Mintegy harminctagú magyar küldöttség érkezett a kaszinók városába azzal az eltökélt céllal, hogy megnyerje az első világbajnoki aranykarkötőt a magyarok számára. Néhány évvel ezelőtt Tóth Richárd már nagyon közel állt ehhez a dicsőséghez, de végül be kellett érnie a második hellyel a 2006-os viadalon.
Huszonkét éves a magyar világbajnok
A World Series of Poker másfél hónapig tartja lázban a várost és a pókervilágot. A Rio Hotel, ahol a versenyeket rendezik, a világ legjobb pókereseinek táborhelyévé válik. Nemcsak a póker sztárjai fordulnak meg itt a hat hét alatt, hanem amatőrök, hobbipókeresek és világsztár sportolók, színészek, zenészek is. Az Ante Up For Africa elnevezésű jótékonysági versenyen tiszteletét tette például Matt Damon és Ben Affleck is. A nevezés 5000 dollárba, azaz nagyjából egymillió forintba került. A színészek ugyan nem értek fizetős helyekre, viszont rendkívül jól szórakoztak, és a szomáliai Darfúr környékén zajló háború miatt szenvedő gyerekeket segítették részvételükkel.
A világbajnokság több meglepő eredményt hozott – ezek között elsősorban az a figyelemre méltó, hogy többen folyamatosan jó eredményeket értek el, több világbajnoki címet is nyertek, alátámasztva ezzel azt, hogy a póker elsősorban nem a szerencsén múlik. Természetesen Fortunának is van szerepe a versenyek kimenetelé-ben, de az, hogy az ausztrál Jeff Lisandro például három világbajnoki címet és egy 9. helyet szerzett Stud játékokban az általában 300-400 tagú mezőnyben, azt bizonyítja, hogy jelenleg kétségkívül ő a világ legjobb Stud-játékosa.
A hasonló eredményt felmutató másik játékos az amerikai Phil Ivey. Míg a korábban a nagyközönség számára ismeretlen Lisandro eredményei hatalmas meglepetést keltettek, Iveyt a világ egyik legjobb pókeresének tartják, így sikere nem volt váratlan. Phil híres arról, hogy minden évben hatalmas tétben köt fogadásokat, hogy képes világbajnoki karkötőt nyerni. Az idén kettőt is bezsebelt, és még versenyben van a harmadikért – ez utóbbi már csak azért is hihetetlen teljesítmény, mert a tízezer dolláros (mintegy kétmillió forintos) nevezési díjú főversenyen csaknem 6500-an indultak.
A World Series of Poker versenysorozat összesen 57 versenyből állt. Traply Péter az 5000 dollár (egymillió forint) nevezési díjú, úgynevezett shutout lebonyolítású No-Limit Hold’emben bizonyult a legjobbnak. Az interneten csak Bélabácsiként ismert, mindössze 22 éves versenyzőnek az első napon tíz ellenfelét kellett legyőznie, és aki túlélte a napot, az már mindenképpen nyereménnyel távozott. A 280 indulóból 30-an érték meg a második napot. Traply ekkor nagyon nehéz ellenfelekből álló asztaltársaságot kapott, de végül sikerült győztesként felállnia.
A harmadik napra öten maradtak a versenyzők, de a teljes magyar tábor, ismerősök, barátok, pókeres társak mind ott voltak a helyszínen, hogy kiszurkolják a karkötőt. Az egyetlen jelentős ellenfél a német drukkerhad volt, de versenyzőjük korai kiesésével teljes lett a magyar tábor uralma a lelátón. Minden partiban hangosan követelték a Traply számára előnyös lapokat, amelyek többször meg is érkeztek. A verseny vége felé ugyan a magyar fiú kissé holtpontra került a párbajban, de végül Bélabácsi felülkerekedett, és megszerezte az első magyar világbajnoki karkötőt, valamint a mellé járó 348 ezer dollárt (70 millió forintot).
Gelencsér Péter és Tóth Richárd is kaszált
A magyarok közül többen értek el kiváló eredményt más versenyszámokban. Döntő asztalra ért Gelencsér „Iteo” Péter is a 2500 dolláros nevezésű Omaha/Hétlapos Stud Magas/Alacsony versenyen – 8. helyéért 23 ezer dollár nyeremény járt. A döntő asztal közelében, 12. helyen esett ki Tóth Richárd az Omaha Magas/Alacsony versenyről, de így is csaknem 17 ezer dollárral lett gazdagabb.
Traply Péter mögött a második legnagyobb nyeremény Szilasi Viktória nevéhez fűződik, aki az 1500 dolláros No-Limit Hold’em versenyen 2700 indulóból a 13. helyen zárt, és mintegy 40 ezer dollár (8 millió forint) ütötte a markát. Ez volt a versenyszám legjobb női eredménye és egyben az eddigi legjobb magyar női eredmény is a WSOP-n. Ebben a versenyszámban indult egyébként a szépségkirálynő Freire Szilvia is, aki a középmezőnyben búcsúzott – a férfiak legnagyobb bánatára.
A világbajnokság utolsó versenyszáma a tízezer dolláros nevezési díjú No-Limit Hold’em, ezt nevezik főversenynek. Ez az egy versenyszám több mint két hétig tart – döntőjét pedig hónapokkal később, novemberben rendezik. Júliusban tehát csak a legjobb kilencig játszanak.
Még a folyosókon is sorakoztak az asztalok
A Rio Hotelben négy napon keresztül zajlott az első versenynap, összesen 6494-en ültek asztalhoz, és voltak, akik lemaradtak – az utolsó napra ugyanis minden hely megtelt a 3000 személy befogadására alkalmas Rió-ban, így az a néhány száz kártyás, aki húzta-halasztotta a nevezést az utolsó pillanatig, nem jutott játéklehetőséghez. A kaszinó alkalmazottai mindent megtettek, hogy minél több helyet biztosítsanak: még a folyosókon is pókerasztalok álltak, és azokban a termekben, ahol nem szoktak pókerversenyeket rendezni, szintén leállítottak minden más játékot, hogy minél több kártyás asztalhoz ülhessen.
A főverseny hozott néhány meglepetést: a tavalyi döntő asztalon szereplő kilenc versenyzőből kettő is a legjobb száz közé jutott az idén – az amerikai Dennis Phillips és a címvédő dán Peter Eastgate. A nagy nevek közül többen is igen sokáig meneteltek, az iráni Antonio Esfandiari egészen a 24. helyig jutott. A Bélabácsi mögött 2. helyen végző amerikai Andrew Lichtenberger a bravúros 18. helyet szerezte meg, míg a 2005-ös világbajnok, a libanoni-ausztrál Joe Hachem a 103. helyen esett ki.
A főversenyen a legjobb magyar Ilosvay Zsolt lett, aki 199. helyével 36 ezer dollárt (7 millió forint) nyert. Tóth Richárd itt is remekelt, 360. helye mintegy 30 ezer dollárt ért.
A nyolcadik versenynap végére tehát kilencen maradtak küzdelemben, köztük Phil Ivey is. A tét a nyolc és félmillió dolláros első hely és a dollármilliós szponzorszerződések a következő évre. Folytatás november végén Las Vegas-ban.