Kettétört karrier

S. TÓTH JÁNOSS. TÓTH JÁNOS
Vágólapra másolva!
2009.07.04. 02:39
Címkék
Sokkolta a Houston rajongóit a minapi hír, hogy a május 8-án elszenvedett sajkacsonttörés miatt veszélybe került Jao Ming sportkarrierje. A kínai kosarasikon elvesztése azonban nemcsak a Rocketsnek jelentene pótolhatatlan szakmai veszteséget, az NBA számára is dollárszázmilliókban mérhető kárt okozna.

Marcin Gortat még sosem volt ilyen népszerű.

Az Orlando Magic 25 esztendős lengyel centere eddig csendesen megbújt Dwight Howard árnyékában, ám most kapós lett. A 211 centis lódzi kosarast csábítja a Dallas Mavericks, s szerepel a Houston Rockets kíván­ságlistáján is, amely kétségbeesetten keresi a sérült Jao Ming helyettesét.

Esetleg utódját.

Pedig két nappal a Los Angeles Lakers elleni playoffmeccsen elszenvedett lábfejcsonttörés után a 226 centis sanghaji óriás még bizakodóan nyilatkozott az egyik rádiónak. Viccelődni is volt kedve, nem úgy, mint 2008 februárjában, amikor valósággal magába omlott a diagnózis (fáradásos törés a bal lábban) hallatán. „Frusztráló az újabb sérülés, de pozitívan kell gondolkodni, hiszen a helyzet jobb, mint egy évvel ezelőtt” – magyarázta most a hétszeres All Star-játékos. A klub közleménye 8–12 hetes kihagyást jósolt, ám Tom Clanton csapatorvos hétfőn már azt nyilatkozta, Jao Ming számára gyaníthatóan elúszott a 2009–2010-es szezon, sőt a karrierje is odalehet.

Rájárt a rúd az évek során az álomduóra

Veszélybe kerülne a (Jao) Ming-dinasztia uralma?

Tény, a Houstonra rájár a rúd, hiszen már korábban elveszítette másik alapemberét, Tracy McGradyt. A hátvéd térdoperációja után legalább februárig pihenőre kényszerül (a tavaly nyáron megszerzett Ron Artest szabadon igazolható lett, és átköltözött a Los Angelesbe a Lakershez). A Jao Ming, Tracy McGrady duón mintha átok ülne: a két klasszis összesen 220 meccset játszott együtt, 204-et(!) viszont különféle sérülések és betegségek miatt kihagyott 2004 júniusa óta, vagyis attól kezdve, hogy McGrady Texasba költözött.

Ilyen előzmények után nem csoda, hogy Marcin Gortat egyik pillanatról a másikra felértékelődött a Houston számára. Jellemző, hogy Daryl Morey általános menedzser a személyes találkozójuk előtt – saját Facebook-oldalán – arra ösztökélte a Rockets-rajongókat, bombázzák e-mailekkel a centert, hátha kedvet kap a klubváltásra. Persze nem a „lengyel kalapácsnak” becézett légiós az egyetlen kiszemelt: a 25 éves torontói bedobó, Chris Bosh nagy fogás lehetne, ráadásul texasi illetőségű. Igaz, éppenséggel Dallas szülötte, de ahogy a Van, aki forrón szereti című filmklasszikusban a millio­mos Osgood mondja Jerrynek (akit Jack Lemmon alakít): „Senki sem tökéletes…”

Ha csak Jao Ming nem az.

A chicagói központú sporttanácsadó cég, a SportsCorp Ltd. elnöke, Marc Ganis legalábbis ezt a vélekedést erősíti: „Jao Ming kedveltsége egy rocksztár népszerűségével vetekszik. Személye a liga számára felbecsülhetetlen érték. Az NBA kínai térhódítását legalább egy évtizeddel felgyorsította. Persze nem játszhat örökké, viszont remélhetőleg visszavonulását követően sem fordít hátat a sportágnak, az NBA nagykövete lesz Ázsiában, segíti a kosárlabda fejlődését szülőhazájában.”

Nem mintha a játék népszerűségével különösebb baj lenne arrafelé: becslések szerint 300 milliónál több kínai rajong a kosárlabdáért – többen, mint az Egyesült Államok lakossága… –, a különféle NBA-ajándéktárgyakat 30 ezer hivatalos kiskereskedésben árusítják. A Rockets mérkőzéseinek az időeltolódás ellenére rendszeresen 20-30 millió nézője volt; összesen 19 tévécsatorna, köztük a CCTV-5 nevű sportadó közvetít élőben NBA-mérkőzéseket. A kosárliga már 2003-ban irodát nyitott Pekingben. Nem véletlen tehát, hogy az NBA az első olyan tradicionális amerikai sportliga, amely (felkészülési) meccset rendezett a föld legnépesebb országában – a Jao Ming fémjelezte Houston 2004-ben Sanghajban csapott össze a Sacramento Kingsszel.

Ám Jao Minget nem csak az NBA használta fel a liga népszerűsítésére. Se szeri, se száma a termékeknek, amelyek csomagolásáról, reklámfotóiról a jellegzetesen merev, szögletes arc tekint vissza ránk. A 28 éves sportolóra Amerikába érkezését követően lecsaptak a világcégek, így a Reebok, a Visa, a McDonald’s, az Apple Computer, a Got Milk? vagy éppen a méregdrága órákat gyártó TAG Heuer. Bankszámlája őrületes tempóban hízott, a Forbes kínai kiadása szerint 2008-ban 357.77 millió jüant, vagyis 52.3 millió dollárt kasszírozott. Ezzel immár hatodik éve vezeti a kínai hírességek százas listáját, amelyen 22 sportoló neve olvasható.

Lelkesen kampányolt a cápák védelmében

Szó se róla, megtérülő befektetés Jao Minggel reklámoztatni. A SportBusiness Daily összeállítása szerint az NBA 2004-es kínai vendégszereplése idején a Kodak ottani boltjaiban 30 százalékkal nőtt a kosárfenomén által népszerűsített termékek eladása. Sanghajban a Jao aláírásával ékesített Reebok cipőre áhítozó tömegből többtucatnyian áttörték az áruház előtti rendőrkordont, szétverték az egyenruhások egyik furgonját. „Mintha a Beatles-mánia éledt volna újjá” – mondta a hír hallatán David Stern, a liga igazgatója.

Arról már ritkábban esik szó, hogy az NBA-be a Kínában mindenható kommunista párt „áldásával” eljutó klasszist miféle kötelezettségek terhelik. A megállapodás szerint a Kínai Kosárlabda-szövetségnek (CBA) le kell adnia jövedelme öt százalékát, s nyolcmillió dollár jár majd egykori csapatának, a Sanghaji Cápáknak, ha tizenkét idényt lehúz a tengerentúli ligában.

Ám Jao nem csak akkor nyúl zsebbe, ha muszáj. Tavaly májusban 70 ezer dollárral támogatta a Szecsuan tartományt leromboló földrengés áldozatait. Lelkesen csatlakozott – a veszélyeztetett cápákat védendő – a hagyományos kínai csemegének számító cápauszonyleves elleni kampányhoz.

Csak az egészség, azt nem lehet megvenni dollármilliókkal sem. Márpedig Jao Ming amerikai pályafutása egyben a sérülésekkel vívott küzdelmek krónikája. A Rockets 2002-ben draftolta, első külföldiként kelt el egyes sorszámmal. A krach először a 2005–2006-os idényben ütött be: műtéttel gyógyított láb­ujjfertőzése miatt 21 találkozót hagyott ki, majd az alapszakasz vége előtt négy körrel eltörött egy csont a bal lábában. A következő évadban már 32 meccsről maradt le jobb lába térd közeli törése miatt, a rá következő bajnokságban pedig 26 fellépése veszett oda a bal lábában keletkező fáradásos törés nyomán. A pekingi olimpia miatt siettette a gyógyulást, ott is volt a játékokon, viszont a legutóbbi rájátszásban jött az újabb, egy­előre végzetesnek tűnő sérülés.

Letaglózta a Houstont legjobbja elvesztése

Jao Mingnek a következő szezonra 16 millió, a 2010–2011-es bajnokságra 17 millió dollár járna. Nem csekély összeg, de ennél többet veszíthet, ha sérülése leparancsolja a pályáról. „Jao Ming kiesése nem csupán a Rockets számára letaglózó hír, mélyütés az NBA-nek is, amely egyik legbefolyásosabb nemzetközi nagykövetét veszítheti el” – fejtegette Daryl Morey, a Houston már idézett általános menedzsere.

Ő csak tudja…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik