Előrebocsátandó, hogy kontinensünkön eddig mindössze négy klub, időrendi sorrendben a Celtic (1966–1967), az Ajax (1971–1972), a PSV (1987–1988) és a Manchester United (1998–1999) tudta ugyanabban az idényben megnyerni hazája bajnokságát és kupáját, valamint a legrangosabb európai klubtornát, a Bajnokcsapatok Európa-kupáját, illetve jogutódját, a Bajnokok Ligáját. Német, olasz, spanyol vagy éppen francia együttes még sohasem – s a hét közben megrendezett kupaforduló után szűkült az idei triplázásra még esélyes csapatok mezőnye.
A BL-ben hadakozók közül szerda este a Bayern München és a Lyon is honi kupakalandja végére ért, miközben az Internazionale jelentős hátrányba (0–3) került a Sampdoria elleni, kétfelvonásos elődöntőben; ugyanitt, mármint az Olasz Kupában a Juventus 1–2-ről várja a folytatást a Lazióval szemben. S ha elkezdjük böngészni alábbi táblázatunkat, amely a triplázásért még harcban álló európai csapatokat veszi számba, jól látható, hogy jelenleg legfeljebb két együttest lehet megnevezni a különleges bravúr lehetséges végrehajtójaként: a hazája bajnokságát négypontos előnnyel vezető, a kupában döntős Barcelonát, valamint a Premier League élén hétpontos fórral álló (ráadásul egy meccsel kevesebbet játszó), az FA-kupában negyeddöntős Manchester Unitedet.
Nem kell túl mélyre ásni, hogy felszínre kerüljön a két szupercsapatban rejlő potenciál, már ha egyáltalán fel kell még hívni erre a figyelmet. A katalánok ebben az évadban eddig 42 tétmérkőzésen szerepeltek, 31 győzelem, hat döntetlen és öt vereség a mérlegük 110–39-es gólkülönbséggel – a 110 találat nagyjából ki is fejezi, mi a legveszélyesebb fegyverük, noha egészen friss az emlék, hogy a három szerzett gól nem feltétlenül elég a győzelemhez, de még a döntetlenhez sem.
S talán éppen a védelmek közti különbség emeli a Barca fölé Európa rettegett klubcsapatát, az egyre több, Angliában dolgozó szakember szerint „érinthetetlen” Manchester Unitedet. A minden posztra legalább egy, de az esetek többségében két klasszisjátékost adó „vörös ördögök” a Barcánál öttel több, 47 tétmérkőzést vívtak eddig 2008–2009-ben, 31 győzelmet, 12 döntetlent és négy vereséget könyveltek el, 86-szor betalálva az ellenfelek kapujába. S hogy hány gólt kaptak? Mindössze 29-et, folytatva az előző, BL-diadallal és bajnoki címmel megkoronázott idény hagyományait, amikor az év ugyanezen szakaszában – 41 tétmeccsel a hátuk mögött – 29–7–5-ös eredményességi mutatóval és 83–24-es gólkülönbséggel álltak.
Ezután pedig kötelességünk megemlíteni az MU-val kapcsolatban egyébként is mind gyakrabban emlegetett 1998–1999-es idényt: tíz évvel ezelőtt, március elején az összes (44) fellépést tekintve 99 szerzett gólnál járt a csapat – csakhogy közben 50-et kapott, nem 29-et. És most gondolatban pörgessük végig a támadások szervezésével, illetve befejezésével megbízott futballisták névsorát... Ám határozott védekezés ide, eredményes támadójáték oda, a hadvezér, Sir Alex Ferguson hallani sem akar a nemzetközi sajtóban előszeretettel emlegetett trófeahalmozásról.
„A média felfújja az ügyet, hol négy, hol öt megnyerhető serleget említve. Bár ha már itt tartunk, legjobb esetben hattal zárhatjuk az idényt. Nem tulajdonítunk ennek nagy jelentőséget, noha tisztában vagyunk az előttünk nyíló lehetőségekkel, azzal, hogy kivételesen eredményes szezont zárhatunk. De kérdem én: mi garantálja, hogy például a hét végén rendezendő FA-kupa-mérkőzésen nem pattan be az egyik Fulham-játékos hátáról a labda a kapunkba? Úgyhogy inkább két lábbal a földön járunk, mint ahogy eddig is tettük, és megpróbálunk annyi mérkőzést megnyerni, amennyit csak lehet” – jegyezte meg Ferguson.
Annak a bizonyos hat trófeának a fele (angliai Szuperkupa, Ligakupa, klub-vb) mindenesetre már megvan – s éppen az úgynevezett „treble” hiányzik még.