerencse, hogy a képlet azóta egyszerűsödött: az európai sorozatból kihullott a bajnoki táblázat második felében szerénykedő csapat, így számára immár kényszerpálya a Ligakupa, amely az egyetlen kaput jelentheti a kontinens felé.

Bezzeg a manchesterieknek nincsenek ilyen gondjaik! Cristiano Ronaldóék valószínűleg az idén is sokszorosan biztosítják maguknak a következő idény európai kupaszereplését. A 2008–2009-es szezon során megnyerhető hét trófea közül hatot még mindig megszerezhetnek (a tavaly augusztusi, Zenit ellen elveszített európai Szuperkupa-mérkőzés rontja az összképet). A klubvilágbajnokság és az angol Szuperkupa (Community Shield) már zsebben, a Ligakupa-serleg vasárnap érkezhet meg a klubházba, hogy aztán kövesse az FA-kupa-, a Premier League- és a Bajnokok Ligája-győzelemért járó elismerés.

Így persze már könnyebb elfogadni Ferguson bőkezű tehetségpártolását: ha ilyen széles a választék, igazán juthat egy kupa a fiataloknak is.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik