Még hétfő reggel is gazdátlan cipők hevertek az abidjani Félix Houphouët-Boigny Stadion környékén, szomorú mementójaként az előző napi tragédiának. Mint arról röviden már beszámoltunk, a vasárnapi Elefántcsontpart–Malawi világbajnoki selejtezőre (5–0) érkező szurkolók közül 19-en életüket vesztették, 132-en megsebesültek a stadion körül kitört pánikban.
Az első híradások szerint a jegy nélkül maradt drukkerek dühös reakciója indította el a tragikus eseménysort; az emberek megpróbáltak benyomulni a már csurig telt, 35 ezer néző befogadására alkalmas stadionba, eközben ledőlt egy fal, pánik tört ki, és a közelben tartózkodók agyontaposták egymást. Később a BBC és a L’Intelligent d’Abidjan lap szemtanúkat idézett, akik szerint a stadion kapuit őrző rendfenntartók és futballszövetségi emberek csúszópénz ellenében olyanokat engedtek be a mérkőzésre, akiknek nem volt jegyük, ily módon rengeteg jegytulajdonos kívül rekedt, és dühükben ők próbáltak meg behatolni az arénába; a rendőrség könnygázt vetett be a megfékezésükre, és mivel nem volt hová menekülni, bekövetkezett a tragédia.
A helyi lapok beszámolói emlékeztetnek rá, hogy Elefántcsontparton félistenként tisztelik Didier Drogbát és Európában légióskodó társait, őket látni mindig ünnep, s mivel Drogba a múlt héten kérte a drukkereket, hogy most semmiképpen se hagyják cserben őket, a szokottnál is többen keltek útra a stadion felé.
„S mialatt a lelátón Drogba nevét skandálta a felhívásnak engedelmeskedő publikum, a stadion helyiségeiben a sérülteket látták el” – közölt szomorú
életképet a L’Intelligent.
Miközben Abidjanban a stadiont nemrégiben felújítók, illetve a tragédia után a mérkőzés megrendezéséről döntők felelősségét firtatják, az elefántcsontparti kormány mellett a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) is vizsgálatot kezdeményezett az ügyben. Mivel Afrikában viszonylag gyakoriak a stadionbalesetek, megszólalt Danny Jordaan, a jövő évi délafrikai világbajnokság szervezőbizottságának elnöke is. Jordaan úgy véli: az ilyen esetek többnyire azért következnek be, mert Afrikában rengetegen érkeznek jegy nélkül a mérkőzésekre – e tapasztalat birtokában a kontinens első vb-jén már kilométerekkel az arénák előtt biztonsági zónát alakítanak ki, s azon csak a jegytulajdonosok juthatnak át.
A 2010-es vb afrikai selejtezőin már korábban is történt tömegbaleset: tavaly nyáron a Libéria–Gambia mérkőzésen tízen vesztették életüket, amikor a lelátón kiszakadt egy vaskorlát, és többen a mélybe zuhantak. Az eddigi legsúlyosabb afrikai stadionkatasztrófában 127-en vesztek oda: 2001-ben a ghánai Accrában akkor tört ki a végzetes pánik, amikor a Hearts of Oak–Asante Kotoko bajnoki rangadón a rendőrség könnygázzal próbálta feloszlatni a vesztes vendégcsapat agresszívan viselkedő drukkereinek hadát.